Від абсурду до брехні: найпоширеніші міфи про вакцинацію від COVID-19

Від абсурду до брехні: найпоширеніші міфи про вакцинацію від COVID-19

В Україні лютує чергова хвиля коронавірусу, щодня встановлюються нові рекорди за кількістю заражень, госпіталізації та смертельних випадків. Єдиний спосіб захисту від коронавірусу – вакцинація. Але, на жаль, не всі люди це розуміють і найвідданіші противники щеплень розповсюджують про них міфи, брехню та маніпуляції.

Джерело: CDC

Міф №1. Від вакцини можна захворіти на коронавірус
Це не так, вакцини не містять живого вірусу, в їхньому складі тільки його шматочок, на якому організм вчиться розпізнавати та боротися з реальним патогеном. В щепленнях залишають тільки гени, які кодують білок вірусу, за допомогою якого він може потрапити в організм. А гени, які відповідають за розмноження вірусу, вирізають. Тому захворіти через вакцинацію просто неможливо, пишуть Версії з посиланням на 24 канал.

Якщо людина захворює після щеплення, значить, вона підчепила вірус в іншому місці й воно допоможе легше перенести захворювання.

Міф №2. Антитіла після хвороби краще захищають, ніж вакцина
Сила імунітету після хвороби, у всіх людей різна. Дані, отримані Центром контролю та профілактики захворювань (CDC), свідчать, що природний імунітет може бути нетривалим, а після вакцинації він сильніший та стабільніший.

Формування імунітету через імунізацію набагато безпечніше, людину може чекати кілька неприємних днів – з температурою, ломотою в тілі, сонливістю і болем в місці уколу, поки організм вибудовує свій захист від інфекції.

До того ж побічні ефекти виникають не у всіх. Але якщо таке трапилось, це нормально і свідчить про те, що організм зміцнює свою систему захисту від вірусу. В цій ситуації можна застосовувати Ібупрофен для полегшення болю чи зниження температури вище 38,5 градусів за Цельсієм.

Читайте також  10 дивовижних мультиків для тих, кому не вистачає краси в реальному світі

При зараженні коронавірусом організм теж захищається, але іноді у нього бракує сил. Це призводить до ускладнень, небезпечних для життя. У вакцинованих людей цей ризик мінімальний. Також експерти вважають, що якщо ви вже перехворіли на коронавірус, природний імунітет не зможе захистити вас від інших штамів коронавірусу. А вакцинація захищає проти усіх варіантів патогену, які зараз відомі.

Міф №3. Вакцинація проти коронавірусу може викликати безпліддя
Цей міф з’явився у соціальних мережах. У неправдивих повідомленнях йдеться, про те, що S-білок коронавірусу схожий на людський білок синцитин, який бере участь в утворенні плаценти під час вагітності. В цих публікаціях йшлося, що компоненти вакцини в організмі жінки будуть боротися з синцитином, що призведе до безпліддя.

Насправді ці білки абсолютно різні й вакцинація не впливає на здатність мати дітей, в тому числі за допомогою ЕКЗ. Під час випробувань вакцини Pfizer 23 жінки-добровольці, які брали участь у дослідженні, завагітніли, і єдина, яка втратила дитину, не отримала справжню вакцину, їй вводили плацебо.

Крім того, науковці підтвердили, що вакцини безпечні для вагітних жінок. А ось коронавірус під час виношування дитини збільшує ризик смерті на 70%.

Міф №4. Якщо я молодий і здоровий – коронавірус для мене не страшний
COVID-19 може протікати у важкій формі у здорових людей. Навіть попри низький ризик розвитку ускладнень від COVID-19, вони можуть заразитися вірусом і передати його іншим людям. А вакцинація захищає вас і людей навколо.

Крім того, від коронавірусу помирають не тільки літні люди, а й діти, за останніми даними в Україні він забрав життя 42 маленьких пацієнтів.

Міф №5. Вакцини проти COVID-19 створили дуже швидко і мало тестували, тому ніхто не знає, що буде через кілька років після вакцинації
Вакцини проти коронавірусу були розроблені швидко в порівнянні з попередніми вакцинами, бо вчені, лікарі й цілі держави всього світу вклали величезну кількість ресурсів, щоб усунути бюрократичні перепони та пришвидшити процес створення та реєстрації препаратів. Але технології, за якими розробляли вакцини зовсім не нові та добре досліджені.

Читайте також  Як ми підвозили дівчину, якa два роки тому тpaгiчно пoмepла

Наприклад аденовірусні вакцини (AstraZeneca, Johnson&Johnson, CanSino та Covishield) добре вивчені та підтвердили довгострокову безпеку. Такими вакцинами вже прищеплювали людей від лихоманки Ебола. Крім вакцин, на основі аденовірусів людини роблять ліки проти раку.

РНК-вакцини, наприклад Pfizer і Moderna, – теж не нова технологія. Протягом десятиліть вчені досліджували їхню дію проти грипу, вірусу Зіка, сказу і цитомегаловірусу і не виявили довгострокових побічних ефектів.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело