«Банки передадуть землю реальним замовникам»: ексміністр про «земельний» закон

Колишній міністр аграрної політики України Ігор Швайка пояснив ризики закону про скасування мораторію на продаж українських земель.

«По-перше, теза про обмеження у 100 гектарів в одні руки виглядає, як абсолютна насмішка, оскільки жодних дієвих механізмів, які б обмежували концентрацію землі в одних руках через підставних осіб, не передбачено. При непрацюючому антимонопольному законодавстві, як у нас, це може призвести до всім відомих наслідків», – пояснив Ігор Швайка.

«Також, якщо земля залишається під заставу згідно кредитного договору, то очевидним є факт, що банківські системи вводяться сюди для того, щоб протягом найближчих 1-2 років перерозподілити через банки (як через посередників) землю на користь реального замовника. Як виглядає схема, яку вже готують цілі групи спеціально підготованих людей? Формується перелік громадян, які номінально будуть власниками землі і купуватимуть по 100 га. Плата за участь у такій операції коливається від 10-ти до 50-ти тисяч гривень. Потім ці громадяни беруть кредит і залишають цю землю під заставу. І тоді протягом 2-х років під зобов’язання зворотного продажу земля буде передана іншим структурам. Іншими словами, для того, аби заволодіти 10-ма тисячами гектарів, махінаторам достатньо завербувати 100 українських громадян. Господарство, яке має 10 тис. га землі просто буде виглядати як сто людей із накладними витратами близько 100 тисяч доларів», – додав ексміністр.

«Таким чином усі ті запобіжники, про які говорить «Європейська солідарність» і щось «муркоче» Вакарчук, є неспроможними тому, що у законі закладено механізм, який сприятиме махінаціям із фінансами. Відбуватиметься накопичення земельного банку в руках олігархічних кланів, які і лобіювали прийняття цього закону. Тобто, нібито в одні руки дають максимум 100 га, але обхід цього закону стане масовим і простим.

Читайте також  Скільки метрів повинно бути до межі, якщо сусід будує новий будинок, садить дерева чи створює інші об’єкти?

Що стосується фінансової спроможності, то люди, які за мірками українського села є заможними і в них є від тисячі до 3-х тисяч гектарів землі в оренді, не можуть реально викупити тих 100 га. Люди настільки погрузли у кредитах, що у кращому випадку вони 2-3 роки будуть віддавати гроші банку. Іншими словами, ці фермери не мають зайвих 100 тис. доларів, щоб купити землю, яку вони орендують. Значить цю землю купить хтось інший, хтось, хто не обробляє її. Потім ця особа зможе тому ж самому фермеру чи аграрному підприємству знову здавати її в оренду за набагато більшою ціною», – підсумував він.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело