Час йти: Валерія Гонтарєва йде з Нацбанку

Після більше 2,5 років роботи в Нацбанку його голова Валерія Гонтарєва прийняла рішення піти у відставку. Це вже не перша її спроба покинути крісло керівника центробанку. І, швидше за все, цього разу прохання Гонтарєвої буде задоволено.

“Рішення прийнято, шукають нового главу”, – повідомили РБК-Україна в оточенні президента. “Лава запасних” – тих, хто може замінити Гонтареву в НБУ, невелика. У списку претендентів є ті, для кого цю посаду готували давно, наприклад, екс-прем’єр-міністр Арсеній Яценюк. Проте є й зовсім несподівані кандидати. Про причини, за якими Валерія Гонтарєва може піти, а також можливих претендентів на посаду голови НБУ – в матеріалі РБК-Україна.

Пора йти Про те, що глава Нацбанку Валерія Гонтарєва “категорично налаштована” поміняти місце роботи РБК-Україна повідомили відразу кілька незалежних один від одного джерел. “Вона давно говорила, що дико втомилася. Її основним завданням останньої було “Приват” (націоналізація Приватбанку, – ред.) і вона це зробила. Професійно вона своє завдання в НБУ виконала”, – розповів співрозмовник видання в банківських колах. “Вона зробила те, що до неї ніхто не робив, а один, наприклад, став першим віце-прем’єром (мова про Степана Кубиве, який до Валерії Гонтарєвої очолював Нацбанк, – ред.). Вона вичищала банківську систему, і націоналізація Приватбанку стала тим “брудною справою”, зобов’язання по якому до неї ніхто на себе брати не хотів, – зазначає один з депутатів парламентської фракції Блок Петра Порошенка. – Треба також сказати, що міністр фінансів Олександр Данилюк, теж, разом з НБУ займався “Приватом”.

З цим він справився добре, на відміну від інших напрямків”. Це вже не перша спроба Гонтарєвої скласти з себе повноваження глави Нацбанку за більш ніж 2,5 року роботи у центробанку. Незважаючи на вимоги парламентської опозиції, періодичних мітингів вкладників і проблемних позичальників, конфліктів з власниками банків, зокрема, з тим же Ігорем Коломойським, який контролював ПриватБанк, президент Петро Порошенко не наважувався подати подання на зняття Валерії Гонтарєвої. Цього разу, швидше за все, глава держави задовольнить прохання глави регулятора. “Рішення по ній прийнято. Шукають нового голову, – зазначив співрозмовник РБК-Україна в оточенні президента. – Вона не писала заяву, але заявила складу правління Нацбанку, що йде з посади”. Основною причиною звільнення є все той же ПриватБанк.

Читайте також  Банкомати Привату будуть захищатися від вандалів

“Вона вважає, що влада нічого не робить проти Коломойського”, – розповідає джерело в оточенні президента. “Її ніхто не підтримує, а в ЗМІ обливають брудом. Мені здається, що вона просто втомилася і нічого більше, крім негативу, вже нічого не отримає, якщо залишиться в Нацбанку”, – додає співрозмовник РБК-Україна в уряді. Тим більше, якщо наступним міністром фінансів стане нинішній глава парламентського комітету з питань податкової та митної політики Ніна Южаніна, що зараз, після низки скандалів з участю чинного глави Мінфіну, всерйоз розглядається в якості кандидата на цю посаду. Джерела в Раді та уряді не виключають такої перестановки або навіть відставки всього уряду. Президента, нібито, не влаштовує самостійність і незалежність нинішнього прем’єра, який “перестав прислухатися” до рекомендація Банковій. Втім, Южаніна неодноразово заявляла про відсутність у неї міністерських амбіцій, пояснюючи, що в статусі депутата і голови комітету вона може робити набагато більше. “Ми розуміємо рішення Валерії Олексіївни. Далі реформ в НБУ буде не так багато, тому краще піти сьогодні, ніж потім”, – говорить один з банкірів. За даними РБК-Україна, Гонтарєва хоче повернутися в приватний сектор, не виключено, що в компанію ICU (група “Інвестиційний капітал Україна”, – ред.), де до призначення в НБУ вона займала пост голови ради директорів. Враховуючи той факт, що ICU має колосальний вплив на формування економічної політики в країні, то Валерія Гонтарєва зможе, і без посади в органах виконавчої влади, впливати на ту саму банківську сферу. Багато званих, але мало покликаних “Лава запасних” – тих, хто може прийти на зміну Валерії Гонтарєвої, не настільки вже й довга.

Багато хто б хотіли зайняти цей пост, але не всі влаштовують президента і коаліцію. Одним з перших кандидатів, як в оточенні Петра Порошенка, так і в парламенті, і серед банкірів називають екс-прем’єр-міністра Арсенія Яценюка. У теж час, його соратники відзначають, що прихід Яценюка в Нацбанк – це “нісенітниця”. “Не царська це справа. Він спілкується зі світовими лідерами, наприклад, з Меркель, невже ви думаєте, що він піде в НБУ?”, – реагують на запитання РБК-Україна відразу кілька депутатів фракції “Народний фронт”. Яценюк вже розглядалося на цей пост раніше – перед тим, як піти з поста прем’єр-міністра. Зараз же, кажуть його соратники, у нього президентські амбіції, і “вбивати” і без того невисокий рейтинг, відповідаючи за курсові коливання, йому не з руки. Однак відразу кілька джерел підтверджують, що саме лідер “Народного фронту” зараз є кандидатом №1 на місце голови НБУ. “Йому запропонували, але він, як розумна людина, не хоче на себе брати. Але в ньому зацікавлені, переговори ведуться”, – говорить представник банківського сектора.

Читайте також  Україна, Польща і США підписали газовий меморандум

“Яценюку запропонували, але він не дуже хоче”, – додає співрозмовник РБК-Україна в уряді. Депутати з НФ кажуть, що увагу слід звернути на голову парламентського комітету з питань фінансової політики та банківської детальності Сергія Рибалка з Радикальної партії Ляшка. “У Олега Ляшка зараз “золота акція” в парламенті, і для того, щоб задовольнити його, йому можуть запропонувати кандидатуру від його фракції”, – зазначає один з депутатів НФ. Як відомо, Олег Ляшко неодноразово і емоційно висловлювався проти нинішнього глави Нацбанку і систематично виступав за її відставку. У той же час, схвалення кандидатури Рибалко малоймовірно, так як він не має досвіду роботи в банківському секторі, як того вимагає законодавство. Втім, парламент вже демонстрував свої можливості в прийнятті змін щодо вимог до претендентів на ту чи іншу посаду. Серед претендентів називають і голови правління націоналізованого Приватбанку Олександра Шлапака. “Він оре, не видно, що він “сидить на валізах”. Але, справедливості заради, квартиру в Дніпрі він не зняв, на відміну від всієї решти нової команди”, – говорить РБК-Україна один з банкірів.

В оточенні президента вважають кандидатуру Шлапака малоймовірною, оскільки він – “не людина президента”. За інформацією РБК-Україна, в числі кандидатів є і президент України 2005-2010 років Віктор Ющенко. Ряд банкірів зазначає, що нібито його люди вже були в НБУ, придивлялися і “вивчали ситуацію зсередини”. “З тих, кого називали в якості спадкоємців Гонтарєвої – Олександр Савченко (заступник голови правління НБУ в 2005-2009 роках, – ред.). Він хоче, але його не підтримають. Є Стельмах (Володимир Стельмах, голова Нацбанку у 2008-2010 роках, – ред.), йому пропонують, але він не хоче. Є улюбленці журналістів – Богдан Данилишин (голова ради Нацбанку, – ред.), бізнесмен Сергій Тігіпко, але їх навіть не розглядають. Ющенко влаштував би всіх.

Читайте також  Канікули на мільйон: журналіст показав шикарний відпочинок Гонтаревої на Мальдівах (фото)

Він, до речі, зміг би налагодити і взаємодія з МВФ”, – розповідає один з банкірів, знайомий з ходом переговорів. У бізнес-колах РБК-Україна також кажуть, що Віктор Ющенко розглядається на посаду голови Нацбанку. “Здивований, але в пасьянсі посад він є”, – говорить представник бізнес. Є і ще один плюс на користь кандидатури Ющенка. Він, як ніхто інший “прив’язав” б Радикальну партію до коаліції. У Ющенка склалися теплі і неформальні відносини з Ляшка. Він навіть подумував вступити в ряди РПЛ. Поки ж він водить партійців в ополонку, як це було на Водохреща.

Якби Віктор Ющенко знову головою НБУ у РПЛ більше не було б можливостей критикувати монетарну політику в країні і фракція могла б офіційно, а не через підписання якихось “меморандумів”, повернутися до лав парламентської коаліції, тим самим припинивши чутки про швидкі перевибори парламенту.

Шукайте деталі в групі Facebook


Передає -