Наші імена впливають на нашу зовнішність: висновок вчених

Виявляється є дивний зв’язок між обличчями людей і їхніми іменами

Незвичайний експеримент показав, що ім’я людини, з якихось поки не зрозумілих причин, пов’язане із зовнішністю його обличчя, що може пояснювати існування культурних стереотипів навколо певних імен, йдеться в статті, опублікованій в Journal of Personality and Social Psychology.

Йонат Цвебнер (Yonat Zwebner) з Єврейського університету Єрусалиму (Ізраїль) заявив:

У випадку з іншими стереотипами це часто так відбувається – вони впливають на те, ким ми стаємо і як ми себе поводимо. У нашому випадку люди вважають, що хлопці на ім’я Боб будуть мати більш кругле обличчя, ніж чоловіки на ім’я Тім. Ми вважаємо, що стереотипи дійсно можуть впливати на вигляд обличчя людини або змінювати його.

Поява глобальної мережі і накопичення великої кількості даних про поведінку людей дозволило психологам повірити в останні роки декілька стереотипних уявлень про поведінку й образи людей.

Приміром, нещодавно американські вчені довели, що блондинки насправді не дурніші брюнеток, що у людини відсутній внутрішній “гей-радар” і що більшість інтернет-стереотипів про інтереси чоловіків і жінок в корені не вірні. При цьому вони підтвердили, що люди дійсно частіше помиляються в найвідповідальніший момент через психологічні причини.

Цвебнер і його колеги розкрили ще одну цікаву закономірність такого роду, яку вони назвали “ефектом Доріана Грея”, спостерігаючи за поведінкою відразу декількох груп добровольців з Ізраїлю та Франції, що проходили простий тест. В його рамках вчені показували добровольцям одну фотографію чоловіка або жінки, виводили під нею чотири імені і просили вгадати ім’я володаря цього портрета.

Учених цікавило те, чи будуть відповіді французьких та ізраїльських добровольців виключно випадковими, або ж їм вдасться “намацати” якусь закономірність, що зв’язує імена з формою і розмірами обличчя. У першому випадку частка правильних відповідей, як зазначає Цвебнер, не повинна перевищувати 25%, а в другому – бути помітно вище цього показника.

Читайте також  Україну та інші країни чекає нова напасть від COVID-19 через клімат - вчені

На превеликий подив психологів, ближчим до істини виявився другий варіант – в середньому, і ізраїльтяни, і французи називали правильне ім’я в приблизно 40% випадків, причому ця пропорція зберігалася навіть тоді, коли вчені показували добровольцям портрети людей однієї раси, етнічної приналежності і порівнянного рівня доходів.

Що ще цікавіше, це “чуття на імена” працювало тільки тоді, коли учасники дослідів дивилися на фотографії своїх співвітчизників – після того, як вчені поміняли набори знімків місцями, рівень правильних відповідей впав до рівня нижче випадкового.

Як вважають психологи, подібні результати “вгадайки” говорять на користь того, що правильну відповідь учасникам дослідів підказували ті культурні стереотипи про вигляд носіїв різних популярних імен, які існують в Ізраїлі, Франції та в усіх інших країнах світу.

На користь цього говорить і те, що вченим вдалося повторити схожі результати і навіть перевершити добровольців в точності, “натренувавши” штучний інтелект вирішувати ту ж саму задачу. Аналізуючи форму обличчя, тип зачіски та інші риси зовнішності, система ІІ змогла досягти планки в 64% правильних відповідей, що так само вище рівня випадкового вибору відповіді.

З іншого боку, виникає питання – чому обличчя людей відповідають стереотипам про носії тих чи інших імен? Певної відповіді на цю загадку поки немає, проте Цвебнер вважає, що люди несвідомо підлаштовуються під стереотипи про вигляд свого імені, змінюючи зачіску, макіяж і інші риси обличчя, які людині легко змінити.

Шукайте деталі в групі Facebook


За матеріалами: