У цей день слов’яни обов’язково прагнули потрапити на болото, для того, щоб показати Марені, що вони її не бояться.
У давнину 25 листопада слов’яни відзначали день Марени. За легендою, у цей день богиня зими, cмepтi і нeдyг встановлює у світі своє холодне Царство снігів і морозів. Джерело
Слов’янська міфологія прямо пов’язує Марену з сезонними ритуальними обрядами, присвяченим вмupaнню природи і її подальшому вocкресінню.
Вважається, що Богиня Мара-Марена – дочка Великої Богині Лади, дружина Кощея, Богиня Смерті, Зими і тріскучих морозів. Її сестри – Могутні Богині Жива і Леля, а її брати Всесильні Верховні Боги.
При цьому всьому у народі її називали не шанобливо – Марою одноокою. Володіння Марени, згідно з давніми легендами, лежать за чорною Рікою Смородиною, яка розділяє Яв і Нав, через яку перекинуто Калиновий Міст, який охороняє триголовий Змій.
Восени Марена проганяє літнє тепло і встановлює у світі своє холодне Царство.
25 листопада, в день Богині Марени, встановлюється, як правило, холодна, дощова погода – дощ змінюється снігом, а осіння сльота замерзає під поривами холодного вітру.
Наші предки уявляли Мару як якийсь привид в образі жінки високого зросту або ж як згорблену стару з розпущеним заплутаними волоссям. У цей день вважалося неправильним сміятися і радіти, а в першій половині дня не можна було розпалювати вогонь.
Зазвичай люди збиралися разом і йшли до найближчого болота – гасити палаючі факели. Так вони показували, що не бояться Марену. Тільки після повернення додому можна було вперше за день поїсти.
Обрядова їжа на день Марени включає в себе: оладки, кисіль, ріпу, моркву.
До речі, саме опудало Марени спалюють на свято Івана Купали, в Русальний Тиждень. Споруджували його з соломи, яку насаджували на жердину.
Одягали Мару або в ганчір’я, або в святковий одяг, іноді навіть у білу сукню нареченої. Прикрашали стрічками, шкаралупками яєць, прикрасами з клаптиків і соломи.
Деякі одягали опудало в сорочку останньої пoмepлої в селі людини і підв’язували поясом останньої нареченої, яка вийшла заміж. Зазвичай Марена мала жіночий вигляд, носили її по селу дівчата.
Люди вірили, що знищення опудала забезпечить швидкий прихід літа, хороший урожай, збереже село від повеней і пожежі, захистить від мору і cмepті, а дівчатам забезпечить заміжжя.
Участь в обряді виносу Марени було оберегом від різноманітних нещасть.
Той, хто не ходив зі “Cмepтю” або запізнився до початку обряду, був упевнений, що в цьому році пoмpe сам або пoxoває будь-кого зі своєї родини.
Коли в Україні припиняться опади: синоптикиня назвала точну дату У вихідні погодні умови зміняться і…
Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає У вихідні погода…
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…
This website uses cookies.