Чого чекати водіям: ціни на паливо в липні

Ціни на паливо по Україні знизилися. До літа водіям можна не турбуватися на рахунок цін на бензин і дизпаливо. Але до кінця літа є ризики, що подорожчає автогаз.


Як змінилися ціни

Зараз дизпаливо дешевше на 20 копійок, ніж місяць тому. Бензин А-92 і А-95 стали доступнішими на 17 копійок, А-95 + — на 20. Трохи подорожчав автогаз — на три копійки за літр.

У розрізі заправки повного бака зміна цін більш відчутно. Сьогодні заправити бак авто на 48 літрів вигідніше в середньому на 90 гривень.

Але в порівнянні з початком року зараз паливо дорожче. Так, заправити повний бак дизпаливом в січні було доступнішим на 39 гривень, 95-м — на 33 гривні.

В основному, подорожчання відбулося через падіння гривні в лютому. Однак з весни національна валюта тільки зміцнювалася.

Оскільки Україна ввозить нафтопродукти з-за кордону, велику роль у формуванні ціни відіграє саме курс валют.

«Після того, як ціни на нафту в травні дуже сильно злетіли, до 80 доларів за барель, в червні вони знизилися до 73 доларів. І ринок відіграв це зниження — тому ціни і знизилися», — пояснює Сергій Куюн, директор «Консалтингової групи А-95».

Що буде з цінами в липні

Ніхто серед трейдерів не зацікавлений в тому, щоб піднімати ціни, каже Геннадій Рябцев, директор спеціальних проектів Науково-технічного центру «Психея». Це призведе тільки до відтоку споживачів на заправки, які торгують зрідженим газом.

«З урахуванням тих автомобілів, які вже переобладнані під скраплений газ, не дивно, що трейдери з усіх сил намагаються, щоб ціни не змінювалися, а при можливості знижувалися.

В основному ціни знижують за рахунок знижок лояльним клієнтам», — відзначає експерт.

Читайте також  З природою і розвагами: у скільки обійдеться відпочинок влітку в Українських Карпатах

Однак разом зі зниженням цін і конкуренцією зі скрапленим газом погіршилася якість палива. Щоб стимулювати попит, АЗС знижують якість до мінімального рівня, допустимого для споживачів. Це помітно по більшій витраті палива, додає Рябцев.

Ціни на бензин будуть стабільними протягом місяця, впевнений експерт.

Співголова Фонду енергетичних стратегій Дмитро Марунич також упевнений, що серйозних коливань цін на палива до кінця літа не буде. Але осінь не дає підстав для оптимізму. Разом з падінням гривні вгору підуть ціни на паливо, вважає аналітик.

Є ризики щодо автогазу. Ринок зрідженого газу не так огороджений від зовнішніх впливів, як дизпаливо і бензин. У серпні-вересні попит на автогаз піковий, і будь-які затримки можуть привести до дефіциту; Зараз теж період, коли попит підвищений, а в наступному місяці він досягне піку.

У минулому році через зрив поставок в Україну виник дефіцит скрапленого газу та різко злетіли ціни. Проблема в диверсифікації закупівель. Як і в минулому році, Україна купує газ у Білорусі та Росії.

Ризик може виникнути, якщо РФ запровадить санкції проти компаній, які завозять ресурс в Білорусь, а потім під виглядом білоруського товару перепродують в Україні. Або якщо раптом на митниці в черговий раз вийде з ладу електронна система.

Може трапитися так, що комусь захочеться зупинити кілька сотень цистерн і перевірити якість скрапленого газу. Так уже неодноразово траплялося, говорить Геннадій Рябцев.

Поки ситуація на ринку стабільна, зазначає Сергій Куюн:

«Взагалі я не бачу поки підстав, щоб ціни якось коливалися. Гравці ринку не зацікавлені в цьому. Коли вони коливаються, значить для цього є серйозні підстави. Поки їх я не бачу», — говорить експерт.

Читайте також  Гороскоп на 18 січня 2021 для всіх знаків Зодіаку

Від чого залежать ціни на паливо

Ціни на нафтопродукти — бензин, дизпаливо — залежать від їх вартості в Білорусі, Росії та Литві. Більше половини палива Україна ввозить з цих країн.

Курс валют значно впливає на ціни АЗС. Мережі АЗС купують паливо за долари або євро, але прибуток отримують в гривні. Коли національна валюта падає, то наступна закупівля нафтопродуктів обходиться компаніям дорожче, через що доводиться піднімати ціни.

Плюс, щомісяця на вартість палива впливає і акциз, оскільки він нараховується в євро, тобто, залежить від стабільності гривні.

Шукайте деталі в групі Facebook


Інформує -