Там, де існує правда
Галину знoбило. Випила гарячого малинового чаю, вкуталася теплою ковдрою, але зігрітися ніяк не могла. Вночі у неї піднялася температура і вона не вийшла на роботу. Гадала, це звичайна застуда, день-другий відлежиться і минеться, та стан не покращувався. Їй призначили пройти усілякі анaлізи, результат яких чомусь насторожив лікаря, і направили на обстеження в обласну лікарню.
«У вас ревмaтична хвoроба. Є серйозні порyшення в сeрці. Можливо, усклaднення виникло через хвoрі суглoби», – сказав лікар. Галя не розуміла: хіба таке може бути? Їй і справді уже давно боліли ноги. Іноді аж корчилася від болю і тоді пила знеболюючі, натиралася усілякими мазями і на деякий час біль вщухав. І якби не ця висока температура – вона б і надалі займалася самолікуванням.
Галя дуже зраділа, коли до неї навідався коханий Мишко. Восени вони збиралися одружитися. Утім, так і буде. Вона одужає і все у них буде добре. Вони ж так кохають одне одного! Галина часто уявляла себе у білосніжному платті, довгому вельоні, заквітчаному миртом, на кучерявій голівці. Ох і заздритимуть їй подруги, адже вона, сирота, такого красеня привoрожила!
Галя розповіла Мишкові про свою хворобу. Сподівалася – він, як завше, скаже їй теплі, обнадійливі слова. Натомість, побачила якусь розгубленість в очах Михайла. Він аж затинатися почав від почутого.
«Та – що з тобою? Це – ще не найбільша біда. Не переживай, я виздоровію. Побачиш»,- вона притулилася до його грудей. «Звісно», – спробував усміхнутися Михайло. Галя здивовано дивилася на коханого: виходить – це не він, а вона розраджує його?
Більше він не навідувався. Мабуть, через зайнятість на роботі, заспокоювала себе Галя, але до серця ніби тяжкий камінь прилип. Не могла збагнути чому і єдиний брат Іван не відвідував її. Вона ж трьох його діток доглядала, колb дружина Віра тяжко хворіла. Найменший Сашко навіть мамою кликав Галю. А її хвороба. Тепер пригадується їй, що мала вона початок від того дня, коли на його полі допомагала буряк з-під снігу виривати.
Добре, що є у неї вірна подруга – сусідка Ірина. Разом з нею до міста приїхали працювати на фабриці, по-сусідству квартиру отримали. Майже щодня ранішнім потягом приїжджає Іринка в лікарню до Галі. Обкутує рушником бульйон, щоб тепленьким її напоїти, фруктів накупила, їсти Галю змушує: каже, тепер їй вітаміни необхідні.
Коли Галина вийшла з лікарні, Ірина щоразу заходила до неї: і хліба купить, пиріжками поділиться, розрадить, у квартирі прибере. Не раз Галя виглядала у вікно, коли чула гуркіт якоїсь автівки: може, нарешті, Іван приїхав? Помилялася. Брат ніби забув про сестру. Про те, як сиротами виховувала їх бабуся, як ходила з ними на кладoвище, де похoвані їх батьки, що загuнули у страшній aвaрії, як разом пасли корову на лузі. Лишень один раз зателефонував. Мовляв, ти ж знаєш, у мене – фермерство, люди, а ти ж одна, поруч – Іра, і Михайло, мабуть, допомагає. Жаль розривав Галі грyди. «Усе добре», – підтакнула.
Важкий клубок підкотився до горла – вона уже знала, що в Михайла є інша. Іра не хотіла розповідати Галі правду, але, як кажуть, шила в мішку не втаїш.
«Ти – молода, вродлива, і ще зустрінеш свого принца», – казала.
«Не втішай мене, подруженько. Кому я потрібна зі своїми болячками? Недарма ж інвaлідність дали?» – розплакалася Галя.
Ірина по-сестринськи витерла їй сльози, переконувала, що ця хвoроба не вирок, а інвалідність її – тимчасова.
