Сучасні українці отримують пенсії завдяки так званій солідарній системі: виплати пенсіонерам забезпечують працюючі громадяни, сплачуючи податок Єдиного соціального внеску до Пенсійного фонду.
У 2017 році Міністерство соціальної політики України планує провести реформу пенсійного забезпечення, аби від солідарної системи перейти до накопичувальної.
Крім Єдиного соціального внеску працевлаштовані українці платитимуть додатковий внесок, який буде акумулюватися на їх окремому рахунку. У 2017 році цей внесок дорівнює 2% і буде збільшуватися на 1% щорічно до досягнення 7% в 2022 році.
Іншими словами, працюючі громадяни будуть самостійно накопичувати собі кошти на пенсію і продовжувати оплачувати внесок до Пенсійного фонду, з якого платять пенсію теперішнім пенсіонерам.
Різниця в тому, що відтепер кошти з додаткового внеску йдуть на особистий рахунок, а не загальний.
Накопичувальна система в 2017 році є обов’язковою для всіх українців віком молодше 35 років. Громадяни віком 35-55 років можуть добровільно приєднатися до накопичувальної системи, або після виходу на пенсію отримувати виплати згідно зі старою солідарною системою.
Крім того, громадяни будь-якого віку можуть скористатися накопичувальною добровільною системою недержавних пенсійних фондів.
Однак, світ змінюється дуже динамічно і можна припустити, що менш ніж за 30-40 років і ця система стане нежиттєздатною.
За даними Державної служби статистики, уже 2016 року кожен четвертий українець (понад 4 млн осіб) працював без офіційного оформлення, а дефіцит Пенсійного фонду зріс до 142 мільярдів гривень.
Якою ж буде старість ровесників української незалежності?
У Європі та Сполучених Штатах уже декілька років говорять про “pension crisis” – прогнозовану кризу сплати державних, корпоративних і федеральних пенсій через різницю між пенсійними зобов’язаннями і ресурсами, відкладеними на їх забезпечення. Зміна демографії зумовлює нижче співвідношення працюючих до пенсіонерів: до цього призводить продовження тривалості життя та зменшення рівня народжуваності.
З найбільшими проблемами зіткнуться ті, кому сьогодні 20 років, адже їм доведеться працювати до 70 і більше років через брак забезпечення, – прогнозує The Telegraph.
Згідно з прогнозом екс-очільника Конфедерації британської індустрії Джона Крідланда, між 2037 і 2039 роками пенсійний вік у Сполученому королівстві зросте до 68 років.
Політолог Леонід Кулєш переконаний: в Україні інститут пенсій ліквідують як радянський архаїзм.
“В Україні через 30-40 років буде скасовано інститут пенсій як пострадянський пережиток.
Держава на той час повноцінно перейде на систему накопичення: цей прогноз зумовлений різким спадом тривалості життя середньостатистичного громадянина.
Іншими словами, незалежна Україна отримає нові покоління, які швидше адаптуються до нових правил. І в питанні з пенсійною системою, і в інших суспільних сферах теперішня молодь буде менш залежною від державного апарату, та й мислитиме по-іншому”, – вважає Кулєш.
Натомість, на думку аналітика, українці перейдуть на банківські депозити, спеціальні програми пенсійних накопичень та інвестуватимуть кошти у нерухомість, коштовні метали або цінні папери. Кулєш додає, що підвищення пенсійного віку у нашій країні малоймовірне через те, що термін життя українців “не дотягує” до європейського рівня.
Директор Інституту постінформаційного суспільства Андрій Заблоцький у коментарі кореспонденту ІНФОРМАТОРа зазначив, що сам феномен пенсії може зникнути так само швидко, як з’явився.
“Термін життя в багатих країнах буде збільшуватися, а поняття пенсій як таке – це дуже новий феномен, і він пройде”, – каже експерт про перспективу найближчого майбутнього.
“60 років – ще не старість в принципі. Поняття роботи сильно змінює своє наповнення, а питання існування грошей як універсального еквівалента дуже дискусійне вже сьогодні.
Відсоток людей (не роботів), необхідний для створення матеріальних благ, катастрофічно малий. Пошук відповіді на питання, як жити “зайві” 50-70 років буде тривати ще довго. Структура економіки в “розвинутому світі” сильно відрізняється від нашої через матеріальний достаток населення.
У нерозвинутих країнах все погано, але там питання про пенсії і не постає”, – сказав Заблоцький.
Нагадаємо, раніше ІНФОРМАТОР повідомляв, що експерти заявили про катастрофічно низький рівень забезпечення українських пенсіонерів. Так, більшість літніх людей живуть з середнім доходом 1 730 гривень.
Анна Андрашко
Шукайте деталі в групі Facebook