5 проривів української медицини

Цього року в Україні провели новаторські операції, які врятували життя багатьом пацієнтам. До цього часу їх неможливо було зробити через брак або досвіду, або технологій. Завдяки співпраці з іноземними медиками, українські хірурги зробили те, чого раніше ніколи не могли. Ця співпраця зробила нашу медицину якіснішою та доступнішою.

1. Лікування епілепсії

Дві унікальні для України операції з лікування епілепсії зробили в березні в Центрі дитячої нейрохірургії при Харківській міській лікарні невідкладної медичної допомоги ім. О. І. Мещанінова.

“Новий вид хірургічного лікування епілепсії називається VNS-терапією. Операції були зроблені 10-річному хлопчикові з Харкова і 5-річній дівчинці з Полтави. Оперувати допомагав керівник нейрохірургічної клініки університету Туріна (Італія) Алехандро Дукатті. На його рахунку 200 імплантацій стимуляторів блукаючого нерва. Він контролює усі внутрішні органи, передаючи в них сигнали від головного мозку. І лікарі зробили так, щоб він пустив зворотній сигнал до мозку. Завдяки цьому у пацієнтів сигнал від імплантованого стимулятора йде до мозку і перериває напад, який має виникнути”, – каже Олександр Духовський, головний дитячий нейрохірург Міністерства охорони здоров’я.

Раніше такі операції в Україні були неможливі. Тільки в травні 2015 року стимулятори блукаючого нерва пройшли реєстрацію на території країни.

2. Механічне серце

12 липня вперше в Україні встановили механічне серце 41-річному харків’янину Павлові Дорошко. Воно дозволить чоловіку дожити до пересадки людського. Операція тривала близько 4 год. Робила її бригада з 20 хірургів. Орган привезли з Німеччини. Коштує 3,5 млн грн.

Павло мав вроджену патологію міокарда, за якої серце збільшилося у три рази. Орган чоловіка не вирізали, а приєднали прилад до аорти і шлуночка двома трубками. Виглядає, як нашпигована електронікою маленька коробочка. Працює, як насос, що перекачує кров. Серце чоловіка відтепер не б’ється. Пульсу немає. Тепер пацієнт буде завжди із собою носити сіру валізку розміром із жіночу сумочку. Важить вона 4 кг. В ній — два акумулятори, що живлять механічне серце. Їх заряджають кожні 10 годин по годині. Робити це можна від розетки чи в автомобілі. Якщо одна з батарей сяде — запасна почне голосно пищати. Механічне серце здатне працювати щонайменше два роки.

Читайте також  На озері Світязь втопилась 28-річна жінка та її 11-річний син

“Чоловік після операції житиме нормальним життям. Навіть алкоголь дозволяється, — розповідає директор Інституту серця Борис Тодуров. — Акумулятори заряджаються за годину. Але заборонені фізичні навантаження й купання в річці. Митися слід так, щоб не намочити батарейки.

3. Операція на двох нирках

У листопаді в Львівському центрі трансплантації при Обласній клінічній лікарні вперше в Україні провели складну операцію на розширених судинах двох нирок. У 50-річної пацієнтки було розширення ниркових артерій. Їй зробили 6-годинну операцію.

Хірурги вийняли по черзі нирки, заморозили їх, вирізали розширені артерії, зробили реконструкцію судин. В одному місці судину продовжили, для цього взяли вену з ноги, а тоді поставили нирки на місце. Довелося зшивати судини діаметром 1-2 мм.

До складу операційної бригади увійшли судинні хірурги-трансплантологи: професор Ігор Кобза, Ростислав Жук (головний трансплантолог Львівщини), Данило Федорів, лікар-анестезіолог Дарія Сольман.

“Ми досі точно не знаємо, чи були аналоги таких операцій у світі. Раніше ми мали такі операції на одній нирці, бо зазвичай аневризми з’являються у одній, а тут – у обох. Перед нами стояло надважке завдання – аневризми висікти, а нирки зберегти”, – пояснив професор Ігор Кобза.

4. Створили серцевий клапан

16 грудня вперше в Україні створили серцевий клапан з клітин пацієнтки. Його створили з її навколосерцевої оболонки в столичному Інституті серця. Двогодинну операцію виконали українські та польські кардіохірурги.

Польський кардіохірург Роман Пшибильський привіз до Києва інструменти й трафарети для виготовлення клапанів.

“Жінка без лікування прожила б не більше року, — пояснює Роман Пшибильський. — Із новим клапаном має попереду щонайменше 10 років життя. Операція називається “Озакі” — на честь японського кардіохірурга Шигеюкі Озакі. Він зробив її вперше. Складна тим, що все потрібно розрахувати до міліметра і з ювелірною точністю пришити.

Читайте також  Польща прийняла важливі зміни для українських мігрантів

Раніше в Україні аортальний клапан заміняли тільки на механічний. На такому можуть осідати тромби. Щоб не утворювалися, потрібно було все життя приймати ліки, які розріджують кров.

Такої операції в Україні потребують близько 10 тис. людей у рік.

5. Оперування повік

У грудні німецькі медики із Франкурта-на-Майні три дні оперували дітей та дорослих у 8-ій міські лікарні Львова. За три дні вони прооперували 15 пацієнтів.

Вроджену ваду лікарі виправляли 9-річному Івану з Херсона, у якого я не закривалась повіка. Після півгодинної операції скоро зможе повноцінно дивитись.

“У нас зараз дуже багато пацієнтів, які мають вроджені вади очей. Вони не можуть відкрити сповна свої повіки і для того, щоб щось побачити, змушені закидати голову, тому виникають і ортопедичні проблеми. Нашою метою тут є впровадження мікрохірургії: це делікатне вшивання судин під мікроскопом, яке ми б також хотіли запровадити в Україні”, – сказав пластичний хірург Клаус Екснер з Німеччини.

Джерело – gazeta.ua

Шукайте деталі в групі Facebook