Коли Україна стане членом ЄС: до яких фінансових правил варто готуватись

Коли Україна стане членом ЄС: до яких фінансових правил варто готуватись

Україна вже влітку може стати кандидатом у члени ЄС. Після цього розпочнеться процес виконання всіх рекомендацій для того, щоб підготуватися до повноправного членства. Про те, як можуть змінитись податкові правила, що буде з фінансами, як зміняться правила працевлаштування, пересування та хто виграє найбільше від інтеграції – читайте у серії публікацій OBOZREVATEL. У першому матеріалі – як зміниться фінансовий моніторинг.

Приховувати доходи не вдасться
Україна в питаннях фінансового моніторингу останніми роками зробила прорив. Це сталося, зокрема, завдяки виконанню меморандумів із МВФ та угоди про Асоціацію з ЄС. Більшу частину домашнього завдання вже зроблено.

Інтеграція в ЄС дасть можливість синхронізувати інформацію та посилити контроль, упевнений фінансовий аналітик Василь Невмержицький. Ситуація, коли окремі українські підприємці без сплати податків виводили з країни мільйони доларів, стане практично неможливою. І якщо український фінмон пропустить порушення, то рано чи пізно це стане відомим європейським колегам.

Питання відмивання грошей у ЄС – одне із найважливіших. Держави втрачають мільярди євро і це серйозна загроза, заявляли минулого року в Єврокомісії. В Україні ж масштаби втрат через тіньовий ринок, несплату податків і відмивання коштів набагато драматичніші. До війни за різними оцінками в тіні було близько 40% ВВП.

Після перемоги та встановлення миру в Україні питання боротьби з тіньовою економікою, відмиванням грошей та корупцією (всі вони тісно пов’язані між собою) стануть ключовими. Ба більше, без суттєвого прогресу в цих питаннях стати повноправним членом ЄС буде важко.

Уже зараз варто готуватися до того, що українцям доведеться жити за правилами. Роботодавцям – платити “білі зарплати”, великому бізнесу – не ухилятися від сплати акцизів, ПДВ та інших податків, а політикам і правоохоронцям – не створювати “особливі” умови для окремих підприємців.

Читайте також  “Блювота, напади, крововиливи в білкову оболонку очей”: в Україні лютує небезпечна хвороба, дізнайтеся як вберегтися і перші симптоми

“Буде синхронізація з питань контролю кінцевих бенефіціарів – куди виводять капітал, де платять податки. Буде прозоріша система фінмону. І це призведе до більш значної інтеграції систем ЄС з Україною в частині обігу коштів, роботи підприємств та фізосіб”, – каже Невмержицький.

Банківські перекази будуть під контролем
“У нас у банку, коли відкривають кредитний ліміт, досі запитують офіційну та реальну зарплату. Банк враховує, що левова частка клієнтів отримує гроші в конверті й спокійно до цього ставиться”, – розповідає співробітниця великого українського банку.

У країнах ЄС банки відмовляються відкривати рахунки тим клієнтам, які не покажуть легальне джерело прибутку. Верифікація відбувається на всіх рівнях. Також неможливо переказати велику суму, не вказавши при цьому призначення, не можна розплачуватися готівкою на велику суму тощо.

Миттєвого вступу до ЄС не може бути. І ось чому
Україна може набути статусу кандидата за прискореною процедурою. Проте далі потрібно виконати велике домашнє завдання. І повноцінна робота над ним, мабуть, розпочнеться вже після того, як закінчиться війна в Україні.

До всіх кандидатів висувають одні вимоги – необхідно відповідати Копенгагенським критеріям. Вони складаються з трьох груп: географічні (потрібно розташовуватися в Європі, з цим проблем немає), політичні (тут про верховенство права, захист меншин, боротьбу з корупцією) та економічні (має бути ринкова економіка).

І якщо на проблеми з корупцією ще можна дивитися крізь пальці, то економічні критерії за кілька місяців виконати неможливо. Країна має бути конкурентоспроможною. Інакше ставши частиною великого ринку, можна втратити власне виробництво та замінити його на європейський імпорт, який із вільним переміщенням товарів значно подешевшає.

Крім того, має бути розвинений і ринок праці, сильна фінансова система тощо. Як видно із заяв голови Єврокомісії Урсули фонд дер Ляєн, Україна за допомогою “плану Маршалла” за кілька років має відновити інфраструктуру, відновити економіку. Паралельно з цим проходитиме підготовка до повноцінного членства.

Читайте також  В Україні вперше "узаконили" одностатеві стосунки (відео)

Свободу та незалежність, яку відстоюють українці ціною своїх життів, можна захистити лише створивши по-справжньому самостійну та сильну державу. І доки самі ж українці крадуть із бюджету, приховуючи свої доходи, зробити це неможливо.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело