24 лютого – небезпечна дата, але не тільки для України: експерт розкрив плани Кремля
Експерт вважає, що, підвищуючи активність по лінії фронту, Росія може намагатися відвернути увагу і ресурси ЗСУ від Молдови.
Президент РФ Володимир Путін скасував свій же указ 2012 року, в якому йшлося про “пошук шляхів вирішення придністровської проблеми на основі поваги суверенітету, територіальної цілісності і нейтрального статусу Республіки Молдова”. На думку військово-політичного оглядача групи “Інформаційний спротив” Олександра Коваленка, цей крок може мати найрізноманітніші значення.
“Не можна сказати, що цей указ мав якесь вагоме значення, впливав на вирішення багаторічного конфлікту і в цілому був визначальним документом. Ні, просто папірець, ні про що і в цілому, як і багато російських документів, що не виконується, але… Але ось в тому-то і справа, що показово розірваний безглуздий папірець в сприйнятті того, хто його рве, може мати найрізноманітніші значення, наприклад, порівняні з кинутою опоненту рукавичкою. Ну а під опонентом Путін має на увазі чинну владу в Кишиневі”, – написав Коваленко в Telegram.
На думку експерта, слід поставити собі питання про те, що загострення 24 лютого – в річницю російського вторгнення в Україну – може настати не тільки по нашій лінії фронту, але і, з урахуванням передумов, – в Молдові.
“Звучить дещо сюрреалістично для тих, хто не в курсі, а тому для розуміння саме цього прошарку слід роз’яснити, чи є потенціал у НЗФ “ПМР” і так званих миротворців реалізувати сценарій вторгнення в Молдову і повалення чинної влади. З урахуванням того, що я писав неодноразово про цей сценарій, а саме про наявність ударного ресурсу до 9 тис. о/с, достатнього для розрізання Молдови на 2 частини і вихід на Кишинів, зверну увагу на терміни. Як скоро може бути організована атака на Молдову? В цілому, придністровське угруповання що Російської “ОГРВ”, що НЗФ” ПМР” постійно знаходяться в стані підвищеної бойової готовності, тому, за необхідності, за 3 дні вони можуть без складнощів бути приведені в бойовий порядок”, – продовжив Коваленко.
Однак, в цьому питанні теж є нюанс.
“По-перше, якщо говорити про плани Кремля на Молдову, то вони, якщо включають виключно зіткнення з молдавською армією і силами правопорядку, безумовно, всі шанси успішної реалізації даного, вже не гібридного проекту у них є. Але якщо не обмежаться зіткнення тільки армією Молдови? У Кремля є серйозні побоювання щодо того, що якщо його гібриди почнуть проявляти активність в Молдові, то ЗСУ не залишаться осторонь, а це до 2-3 тижнів повної зачистки Придністров’я для тих сил, що зараз зосереджені в Одеській області. І 24 лютого – небезпечна дата не стільки для України, скільки для… Молдови”, – зазначив Коваленко.
Експерт вважає, що, підвищуючи активність по лінії фронту, Росія може намагатися відвернути увагу і ресурси ЗСУ від Молдови, хоча протягом минулого року окупанти розігрували карту “ПМР” для того, щоб на тому напрямку залишалися українські військові.
“По-друге, в самому Придністров’ї настрої зовсім не войовничі і простежити там відсутність бажання йти в “кривавий бій” на Кишинів і тим більше розуміння ризиків участі ЗСУ на боці Молдови і перспективи цього, можна без особливих зусиль. А тому мотивація така собі…”, – додав оглядач.
Коваленко наголосив, що російський диктатор Володимир Путін не просто так демонстративно скасував свій же указ. Це говорить про те, що “Росія щодо Молдови буде діяти”.
“Відбудеться це 24 лютого, або 9 травня, або 22 червня, не так важливо. Важливо те, що за правильної послідовності кроків, Республіка Молдова може позбутися “ПМР”. Чи може Росія ризикнути своїми трьома доморощеними батальйонами, розраховуючи тільки на боєкомплект в Ковбасній? Не забувайте, що ми зараз говоримо про загнаного щура, якому природно в стані загнаності кидатися в суїцидальному пориві”, – резюмував Коваленко.
Загрози для Молдови з боку РФ
Українська розвідка здобула план Кремля по захопленню влади в Молдові. Ця інформація негайно була передана президенту Молдови Майї Санду. Пізніше цю інформацію підтвердили і в Кишеневі.
Президент країни Майя Санду на Мюнхенській конференції з безпеки зазначила, що Україна зараз рятує Молдову від потенційного вторгнення РФ. При цьому після багатьох років впливу російської пропаганди населення Молдови не готове рухатися в НАТО.
20 лютого новий прем’єр-міністр Молдови Дорін Речан заявив про необхідність демілітаризації Придністров’я. Він додав, що в Республіці Молдова йде гібридна війна, де Москва намагається захопити демократичні процеси, європейський курс, і країна не може робити вигляд, що небезпеки нереальні.
Водночас президент України Володимир Зеленський наголосив, що Україна завжди буде готова допомогти Молдові у вирішенні ситуації з Придністров’ям. Зокрема, якщо РФ використовуватиме цю територію для відкриття ще одного фронту.
Шукайте деталі в групі Facebook