В Україні позбудуться маршруток: що чекає на пасажирів громадського транспорту

Маршрутки не відповідатимуть нормам нового законодавства.

У Верховній Раді зареєстровано законопроект № 4383, який пропонує нову модель громадського транспорту, відповідно до якої, використання маршруток стане неприйнятним.

Опублікований на сайті Ради законопроект визначає новий термін – “суспільно важлива послуга з перевезення пасажирів”. Відповідно до законопроекту, це “послуга з перевезення пасажирів на автобусному маршруті загального користування, що представляє загальний економічний інтерес”.

Громадський транспорт запрацює по-новому
У законопроекті йдеться, що суспільно важливі послуги з перевезення пасажирів повинні здійснюватися автобусами, пристосованими для перевезення пасажирів з інвалідністю та інших маломобільних груп населення, насамперед тих, які пересуваються в інвалідних кріслах.

Також такі автобуси повинні бути забезпечені пристроями зовнішнього звукового інформування пасажирів з порушенням зору про номер і кінцеву зупинку маршруту, звуковими і візуальними (текстовими) системами в салоні для інформування пасажирів з порушенням зору і слуху про зупинки і GPS-трекерами.

Таким чином, якщо законопроект стане законом, виявиться що маршрутки, які зараз здійснюють більшість перевезень в українських містах, цим нормам не відповідають.

Як в Україні побудують нову систему громадського транспорту
Створенням і впровадженням системи надання суспільно значущих послуг з перевезення пасажирів автомобільними маршрутами, відповідно до законопроекту, повинна займатися місцева влада.

Законопроект вводить термін “організатор перевезень” — це орган виконавчої влади та орган місцевого самоврядування, який забезпечує організацію пасажирських перевезень на відповідному автобусному маршруті загального користування.

Завдання нового органу:

здійснювати замовлення (закупівлю) транспортних послуг відповідно до законодавства про публічні закупівлі;
встановлювати в замовленні види та обсяги пільгових перевезень та визначати порядок компенсацій автомобільним перевізникам, які здійснюють перевезення пасажирів на автобусних маршрутах загального користування, збитків від цих перевезень;
встановлювати тарифи на проїзд автомобільного перевізника при наданні суспільно важливої послуги з урахуванням економічно обґрунтованих витрат та обґрунтованої частини прибутку;
переглядати рівень тарифів у зв’язку зі зміною умов виробничої діяльності та реалізації послуг, які не залежать від господарської діяльності перевізника, у тому числі у разі зміни вартості палива більш ніж на 10 відсотків.
Кінець ери “пекельних” маршруток в Україні
Коментуючи законопроект міністр транспорту і зв’язку України Владислав Криклій підкреслив, що вже давно багато українців називають маршрутки “пекельними”, через бруд в них і низький рівень сервісу.

Читайте також  35-річна мама та 3-річний братик загинули у ДТП, 9-річній Поліні потрібна допомога небайдужих людей

Як написав він у Facebook, на місцевому рівні, міська влада укладатиме не тільки договори з перевізниками, а й затвердять жорсткі критерії якості транспортних послуг. Наприклад, низька підлога, кондиціонування, ремені безпеки, тощо.

Предметом закупівлі стануть маршрути з конкретним кілометражем.

Що буде з оплатою проїзду, штрафами та пільговиками
Крім того, на місцях індивідуально визначатимуть ціну і платитимуть за кілометри, які обслужено. При цьому міська влада, як організатори перевезень, зможуть накладати штрафні санкції на перевізників за невиконання умов договору і не дотримання встановлених норм.

Водночас закупівля послуг відбуватиметься через систему ProZorro. Це дозволить не допустити махінацій при проведенні конкурсу на маршрути і дозволить вести відкриту конкуренцію серед перевізників.

Міністр підкреслив, що громадський транспорт на маршрутах в центрі міст та історичних районах повинен буде бути максимально екологічним.

При цьому буде обов’язковим введення валідаторів і безготівкового розрахунку. Це зручність для пасажирів і чіткий контроль за обсягами надходжень і кількістю перевезених пільгових категорій, які, нарешті, не будуть питати, чи можна ним скористатися маршруткою. Водії не зможуть відмовитися вести пільгові категорії.

 

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело