“Не слід вимовляти слово…”: 13 січня – Щедрий вечір, ось що не можна сьогодні робити, щоб не віддати своє благополуччя

У деяких країнах відзначають Старий Новий рік в ніч з 13 на 14 січня. Так вийшло через розбіжності в календарях: григоріанському і юліанському.

До революції Російська імперія жила за старим стилем (юліанським календарем, введеному в 45 році до нової ери римським імператором Юлієм Цезарем). Юліанський календар не був точним і за майже двадцять століть відстав від реальності приблизно на два тижні.

Європейські країни ще в 1582 році почали поступово переходити на реформований календар, який назвали григоріанським – на честь Папи Григорія XIII. Коли більшовики в січні 1918 року реформували російський календар, православна церква користуватися ним відмовилася – дурниці, мовляв, і безбожне баловство. В результаті і Різдво, і Великдень, і багато інших релігійних свят ми відзначаємо не разом з усім світом, а майже в гордій самоті.

Крім радянської традиції святкування Нового року з олів’є і шампанським, в українців існують свої давні традиції. Наприклад, вечеря в Щедрий вечір.

Він називається так, тому що на стіл ставлять “щедру” кутю, яку, на відміну від пісної куті в Святвечір, заправляють м’ясом і салом. За традицією миску з кутею ставлять в кут з іконами.

Головна страва на святковому столі – смажене порося, символ плодючості худоби і родючості землі. Відзначимо, що в народі святого Василя, якого згадують 14 січня, вважали свинарем і покровителем свиней.

Крім того, на стіл ставлять млинці, пироги та вареники з сиром, які стануть в нагоді і для того, щоб віддячити гостей – щедрувальників та засівальників.

Також обов’язково потрібно приготувати страви з свинини. За народними звичаями, на Маланку готували свинячі нутрощі, по них ворожили, яким буде врожай, а з свинячих ніжок варили “Дригало” (холодець), щоб у людей не боліли ноги. Вшановували Маланку за дуже багатим столом.

Читайте також  Готовий одружитися: Андрій Данилко показав, як виглядає його кохана. Більше нічого приховувати

За стіл покладається сідати в чистому одязі. Подекуди в маленьких селах ще зберігся звичай в ніч під старий Новий рік спалювати старий одяг і відразу ж надягати новий в знак настання нового, кращого життя.

Що не можна робити в Старий Новий рік

Не можна його зустрічати в старому і брудному одязі.

Не можна давати гроші колядникам – з ними можна віддати благополуччя в домі.

Не можна ображатися і бути злопам’ятним.

У Старий Новий рік не можна давати в борг.

Поганою прикметою вважається перераховувати дрібні гроші або вирішувати важливі фінансові питання.

У цей день не слід вимовляти слово “тринадцять”.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -