Україна сьогодні відзначає День свободи та соборності

Майже століття тому з Софійської площі у Києві полинув у вічність знак – самостійній соборній Українській Державі бути навіки

Щороку українці відзначають День Соборності України, в день проголошення Акту возз’єднання Української Народної Республіки та Західно-Української Народної Республіки, що відбулося 22 січня 1919 року на Софійській площі в Києві. Це дуже важливий день в історії української нації. Це день єднання та підвищення духовної сили народу.

Революція 1917-1920 рр в Україні втілила мрію багатьох поколінь, об’єднавши українські землі в єдину соборну державу.

Набираюча обертів машина кривавої диктатури, яка прийшла на зміну колишніх «консерваторів» поспішила зламати і ці сміливі починання вільного українського народу. Вже буквально через кілька місяців більшовики увійшли в Київ, Закарпаття окупувала Чехословаччина, а Східну Галичину – поляки. А далі …

Акт злуки тоді так і залишився лише декларацією, але народ ніколи не втрачав надію, адже народ, який втратив надію просто зникає. Надію, приміром, втратили нащадки кривавих диктаторів, коли Великий і Могутній Радянський Союз – об’єднання, побудоване зовні на «нових канонах справедливості», а всередині на крові і безглуздих жертвах, звалилося, не залишивши після себе нічого, що могло б його реанімувати.

22-е січня 1990-го року. Мільйони українців вишикувалися в справжню живий ланцюг, що розтягся від Києва до Львова. Вони відзначали День Соборності, День своєї української єдності та свободи.

21-го січня 1999-го року відповідно до Указу Президента України № 42/99 День Соборності був закріплений на законодавчому рівні суверенної держави. Потім, 30-го грудня 2011-го року, відповідно до Указу Президента України № 1209/2011 під назвою «Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат і професійних свят», День Свободи, який раніше відзначався 22-го листопада був об’єднаний з Днем Соборності і свято набуло свою нову назву – «День Соборності та Свободи України».

Читайте також  Нічого не завадить! Зеленський зустрівся зі Штайнмайєром. Путін більше не перешкода

Після подій 2013-го – 2014-го року, революції Гідності і трагедії початку неоголошеної війни Росії проти України, окупації Кримського півострова і декількох обласних центрів на сході України «братнім російським народом», відповідно до Указу Президента України № 871 / 2014 від 13-го листопада 2014-го року, святу повернули колишню назву. «Відзначати щорічно 22 січня – у день проголошення в 1919 році Акта злуки Української Народної Республіки та Західноукраїнської Народної Республіки – День Соборності України. Внести до Указу Президента України від 30 грудня 2011 року № 1209 “Про відзначення в Україні деяких пам’ятних дат та професійних свят” зміну, виключивши абзац другий статті 1.»- йдеться в Указі.

Politeka представляє унікальні архівні фото, опубліковані Українським інститутом національної пам’яті в брошурі «Акт Злуки Української Народної Республіки і Західно-Української Народної Республіки: фотографії, карти, документи».

Демонстрація на розі вулиці Хрещатик і Бібіковського (нині — Шевченка) бульвару в Києві. Березень 1917 р. Знято з Бессарабського ринку.

Демонстрація у Києві, літо 1917 року

Мітинг на вулицях Києва з нагоди проголошення Української Народної Республіки, 7 листопада 1917 р.

«Єднаймося, братаймося …». Поштівка. 1918 рік

Газета «Нова рада», 9 листопада 1918 року

Закон про самостійність Західно-Української Народної Республіки 13 листопада 1918 року

Ухвала Української Національної Ради про злуку Західно-Української Народної Республіки і Української Народної Республіки. 3 січня 1919 р.

Газета «Нова рада», 5 січня 1919 року

Газета «Народня воля», 7 січня 1919 року

Урочисте проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР на Софійській площі в Києві. 22 січня 1919 р.

Симон Петлюра (у центрі), Євген Коновалець (праворуч) та Роман Дашкевич під час проголошення Акту злуки на Софійській площі. Київ, 22 січня 1919 року.

Читайте також  «Потрапив в шоу-біз через гримерку Потапа і зраджував дружині з Дорофеєвою: Вся правда про учасника групи «Время и Стекло» Позитива

Акт Злуки від 22 січня 1919-го. Скан із сайту МЗС

Святкування Дня Злуки УНР і ЗУНР в Калуші (нині — Івано-Франківщина), 22 січня 1919 р

Петлюра — Молебень на Софійській площі в Києві з нагоди проголошення Акту Злуки УНР і ЗУНР. Цивільні познімали головні убори. В центрі – Симон Петлюра та Володимир Винниченко. 22 січня 1919 року

Зустріч Симона Петлюри на залізничному вокзалі у Фастові після звільнення міста від більшовиків, 29 серпня 1919 року.

Карта Української республіки, представлена українською делегацією на Паризькій мирній коференції 1919 року

Поштівка 1919 року

Наддніпрянці — представники Армії УНР — на святі Злуки в Коломиї. Січень 1919 р.

Газета «Трудова громада», 7 серпня 1919 року

Складання присяги членами Директорії УНР. Кам’янець-Подільський. Серпень 1919 р.

Шукайте деталі в групі Facebook


Інформує -