ЦБ запропонував заборонити звернення криптовалют у Росії. Блумберг пише, що Набіулліну переконала ФСБ

Федеральна служба безпеки переконала главу російського ЦБ Ельвіра Набіулліна підтримати повну заборону на операції з криптовалютами в Росії, повідомив у четвер Блумберг з посиланням на свої джерела. Пізніше ЦБ підтвердив, що пропонує заборонити випуск, обмін та обіг криптовалют у Росії. ЦП і раніше був проти легалізації криптовалют у будь-якому вигляді.

ФСБ лобіювала повну заборону, оскільки платежі в криптовалютах, що важко відслідковуються, все частіше використовуються росіянами для пожертвувань на користь “небажаних організацій”, йшлося в публікації Блумберга.

Фінансування опозиції – вкрай незначна частина ринку, що оцінюється в 7 трлн рублів (близько 92 млрд доларів), які знаходяться на рахунках приблизно 17 млн ​​криптогаманців, проте ФСБ “занепокоєна зростаючим масштабом цієї проблеми”, цитував статтю Інтерфакс. ФСБ відмовила Блумбергу у коментарі.

ЦБ пропонує заборонити
Пізніше ЦБ опублікував представив доповідь, присвячену планам регулювання криптовалют у Росії. Він пропонує на законодавчому рівні заборонити використовувати інфраструктуру російського фінансового ринку для будь-яких операцій із криптовалютами, а також заборонити фінансовим організаціям вкладати свої кошти у криптовалюти та пов’язані з ними інструменти.

Банківський регулятор при цьому не збирається забороняти володіння криптовалютами у російській юрисдикції. “Ми не пропонуємо ввести заборону на володіння криптовалютами з боку громадян. Це, звичайно, можна робити в іноземних юрисдикціях”, – сказала журналістам директор департаменту фінансової стабільності ЦБ Єлизавета Данилова.

Що може бути під забороною? ЦБ хоче повністю заборонити випуск, майнінг та обіг криптовалют, а також ввести відповідальність для російських фізичних та юридичних осіб за порушення заборони на використання криптовалюти як засіб платежу. Регулятор вважає, що це необхідно для зниження загроз, обумовлених поширенням криптовалют.

“Поточний масштаб та подальше поширення майнінгу криптовалют на території Росії несе істотні ризики для економіки та фінансової стабільності”, – йдеться у доповіді. “У зв’язку з цим, на думку Банку Росії, оптимальним рішенням є введення у Росії заборони на майнінг криптовалют”, – пише ЦБ.

Читайте також  Курс долара в квітні: експерти розповіли, що чекати від валюти та чому курс може знизитися

З доповіді слід, що Банк Росії турбують не “небажані організації”, а то ризики криптовалют для приватних інвесторів, пов’язані з можливістю повної втрати вкладень у криптовалюти: “Курс криптовалют залежить від їхнього визнання в суспільстві та можливості використання для здійснення різних операцій (у тому числа, в рамках протиправної діяльності).Зростання ринку криптовалют багато в чому відображає формування міхура на ринку”.

“Ставлення скептичне”
Місяць тому Набіулліна публічно виступила проти криптовалюту. 17 грудня вона заявила, що російська фінансова система не повинна використовуватися для угод із ними. “Наше ставлення до криптовалют, м’яко скажемо, скептичне”, – говорила глава ЦБ.

Заступник Набіулліна Володимир Чистюхін, виступаючи в Держдумі в грудні, також говорив, що “не бачить місця криптовалюті на російському фінринку”.

У грудні ж агентство Рейтер, посилаючись на близькі до ЦБ джерела, писало, що регулятор хоче заборонити інвестиції в криптовалюти в Росії, оскільки бачить ризики для фінансової стабільності у кількості транзакцій з криптовалютою.

Що можна зараз

Наразі російський закон не забороняє купувати криптовалюту на закордонних ринках ні фізичним, ні юридичним особам. Заборонено лише випускати криптовалюту на вітчизняних майданчиках та використовувати як засоби платежу всередині країни.

Таким чином, фізичні особи, використовуючи рахунок у російському банку, можуть купувати криптовалюту через криптобіржі, що працюють за кордоном, криптообмінники та онлайн-гаманці, а російські фінансові компанії можуть запропонувати інвесторам купити фінансові продукти, де базовим активом є криптовалюти, пише Інтерфакс.

З 2021 року закон забороняє компаніям та фізособам використовувати цифрову валюту для оплати товарів та послуг, при цьому ними можна володіти як цифровими фінансовими активами.

Жорстка заборона криптовалюту була запроваджена у вересні минулого року Китаєм. Після цього сусідній Казахстан вийшов на друге місце за майнінгом біткоїнів. А ось президент Сальвадора Найіб Букеле у червні минулого року пообіцяв зробити біткоїн офіційним платіжним засобом у країні.

Читайте також  Встановлено вартість життя українця, який умре через щеплення від COVID-19. Це близько $62000 (ФОТО)

Давно проти
Декілька років тому російська влада розглядала питання про те, щоб не заборонити, а відрегулювати ринок біткоїнів. Мінфін Росії у січні 2018 року публікував свою версію законопроекту про криптовалюти. У ньому йшлося, що майнінг має вважатися підприємницькою діяльністю. Мінфін також пропонував обмежити продаж токенів громадянам.

“Основне завдання з майнінгом – що ми від них хочемо? Щоб вони платили податки”, – говорив тоді заступник міністра фінансів Олексій Моїсеєв.

Міністерство фінансів визнавало, що має розбіжності з ЦБ з цього питання.

Центробанк послідовно виступає проти легалізації криптовалют у Росії у будь-якому вигляді. Їхнє використання при розрахунках за товари та послуги може підірвати грошовий обіг, заявляла Набіулліна ще у вересні 2017 року.

 

 

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело