Рік тому, 11 червня, почав діяти безвіз України з країнами Євросоюзу. На скасування візового режиму з нетерпінням чекало багато українців, утім не для усіх шлях до Європи видався легким.
Про це йдеться в сюжеті програми “Сніданок з “1+1“.
Від перших днів безвізового режиму, українці ринули відкривати для себе світ. Жодних черг у візових центрах, запрошень чи викликів з-за кордону. Натомість – величезні черги за біометричними паспортами. У черзі стояли ті, хто не поквапився заздалегідь.
Двоє студентів Антон Левчук і Євген Очеповський стали обличчями безвізу, бо одними з перших скористались відкритим кордоном. Їхні світлини за кілька годин облетіли Мережу. Інтерв’ю з хлопцями і фото їхніх мандрів в Інтернет виклав журналіст Євген Клімакін. У свою першу поїздку за кордон хлопці взяли лише біометричні паспорти, по 300 євро і рюкзаки. За три тижні двоє друзів відвідали сім країн – Польщу, Німеччину, Нідерланди, Бельгію, Францію, Люксембург і Чехію.
А от Олексій – мандрівник зі стажем. Відвідав уже більше 20 країн світу. Вперше за кордон хлопець поїхав ще зовсім малим. І добре пам’ятає всі випробування, які доводилось проходити, перш ніж потрапити до іншої країни. А тому день скасування візового режиму називає для себе великим святом:
“Це дуже суттєва різниця. По-перше, в плані підготовки. Бо коли була віза, коли потрібно було штампувати, іти до візового центру й робити цю візу, на це витрачалось дуже багато часу”.
Втім позбутися кілометрових черг на автомобільних пунктах перетину кордону не допомагає навіть безвіз. Більше того, він сприяє великому напливу туристів. А тому, щоб заїхати до Європи автобусом чи власним авто, чекати на кордоні доводиться іноді і по 10 годин, підтверджують прикордонники.
“Якщо говорити про характеристики, куди і як частіше всього їздили українці, то звісно, автомобільний транспорт на першому місці. І тут пальму першості надійно і стабільно утримує Польща, як країна першого в’їзду до ЄС”, – зазначив речник Державної прикордонної служби України Олег Слободян.
Окрім Польщі, найпопулярнішими країнами цьогоріч стали Угорщина і Румунія. А всього за 2017 рік українці перетнули кордон більше 20 мільйонів разів. Із них 540 тисяч скористалися безвізом з новими біометричними паспортами. А відмову в перетині кордону, за даними ГО “Європа без бар’єрів”, отримали 37 тисяч осіб. Найчастіше причина відмови проста – відсутність одного з необхідних документів: бронювання житла або зворотного квитка.
Щоб оминути автомобільні черги на кордоні, Крістіна, як і третина українських мандрівників, обирає подорожі літаком. А крім спрощеного перетину кордону, в переваги безвізу записує ще й можливість спонтанних мандрів:
“Минулого року я змогла вперше дуже несподівано для себе вирішити раптово і поїхати на музичний фестиваль. І мені не треба було у візовому центрі чекати на візу, а за три дні взяти квитки і насолодитися класним музичним фестивалем в Перемишлі”.
І поки українці святкують рік безвізу і активно планують нові подорожі Європою, в Мережі обговорюють нову ініціативу Євросоюзу – платний безвіз. Проект мають остаточно ухвалити в Європарламенті. Якщо його ухвалять, то громадяни понад 60 країн світу муситимуть під час виїзду за кордон заповнити електронну анкету за ціною 7 євро. Діятиме анкета три роки або до моменту закінчення терміну дії паспорта.
Шукайте деталі в групі Facebook