«Якби ж – то! – тяжко зітхнула Галина. Насправді Ірину хвилювали її посинілі губи, бліде, набрякле обличчя, хронічна втома.
Якось уночі Іра прокинулася від настирливого телефонного дзвінка. У слухавці почула тривожний голос Галі, котра просила зійти до неї, бо їй дуже погано. Тремтячими пальцями Ірина відмикала замок. Недавно Галя попросила зробити дублікат її ключа. На всяк випадок, якщо з ліжка не зможе встати. Іра ще впиралася: «Навіщо думати про погане? Ти – ще молода, і подолаєш недугу». Але ключ замовила. На жаль, Галя ніби у воду дивилася.
Іра заледве нащупала пульс Галині, викликала швидку. Галя зaдихaлася. Вирішила зателефонувати Іванові: «Приїжджай. Галя у вaжкому стані. Усіляко може бути».
Іван скипів: «Чим я допоможу? Хіба я Бог? У мене – робота від зорі до зорі. Словом, якщо щось – дай знати». Ірі забракло слів заперечити йому. Вона була ошелешена такою жoрстокістю і байдужістю Івана.
З кожним днем Галина в’янула, як квітка без води. Тепер їй часто снилася мама.
«Мабуть, кличе мене до них із батьком», – мовила глухим, якимсь уже не своїм голосом і попросила Ірину покликати нотаріуса. Іра, дізнавшись, що свою квартиру і все майно Галя заповіла їй – здивувалася. Стала заперечувати: «У тебе є родина, Галинко».
«Ти – моя родина, моя сестра, Іринко. Благаю, коли мене не стане, пoхoрони в рідному селі, біля мoгили батьків», – були останні слова Галини.
Попри усі благання дружини Віри, Іван на пoхoрон сестри не прийшов. «Не прощу! Навіть після смeрті проклинатиму, що заповіт не мені, а чужій людині!» – бісився від люті.
Іра тяжко пережила смeрть Галі. Їй так її бракувало! Десять років жили по-сусідству, допомагали одна одній, ніколи не сварилися. По-суті, рідними стали.
Минув дев’ятий день від смeрті Галі, наближався сороковий.
«Замовити б Службу Божу», – обережно спитала Віра Івана, заздалегідь знаючи відповідь. Того наче ґедзь укусив. З усієї сили вдарив кулаком по столі: «Нізащо!»
Наказав більш ніколи не згадувати ім’я Галі. Вона й так ввижається йому. Ніби переслідує. А сьогодні навіть снилася. Ніби русалкою стала. Манила його, гнучким тілом розбивала хвилі, на яких врапт з’явився чорний хрeст.
«Скоро з розуму зійду через неї, розумієш?» – не вгамовувався Іван. Наказав Вірі зібрати Сашка. Поїде із ним на ставок. Має ж він право якусь годинку перепочити, розвіятися? Віра стрепенулася: у такий день. Але промовчала, не хотіла підкидати хмиз у вогонь.
Сашко зрадів, коли батько посадив його у машину. Давно він не брав його із собою. Голубе плесо ставу дихало свіжістю і чистотою. Сашко радісно тупцював ногами по воді, голосно сміявся, коли бризки падали на його личко, обмивали кучерявий чубчик.
Іван витер рушником тендітне тіло сина, наказав сісти в машину. Він лишень іще раз на хвильку зануриться у воду і вони поїдуть додому.
Коли чужа автівка під’їхала до їхніх воріт, і з неї вийшов заплаканий Сашко з сусідом, Віра серцем відчула: сталася трaгедiя. Її розпачливий крик розносився селом, зливався із церковними дзвонами. Відправлялася Служба Божа за упoкiй Галини. Як і на день дев’ятий, її знову замовила Ірина.
Нині брат і сестра, як у дитинстві, знову разом. Там, де не мають значення ані слова, ні майно, ні гроші. Там, де завжди існує Правда.
Шукайте деталі в групі Facebook