“Заштовхують” у машину та везуть до ТЦК: юрист розповів, що робити військовозобов’язаним

“Заштовхують” у машину та везуть до ТЦК: юрист розповів, що робити військовозобов’язаним

Співробітники ТЦК часто ловлять чоловіків на вулицях і примусово відвозять із собою.

Останнім часом почастішали претензії з боку цивільного населення до співробітників ТЦК – це, як правило, стосується їхніх методів поводження з чоловіками призовного віку. Дізнайтеся, чи можна захищатися від ТЦК і як поводитися, якщо утискають свободу.
Як роздаватимуть повістки за новим законопроектом
Раніше військовозобов’язаний чоловік мав отримати повістку тільки за місцем прописки. У документі обов’язково вказували ПІБ, адресу, номер і дату розпорядження, згідно з яким потрібно з’явитися в ТЦК. Видавали повістку тільки під підпис.

Важливий момент:у розпорядженні обов’язково мав стояти підпис начальника ТЦК, перелік осіб, яких він викликає до військкомату, а також осіб, яким довіряє вручення повістки. Якщо всього цього немає, то повістку можна не брати.

Нині все кардинально змінилося – завдяки новому законопроєкту, підписаному президентом Володимиром Зеленським. Ось що побачить військовозобов’язаний у повістці тепер:

 • своє ПІБ;
 • найменування ТЦК;
 • мету виклику до ТЦК;
 • місце, дату і час, коли потрібно з’явитися за викликом;
 • підпис посадової особи, яка видає повістку;
 • номер повістки, за яким її зареєстровано;
 • перелік санкцій за неявку.

Зникла вимога щодо підпису начальника ТЦК – тепер вручати повістки може будь-хто у військовій формі, будь-де і будь-що – навіть в електронному вигляді. У тексті законопроєкту сказано, що навіть якщо повістка до військкомату (ТЦК) не була вручена чоловікові особисто, все одно вона вважається врученою.
Що робити, якщо вручили повістку на вулиці – як поводитися з ТЦК
Юрист Ростислав Кравець у коментарі Знай.UA розповів, як чинити, якщо дали повістку на вулиці – що робити, а чого не робити. Найнеправильніший варіант – це почати сперечатися, розмахувати кулаками або бігти від ТЦК. Використовуйте законний спосіб, як відмовитися від повістки на вулиці – військові не мають права перевіряти у вас документи без присутності співробітника Національної поліції. Якщо люди в камуфляжі хочуть їх побачити – необхідно зателефонувати в 102 і дочекатися приїзду правоохоронців.

Другий важливий момент – повістка має бути заповнена заздалегідь, а не “на коліні” просто перед військовозобов’язаним чоловіком. Кравець каже:

Тобто вони подивилися на документи особи, внесли її дані в повістку і вручають документ. Але це незаконно. Таку повістку можна не отримувати! Про це потрібно одразу сповістити поліцію, а якщо є потреба – викликати на місце слідчо-оперативну групу.

У разі, якщо вручили повістку і не прийшов до військкомату, а приїхав, бо запхали в машину і відвезли, адвокат радить діяти наступним чином:

 • будь-якими методами викликати поліцію і сповістити їх про правопорушення (ніхто не має права силоміць відвезти людину куди-небудь);
 • вимагати адвоката, пояснення причин затримання;
 • не підписувати жодних документів;
 • не проходити ЛКК, доки не буде письмового роз’яснення причин обмеження свободи.

Звісно, у жодному разі не можна давати жодних хабарів, підкуповувати співробітників ТЦК або намагатися з ними домовитися. Використовуйте всі можливості, щоб зв’язатися з рідними та друзями, повідомити їм, що вас незаконно утримують у ТЦК – родичі зможуть звернутися до суду.

Читайте також  "Небезпечніший за війну і обстріли"? Психологиня пояснила істерику українців через коронавірус

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело