Всесвітній день боротьби з цукровим діабетом відзначають 14 листопада. Цього дня народився Фредерік Бантинга, канадський фізіолог, який, разом із шотландським лікарем Джоном Маклеодом, відкрив гормон інсуліну. У 1923 році учені отримали за це Нобелівську премію, а їхнє відкриття врятувало мільйони життів у світі.
Пояснюємо для наших читачів, що таке діабет, які його симптоми, ускладнення та як жити, коли діагностували цю хворобу.
Діабет та його типи
Це захворювання, при якому підвищується рівень цукру в крові через порушення роботи інсуліну — гормону, що знижує рівень цукру (глюкози) крові.
Якщо підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну — це діабет І типу або інсулінозалежний. Чому він виникає, досі достеменно не встановили. Тому запобігти недузі неможливо.
Якщо організм людини неефективно використовує вироблений інсулін, виникає діабет ІІ типу або інсулінонезалежний. Зазвичай він пов’язаний з неправильним способом життя — зайвою вагою та браком фізичної активності.
Буває ще й гестаційний діабет. Він розвивається у жінок під час вагітності і, зазвичай, зникає після пологів. Але якщо вагітна не контролюватиме рівень цукру, можливі серйозні ускладнення як у жінки, так і в майбутньої дитини.
Найпоширеніші симптоми діабету
✓ Поліурія — найбільш ранній симптом діабету, незалежно від його типу. Через погане засвоєння глюкози її кількість у крові зростає. Нирки починають працювати посилено, щоб вивести цукор з організму. Тож якщо помітили, що сечовиділення почастішало, особливо вночі, слід негайно звернутися до лікаря.
✓ Спрага. Вона пов’язана з першим симптомом: адже організм втрачає дуже багато рідини. Тому хворі хочуть багато пити. А якщо для втамування спраги вибирають солодкі напої, це призводить до ще більш високого рівня цукру в крові.
✓ Голод. Через порушення обмінних процесів клітини не засвоюють глюкозу, яка є джерелом енергії для них. Тож організм шукає інші джерела: людина починає багато їсти. Проте це не насичує, бо переїдання тільки підвищує рівень цукру в крові.
✓ Погано гояться рани. Через високий рівень глюкози потовщуються стінки артерій, звужуються кровоносні судини. Кровопостачання тканин, їх насичення киснем погіршується. Тож рани, навіть дрібні подряпини, довго заживають.
✓ Зменшення ваги. Особливо без причини. Організм компенсує недостатню кількість інсуліну білками, що містяться в м’язах (використовує їх як альтернативне джерело енергії). Також дається взнаки надмірна втрата води через прискорене сечовиділення.
✓ Хронічна втома. Через те, що організм не засвоює глюкозу, він недоодержує калорій. Також через поганий кровообіг клітини не забезпечені киснем та поживними речовинами. Тому людина постійно втомлена.
✓ Свербіж та сухість шкіри. Підвищений рівень глюкози в крові порушує роботу сальних і потових залоз. Тож шкіра стає сухою і надто чутливою. А ще — вразливою до грибкової інфекції.
✓ Порушення зору. Через порушення кровообігу страждає сітківка ока. Згодом можуть виникнути такі серйозні хвороби як глаукома та катаракта.
Варто знати! Приблизно у 50 % хворих на діабет ІІ типу не спостерігається яскраво виражених симптомів. Тож хоча б раз на рік потрібно перевіряти рівень глюкози у крові всім, хто веде малорухливий спосіб життя та має зайву вагу. Ви у зоні ризику, якщо є родичі з цукровим діабетом, якщо народилися з вагою більше чотирьох кілограм чи народили таку дитину, якщо вам більше сорока.
Ризики й ускладнення
Порушення кровообігу через уражені судини, а також ураження нервових закінчень підвищує ризик виникнення ран, які не гояться, на ногах. В кінцевому результаті — ампутація.
Діабетична ретинопатія — ураження сітківки ока через ураження дрібних судин — стає причиною сліпоти.
Ниркова недостатність виникає через те, що нирки працюють в посиленому режимі, виводячи глюкозу із організму.
Як попередити діабет?
Щоб не розвинувся діабет ІІ типу, потрібно вести здоровий спосіб життя:
• підтримувати нормальну вагу тіла;
• бути фізично активним;
• правильно харчуватись, зокрема зменшити кількість цукру та шкідливих жирів;
• не зловживати алкоголем та відмовитись від цигарок.
Як жити з діабетом?
• стежте за рівнем цукру в крові та артеріальним тиском. Щороку перевіряйте рівень холестерину;
• правильно харчуйтеся, слідкуйте за вагою;
• контролюйте рівень стресу;
• будьте активними — швидка ходьба, плавання, велосипед, танці — хоча б 30 хвилин на день;
• приймайте ліки від діабету, супутніх хвороб навіть тоді, коли загалом почуваєтеся добре;
Головне фото — із сайту pixabay.com
Розмір виплат зміниться: що чекає на пенсіонерів у 2025 році Уряд намагається знайти шляхи підтримки…
Коли в Україні припиняться опади: синоптикиня назвала точну дату У вихідні погодні умови зміняться і…
Вдарить мороз -12 і буде мокрий сніг: де в Україні сильно похолодає У вихідні погода…
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
This website uses cookies.