Старий Новий рік – коли зустрічати, історія свята , традиції і обряди

Січень дуже щедрий на свята Новий рік, Різдво, Святки і Старий Новий рік. Причиною появи Старого Нового року в низці свят стало розбіжність юліанського і григоріанського календарів.

Завдяки різниці в літочислення ми можемо святкувати Новий рік двічі – і ця традиція лише набирає обертів. Відзначають Старий Новий рік в ніч з 13 на 14 січня. Також з цією датою пов’язано багато різних прикмет, передає news24.

Старий Новий рік: історія свята

Таке стилістично прикольне поняття і поєднання слів з протилежним значенням як “Старий Новий рік” виникло через розбіжності на 13 днів між двома календарями – Юліанським і Григоріанським. Рік новий, але за старим стилем – от і вийшов старий новий рік.

У 1918 році, після впровадження нового літочислення в календарі раптом зник цілий шматок часу, і після 31 січня відразу настало 14 лютого! Старий Новий рік-свято нараховує без малого ось вже 100 років. А приємна традиція зустрічати Старий Новий Рік за юліанським календарем не застаріла завдяки тому, що православна церква досі відзначає його за старим стилем, тобто на 14 січня.

Також, різниця між застарілим юліанським і нинішнім григоріанським календарями поступово зростає, і до далекого 2100-му році вона становитиме вже 14 днів. Так що, якщо традиція святкувати Старий Новий рік збережеться, наші нащадки будуть відзначати вже в ніч з 14 на 15 січня.

Де ще відзначають Старий Новий рік

Незважаючи на те, що Старий Новий рік не є державним святом і офіційним вихідним днем, основна маса населення у багатьох країнах продовжує давню і добру традицію святкування Старого Нового року.

Крім України, Старий Новий рік активно святкують у багатьох пострадянських країнах: Росії, Білорусі, Молдови, Грузії, Вірменії, Казахстані, Азербайджані, Узбекистані, країнах Балтії. Також ця традиція прижилася в близькому і не дуже зарубіжжя: Сербії, Чорногорії, Македонії, Швейцарії, Абхазії, Румунії, Греції та ін.

Читайте також  Як ворожити на Андрія: найдивніші методи ворожіння і чи дозволяє церква пророчити собі майбутнє

Старий Новий рік: традиції і обряди

Наші предки називали Старий Новий Рік “Щедрим вечором”. Ця назва пішла від головної традиційної страви, що подавали на святковий стіл – щедрої куті. На відміну від різдвяної, така кутя на Старий Новий рік заправлялася не просто рослинним маслом, а свинячим жиром або салом.

Рецепт приготування куті на Щедрий вечір був особливим. Кутю готували до світанку з крупи, принесеної з комори найстаршою жінкою в сім’ї. А глава сім’ї приносив воду з криниці чи ополонки. Кутю затирали з традиційними вироками і варили під особливим пильним наглядом. Така каша не повинна бути дрібною або білою, а також розваритися і піти через край горщика – таку кутю викидали, щоб позбутися біди.

На святковий стіл готували вареники з сюрпризами, як своєрідне ворожіння на Старий Новий Рік. В начинку додавали цукор, монетку, ґудзик, перець та інші “сюрпризи”. Залежно від ліпшій начинки кожен член сім’ї чекав від нового року багатства, врожаю, здоров’я або ж біди. Головне – не зламати зуби від такого частування! Ще традиційними стравами на Старий Новий рік були свинина, сало, птиця, вареники, пироги, млинці.

На Старий Новий Рік було прийнято пригощати всіх, хто прийшов увечері в будинок до господарів з піснями, танцями і уявленнями, щедрувальників та посівальників.

Ранок люди виходили спалювати символічні снопи “дідухи” і стрибати через вогнище – ці обряди допомагали очищенню від нечистої сили. Потім можна було ходити по домівках і “посівати” зерном на Новий рік, бажаючи господарям щастя, здоров’я, врожаю та благополуччя. Це зерно не викидали, а дбайливо збирали і змішували із зерном для посіву.

Читайте також  На Львівщині двоє водіїв загинули у лобовій ДТП (фото)

На Старий Новий рік було прийнято ходити один до одного миритися, залагоджувати сварки і конфлікти, просити прощення. Крім того, Старий Новий Рік – улюблене час для змов і ворожінь. На Старий Новий рік наші бабусі гадали на женихів, гроші, майбутнє, достаток, красу і інші бажання. У слов’янській традиції збереглося безліч забобонів і прикмет, пов’язаних зі Старим Новим Роком. Наприклад, першим в будинок обов’язково повинен увійти чоловік – це благополуччя в новому році. Не можна давати в борг – це до бідності. Також по погоді на Старий Новий рік судили про урожайності на весь наступний рік.

Шукайте деталі в групі Facebook


Передає -