Медреформа: що можна буде отримати у приватного лікаря безкоштовно, а за що доведеться платити

“Гроші йдуть за пацієнтами”. Це гасло МОЗ, означає, що до кого людина піде лікуватися – тому держава і оплатить роботу. У тому числі – приватному лікарю.

Сім приватних клінік і п’ять лікарів вже погодилися підписувати декларації з пацієнтами. Платити їм буде держава. За кожного держава заплатить їм від 370 до 1480 грн на рік. Що можна буде отримати у приватного лікаря безкоштовно, а за що доведеться платити, пише сайт “Сегодня”.

Безкоштовне лікування у приватного лікаря. “Підписуєте декларацію і безкоштовно ходите до лікаря, – переконує працівниця рецепції приватного медичного центру “Богдан”. – Приходьте на безкоштовну консультацію до нашого лікаря, він все розповість”.

До кінця року українці повинні підписати декларацію з лікарем первинки: педіатром, сімейним лікарем або терапевтом. Ця декларація потрібна лікарям, щоб він отримував гроші за свою роботу. Чим більше у доктора буде пацієнтів, тим більше він отримає доходу.

Підписати декларацію можна як з лікарем комунальної або державної лікарні, так і приватної. Поки приватних лікарів, які підписують декларації, небагато. Це всього сім приватних медклінік і п’ять лікарів, які оформилися як фізична особа-підприємець (ФОП, рос. – ФЛП).

МОЗ уже затвердив перелік послуг, за які заплатить держава. Так, доктор стежить за здоров’ям, ставить діагноз, призначає лікування, спостерігає за здоров’ям дитини, неускладненою вагiтнiстю, а також здійснює окремі послуги палiaтивної допомоги. Лікар також видасть потрібну довідку, листок непрацездатності, направлення для проходження медико-соціальної експертизи. За аналізи теж не доведеться платити, оскільки вони закладені в тариф. Йдеться про наступні процедури:

Загальний аналіз кpoві з лейкоцитарною формулою

Загальний аналіз сечі

Глюкоза кpові

Загальний холестерин

Вимірювання артеpiaльного тиску

Електрокардіограма

Вимірювання ваги, зросту, окружності талії

Швидкий тест на вагiтнiсть

Швидкий тест на тpoпонін

Швидкі тести на BIЛ, віpусні гeпaтити

І в приватній, і в державній лікарні лікар отримає від держави однакову суму за одного пацієнта. Для всіх умови рівні.

У чому вигода для приватного лікаря? Частина лікарів може піти в приватний сектор. Так їм може бути вигідніше. У комунальному або приватному медцентрі дохід лікаря отримає медустанову. З цієї суми заберуть частину на оплату комунальних послуг, на зарплату медсестрі та на інші витрати. Лікар отримає те, що залишиться. Медик, який оформить ФОП і підпише угоду з Національною службою здоров’я, буде бачити свої доходи і витрати сам.

Читайте також  В Україні змінили правила карантину: що тепер під забороною

Якщо терапевт набере встановлений максимум у 2000 пацієнтів, то він заробить мінімум 740 тис. грн на рік або 61,6 тис. на місяць. В середньому це може бути дохід 941 тис. грн на рік або 78,4 тис. грн на місяць. Але сюди крім зарплати лікаря закладені витрати на аналізи і діагностику, зарплата медсестри і т.д.

За одного пацієнта держава платить лікарю первинки 370 грн. Це базовий тариф, який застосовується до пацієнтів віком 18-39 років. За інших пацієнтів лікар отримає більше, так як вони частіше хворіють. Наприклад, один новонароджений або дитина до 5 років – це 1480 грн на рік. Літня людина старше 64 років – 740 грн на рік.

Але 370 грн не покривають навіть одного візиту до приватного лікаря. 740-1480 грн. вистачить максимум на два-три прийоми. Однак деяку вигоду приватні клініки матимуть.

По-перше, клініка отримає гарантований дохід від держави, якщо буде лікувати пацієнтів, не вимагаючи з них грошей. А зростання кількості пацієнтів зменшить вартість одного візиту, пояснює Євген Гончар, секретар Громадської ради при Міністерстві охорони здоров’я.

“І як одна з моделей приватних клінік – вони можуть підписати декларацію. На цьому особливо не зароблять, але за рахунок спрямування до вузьких спеціалістів, спеціалізованої медичної допомоги вони дійсно можуть на цьому заробляти гроші. Це дуже просто. Наприклад, УЗД не входить в порядок надання первинної медичної допомоги. До лікаря прийшов пацієнт, йому потрібно зробити УЗД. Візит буде безкоштовним для пацієнта, а на УЗД його направлять на вторинку, і на цьому клініка запрацює. Тут є деякі ризики в плані підписання декларацій з приватними лікарями і, тому що вони будуть зацікавлені в додаткових послугах, хоча вони і зараз в цьому зацікавлені”, – говорить Євген Гончар.

Лікарі теж ризикують. Сергій Сергєєв – один з п’яти лікарів, які створили ФОП і почали підписувати договори з пацієнтами. Він працює в місті Світловодськ Кіровоградської області. Приватним практикуючим лікарем медик хотів стати, ще коли випустився з університету в 2008-му.

Читайте також  “Місяць до старту медреформи”: яких змін слід очікувати українцям

“Відразу як в Україні створили Національну службу здоров’я, я зрозумів, що можна сміливо оформляти фізичну особу-підприємця. У мене є приватний кабінет, який знаходиться в приватній клініці. Там я і надаю медичні послуги. Ось тільки що я підписав 96-ту декларацію. Для мене поки це експериментальний режим. Я не знаю, скільки буду отримувати. Але вважаю, щоб це було більш-менш прибутково, потрібно найняти ще двох-трьох лікарів. Національна служба буде перераховувати гроші щомісяця, протягом 10 днів після відправлення звіту. Я підраховував, то в липні я отримаю 2200 грн від Національної служби здоров’я”, – розповідає Сергій Сергєєв.

Всі огляди сімейний лікар може робити сам. І тільки коли бачить різку пaтoлогію, з якою не може впоратися, направляє пацієнта до вузького спеціаліста.

“Сімейний лікар – це досить високопрофесійний лікар, який може поставити чіткий діагноз без додаткових лабораторних досліджень. Наприклад, сьогодні до мене звернулася жінка, яка була у ревматолога і лікувалася від ocтеоаpтpозу. Я, зібравши повний анамнез, встановив діагноз – пoдaгра. Лабораторні дослідження це підтвердили. Я направлю людину тільки тоді, коли хворому на хворобу сеpця потрібно буде cтeнтування, тобто те, що я реально не можу зробити”, – пояснює медик.

Однак зараз досить важко, зізнається лікар, оскільки пацієнти приходять безкоштовно. Деякі з тих, з ким Сергєєв підписав декларацію минулого тижня, зробили по два візити. А Національна служба перерахує гроші тільки в середині місяця. І то це буде 2200 грн.

Тільки 370-1400 грн на рік за пацієнта самих по собі недостатньо для одного постачальника медичних послуг, щоб надати їх якісно і в належному обсязі, вважає сімейний лікар, співзасновник клініки для здорових SQLAB Святослав Ханенко.

“Потрібно залучати до цих коштів додаткові – прямі виплати від пацієнта, роботодавця, страхових компаній, місцеві бюджети, лікарняні каси. За нашими підрахунками, найменший можливий бюджет на рік пацієнта – 2500 грн. Таким чином, 370-1400 грн може стати вагомою частиною від загальної вартості. Важливим фактором є те, що гроші повинні в першу чергу витрачатися на профілактику, яка є основою цієї сімейної медицини. Профілактичні огляди прикріплених пацієнтів і робота на попередження виникнення хвороб і загострень вже існуючих повинні стати пріоритетом в роботі сімейних лікарів”, – говорить він.

Читайте також  “Синiй кит”? Непoвнолітня дівчина викинулaся з вікна (фото)

У держави немає грошей, щоб заплатити за все. До 2020 року медреформа охопить і спеціалізовану медичну допомогу: послуги хіpуpгів, офтaльмологів та інших вузькопрофільних лікарів. Частину їх послуг буде покривати держбюджет. За частину доведеться оплачувати зі своєї кишені або подбати про медстраховку. Поки невідомо за які послуги в лікарнях доведеться офіційно платити і скільки.

Поки до 5% українців мають поліс добровільного медстрахування (ДМС), говорить Віра Гічанова, заступник директора департаменту особистого страхування страхової компанії “АХА Страхування”. І в основному це поліси, які роботодавець купує для своїх співробітників. Індивідуальне ДМС в Україні мало розвинене через високу вартість полісів.

“Послуги, які включені в покриття полісом, надаються приватними медичними установами, які дуже часто мають на меті надати більше дорогих послуг, а не вилікувати пацієнта. А з огляду на те, що 50% звернень за медичною допомогою – це нескладні захворювання, які може вилікувати хороший сімейний лікар першої ланки, ми маємо ситуацію, що поліс медичного страхування для практично здорової людини працює віку становить 10-15 тис. грн на рік”, – зазначає Віра Гічанова.

Але в майбутньому ситуація буде виправлятися. Страхові компанії вже виводять на ринок індивідуальні медстраховки. Їх може купити кожен бажаючий особисто для себе або для своєї сім’ї, без прив’язки до роботодавця і за невеликі гроші. Медстраховка покриє вартість послуг, за які не заплатить держава.

Але українцям треба усвідомити свою відповідальність за своє здоров’я і своїх близьких і усвідомити той факт, що держава ніколи не зможе за все і за всіх заплатити, незважаючи на всі старання і прагнення. Медстраховки стануть доступніші, якщо державні і комунальні медустанови зможуть офіційно і прозоро працювати зі страховими компаніями.

При цьому самі громадяни і підприємці повинні бути мотивовані забезпечити себе і своїх співробітників медстрахуванням, наприклад, шляхом податкових пільг, додає Гічанова.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -