Цукровий діабет: просто про складне

Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом відзначають 14 листопада. Цього дня народився Фредерік Бантинга, канадський фізіолог, який, разом із шотландським лікарем Джоном Маклеодом, відкрив гормон інсуліну. У 1923 році учені отримали за це Нобелівську премію, а їхнє відкриття врятувало мільйони життів у світі.

Пояснюємо для наших читачів, що таке діабет, які його симптоми, ускладнення та як жити, коли діагностували цю хворобу.

Діабет та його типи
Це захворювання, при якому підвищується рівень цукру в крові через порушення роботи інсуліну — гормону, що знижує рівень цукру (глюкози) крові.

Якщо підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну — це діабет І типу або інсулінозалежний. Чому він виникає, досі достеменно не встановили. Тому запобігти недузі неможливо.

Якщо організм людини неефективно використовує вироблений інсулін, виникає діабет ІІ типу або інсулінонезалежний. Зазвичай він пов’язаний з неправильним способом життя — зайвою вагою та браком фізичної активності.

Буває ще й гестаційний діабет. Він розвивається у жінок під час вагітності і, зазвичай, зникає після пологів. Але якщо вагітна не контролюватиме рівень цукру, можливі серйозні ускладнення як у жінки, так і в майбутньої дитини.

Найпоширеніші симптоми діабету
✓ Поліурія — найбільш ранній симптом діабету, незалежно від його типу. Через погане засвоєння глюкози її кількість у крові зростає. Нирки починають працювати посилено, щоб вивести цукор з організму. Тож якщо помітили, що сечовиділення почастішало, особливо вночі, слід негайно звернутися до лікаря.

✓ Спрага. Вона пов’язана з першим симптомом: адже організм втрачає дуже багато рідини. Тому хворі хочуть багато пити. А якщо для втамування спраги вибирають солодкі напої, це призводить до ще більш високого рівня цукру в крові.

Читайте також  Як стати нещасним. Інструкція: 20 кроків – гарантований результат

✓ Голод. Через порушення обмінних процесів клітини не засвоюють глюкозу, яка є джерелом енергії для них. Тож організм шукає інші джерела: людина починає багато їсти. Проте це не насичує, бо переїдання тільки підвищує рівень цукру в крові.

✓ Погано гояться рани. Через високий рівень глюкози потовщуються стінки артерій, звужуються кровоносні судини. Кровопостачання тканин, їх насичення киснем погіршується. Тож рани, навіть дрібні подряпини, довго заживають.

✓ Зменшення ваги. Особливо без причини. Організм компенсує недостатню кількість інсуліну білками, що містяться в м’язах (використовує їх як альтернативне джерело енергії). Також дається взнаки надмірна втрата води через прискорене сечовиділення.

✓ Хронічна втома. Через те, що організм не засвоює глюкозу, він недоодержує калорій. Також через поганий кровообіг клітини не забезпечені киснем та поживними речовинами. Тому людина постійно втомлена.

✓ Свербіж та сухість шкіри. Підвищений рівень глюкози в крові порушує роботу сальних і потових залоз. Тож шкіра стає сухою і надто чутливою. А ще — вразливою до грибкової інфекції.

✓ Порушення зору. Через порушення кровообігу страждає сітківка ока. Згодом можуть виникнути такі серйозні хвороби як глаукома та катаракта.

Варто знати! Приблизно у 50 % хворих на діабет ІІ типу не спостерігається яскраво виражених симптомів. Тож хоча б раз на рік потрібно перевіряти рівень глюкози у крові всім, хто веде малорухливий спосіб життя та має зайву вагу. Ви у зоні ризику, якщо є родичі з цукровим діабетом, якщо народилися з вагою більше чотирьох кілограм чи народили таку дитину, якщо вам більше сорока.

Ризики й ускладнення
У людей, хворих на діабет, ризик виникнення інсульту та інфаркту у два-три рази вищий, ніж в інших.

Читайте також  Ця послуга стане не просто платною, а нереально дорогою!Стали відомі нові подробиці медичної реформи

Порушення кровообігу через уражені судини, а також ураження нервових закінчень підвищує ризик виникнення ран, які не гояться, на ногах. В кінцевому результаті — ампутація.

Діабетична ретинопатія — ураження сітківки ока через ураження дрібних судин — стає причиною сліпоти.

Ниркова недостатність виникає через те, що нирки працюють в посиленому режимі, виводячи глюкозу із організму.

Як попередити діабет?
Щоб не розвинувся діабет ІІ типу, потрібно вести здоровий спосіб життя:

• підтримувати нормальну вагу тіла;

• бути фізично активним;

• правильно харчуватись, зокрема зменшити кількість цукру та шкідливих жирів;

• не зловживати алкоголем та відмовитись від цигарок.

Як жити з діабетом?

• стежте за рівнем цукру в крові та артеріальним тиском. Щороку перевіряйте рівень холестерину;

• правильно харчуйтеся, слідкуйте за вагою;

• контролюйте рівень стресу;

• будьте активними — швидка ходьба, плавання, велосипед, танці — хоча б 30 хвилин на день;

• приймайте ліки від діабету, супутніх хвороб навіть тоді, коли загалом почуваєтеся добре;

Більше читайте тут – https://kalushnews.city/read/experiance/17723/cukrovij-diabet-prosto-pro-skladne?fbclid=IwAR0lALQaJgVf3KWoA1dvzzEe837_E2o4nNRQzeL5twzz9LyCKJZAOiD34Yc&fbclid=IwAR0lALQaJgVf3KWoA1dvzzEe837_E2o4nNRQzeL5twzz9LyCKJZAOiD34Yc

Головне фото — із сайту pixabay.com

 

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -