“Мрії” – 30 років: що потрібно знати про українського гіганта Ан-225

Український літак Ан-225 “Мрія” святкує свій 30-річний ювілей. 21 грудня 1988 року гігант здійснив свій перший політ.

24 канал підготував найцікавіші факти, які потрібно знати про українську сенсацію.

Найбільший і найважчий у світі транспортний літак
Перш за все маємо пишатися українською “Мрією”, бо їй немає рівних у світі! Ан-225 є найважчим вантажопідйомним транспортним реактивним літаком, який коли-небудь здіймався в небо. Розмах крил авіасудна – майже 90 метрів, що співмірно здовжиною футбольного поля. Максимальна споряджена маса – 640 тонн. Літак може брати на борт 250 тонн вантажу.

Ан-225 настільки великий, що у його вантажному відсіку вистачило б місця для здійснення першого польоту літака братів Райт! Вантажний відсік “Мрії” завдовжки 43 метри, а завширшки – 6 метрів. У ньому можуть вміститися 80 легкових авто, корпус Боїнга 737 або ж 250 тонн іншого вантажу.

Абсолютний рекордсмен
Усього на рахунку Ан-225 “Мрія” – понад 240 світових рекордів. Український літак транспортував найважчі та найбільші вантажі в історії авіації. При чому 110 світових рекордів було встановлено лише під час випробувального польоту.

До Книги рекордів Гіннеса “Мрію” внесла Міжнародна федерація повітроплавання у листопаді 2004 року.

Як створили “Мрію”
На розробку Ан-225 пішло рекордних 3,5 роки, її розпочали в 1985 році. Назву “Мрія” для свого дітища обирав головний конструктор – Петро Балабуєв, який працював у конструкторському бюро Олега Антонова з 1954 року.

Петро Балабуєв – творець української “Мрії”

Новостворений літак мав виконати, здавалося б, непосильне завдання – перевозити космічний корабель “Буран”. Це радянський орбітальний корабель багаторазового використання, аналог американського спейс-шатлу. І ось, у 1989 році на авіасалоні в Ле-Бурже у Франції глядачі побачили неймовірне – космічний корабель на спині літака!

Читайте також  Закохалася в однокласника-очкарика, а заміж пішла за красеня

Український красень мандрував з одного авіашоу на інше і щоразу вражав глядачів своєю величчю. Програма “Буран-Енергія” повноцінно так і не запрацювала. Після розпаду Радянського Союзу стало очевидним, що “Мрія” навряд чи зможе виконувати свою першочергову функцію – транспортування “Бурана”. У 1994 році літак припинив польоти.

У 2001 році літак Ан-225 сертифікували як цивільний літак для транспортних перевезень. За кодифікацією НАТО наш велетень має ще одне чудове ім’я – “Козак” (Cossack).

Що може перевозити “Мрія”?
Ан−225 “Мрія” призначений для доставки великогабаритних вантажів, які можуть розміщуватися як всередині, так і зверху фюзеляжу. Літак може перевозити вертольоти, універсальні авіаційні та морські контейнери, легкові автомобілі, автосамоскиди, а також інші види самохідної та несамохідної техніки.

Як сьогодні використовують Ан-225?
Сьогодні функціонує лише один літак Ан-225 “Мрія”. Український лайнер надає комерційні послуги з перевезення надважких та нестандартних вантажів до 250 тонн.

Так, у 2002 році “Мрія” доставила в Оман 187,5 тон продуктів харчування для американських військових. А з липня 2003 року Ан-225 перевіз понад 800 тонн обладання для гуманітарних місій в Іраку. У 2011 році літак перевозив гуманітарні вантажі, генератори і техніку в Японію після землетрусу і цунамі.

Варто згадати також і про два особливі рекорди “Мрії”:

серпень 2009 року – перевезення найбільшого в історії авіації моновантажу загальною вагою в 187,6 тонни – генератор зі спеціальною рамою для вірменьскої електростанції у Єревані;
червень 2010 року – перевезення з Китаю в Данію найдовшого вантажу в історії повітряних перевезень – дві лопаті вітряка (довжиною 42,1 м кожна).
Якщо буде фінансування на серійному заводі “Антонов” планують добудувати другий екземпляр літака, для цього необхідно близько 300 мільйонів доларів.

Читайте також  Військовий літак США полетів до окупованого Криму

Так, на одному з відео зафіксовані перші хвилини зльоту надважкого українського літака. Це момент зльоту Ан-225 з аеропорту Чімор у Болівії, де літак перевозив бойлери для місцевої електростанції.

Момент зльоту Ан-225 “Мрія”: дивіться відео

Крім того, у мережі у вільному доступі є 3D тур українським Ан225. Тож уперед, до “Мрії”!

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -