ЗАТ Україна: як п’ять осіб монополізували економіку країни

Вплив п’яти осіб – Ахметова, Коломойського, Пінчука, Порошенко і Фірташа – на економіку України безпрецедентно.

Чому це погано для кожного громадянина, читайте в новому номері журналу “Новое Время”, передає Корупція. інфо

П’ятеро людей з 42,6-мільйонного населення України: з точки зору статистики це менше, ніж похибка. Але якщо оцінити вплив Ріната Ахметова, Ігоря Коломойського, Віктора Пінчука, Петра Порошенка і Дмитра Фірташа на економіку країни, то вони будуть виглядати величезними величинами: сумарні активи цієї п’ятірки станом на 2016 рік – $ 8,1 млрд.

Надбагатих люди є скрізь. Однак український випадок унікальний небаченої за західними мірками концентрацією капіталу. Навіть не п’ять, а десять найбагатших поляків володіють активами, які складають лише 3% ВВП Польщі. Рівне така ж частка у валовому продукті США і у десяти найбагатших американців. А п’ятеро вищеперелічених українців володіють 9,5% від ВВП своєї країни.

І якщо американські мільярдери, як правило, – це власники великих технологічних компаній, які побудували бізнес з нуля, то українські сколотили свої бізнес-імперії за допомогою приватизаційних аукціонів і близькості до влади.

На початку березня київський think-tank Центр економічної стратегії (ЦЕС) представив наймасштабніше дослідження української олігархії – доповідь Захоплення державних інститутів. У ньому автори описали, як вітчизняні мільярдери змусили і змушують держава працювати на себе.

Аналітики центру визначили, що лише Ахметова, Коломойського, Пінчука, Порошенко і Фірташа можна назвати підприємцями, які підпадають під класичне визначення олігархів, що володіють тріадою: активами в бізнесі, впливом в політиці і медіавласності.

І саме вони, грунтуючись на подібному фундаменті, поставили державу собі на службу, монопольно контролюючи цілі галузі за допомогою впливу на ключові держоргани.

В економічній науці це називається рента – дохід, отриманий завдяки політичній або економічній монополії. Чим рясніше потоки подібних грошей, тим повільніше розвивається економіка і тим бідніше населення.

Читайте також  Перекрили подачу води: подробиці трагедії розливу хімікатів в річку Рось

Володимир Ланда, аналітик Центру Бендукідзе, оцінює втрати держави від олігархічної системи і корупції, яка з нею пов’язана, сумою приблизно в $ 8 млрд лише за останній рік. Сюди входять збитки держпідприємств, плата за монополію на енергетичному ринку і недавня історія з приватизацією належав Коломойському ПриватБанку.

Група найбагатших українців не тільки підім’яла економіку, а й контролює ЗМІ як регулятор настроїв населення, а також політику як джерело влади – два канали, через які активна частина суспільства могла б ініціювати деолігархізацію. І коло замикається.

Відповіді на питання, чим погані олігархи, кожен українець може знайти на невеликих листках паперу, що оточують його щодня: чеках за товари, квитанціях на оплату тепла, світла і комунальних послуг і навіть в зарплатних відомостях.

Шукайте деталі в групі Facebook


Інформує -