З початку травня в Україні вступили в силу нові правила надання субсидій на оплату житлово-комунальних послуг. Якщо бути точніше, то уряд просто посилило вже існуючі правила, в результаті чого близько 20% одержувачів субсидій можуть залишитися без допомоги від держави. Нові порядки позначаться, перш за все, на офіційно безробітних, квартиронаймачах, і внутрішньо переміщених осіб. Ці зміни вже викликали чималий переполох в центрах соціального захисту населення, так як багато українців вирішили перестрахуватися і на всякий випадок перевірити, чи не позбавлять їх субсидій.
“Уряд затвердив новий порядок нарахування субсидій. І ми хочемо сказати, що ідеологія цього документа полягає в тому, щоб відсікти від нарахування несправедливих субсидій тим, хто, маніпулюючи нинішньої нормативно-правовою базою, нараховує субсидії при тому, що має великі доходи. Це відбувається на шкоду тим людям, хто дійсно потребує захисту держави і повинені отримувати субсидії. Уряд буде дуже уважно стежити за реалізацією цього нового порядку, щоб не було ніяких зловживань. І ми гарантуємо те, що всі ті, хто потребує підтримки з боку держави та отриманні субсидій, будуть далі їх отримувати”, – сказав віце-прем’єр-міністр України В’ячеслав Кириленко 14 травня на засіданні погоджувальної ради парламенту.
За словами директора департаменту державної соціальної допомоги Міністерства соціальної політики України Віталія Музиченко, кожна п’ята українська родина може втратити субсидію в зв’язку з прийняттям нових правил.
“В наступному опалювальному сезоні субсидій на оплату житлово-комунальних послуг може втратити кожна п’ята українська родина. Точна кількість українців, які втратять право на субсидії після зміни критеріїв їх нарахування, стане зрозуміло приблизно через півроку. Але об’єктивно, на наш погляд, це десь то 15-20%. Це ті, хто може її не одержати на наступний період”, – заявив чиновник.
Пенсіонерка Ірина Федорівна з невеликого міста Боярка входить в ці 15-20%. Вона живе в приватному будинку і після підняття цін на газ і електроенергію у неї виходило в місяць близько 5000 грн за комунальні послуги. Але субсидія рятувала ситуацію, і пенсіонерка платила лише кілька сотень гривень щомісяця. Однак найближчим часом все може змінитися. Справа в тому, що її дочка Світлана працює нянею, і отримує неофіційну зарплату.
“Я працюю в Києві нянею, доглядаю за дітьми, коли батькам потрібно кудись виїхати. Заробляю близько 8-10 тисяч гривень на місяць. Мені на життя вистачає впритул, допомагаю трохи мамі, яка живе під Києвом. Але з новими правилами нарахування субсидій моя мама може залишитися без допомоги від держави, і тоді я вже не зможу оплачувати комунальні в розмірі 5000 грн, до того ж, кажуть, скоро ціну на газ підвищать. Це повна маячня. Виходить, через мою роботу моя мама не зможе платити за комуналку. А як бути тим батькам, з ким діти взагалі не спілкуються?”, – каже Світлана.
Пенсіонерка вже звернулася в управління соціального захисту, де їй порадили лише заповнити нову декларацію і чекати рішення.
“Вони там самі толком нічого не розуміють. Люди йдуть туди натовпами і всі в розгубленості, бояться, що втратять субсидій. Тому йдуть ті, кому треба переоформляти документи і ті, кому не треба. Ми заповнили нову декларацію, і тепер потрібно буде дочекатися якусь комісію додому, яка і буде вирішувати, залишати субсидію чи ні”, – розповіла вона.
Експерт ГО “Фонд суспільної безпеки” Юрій Гаврилечко вважає, що нові правила нарахування субсидій дурні і не мають під собою ніяких логічних підстав.
“Вони викликані виключно бажанням будь-якими способами скоротити кількість одержувачів субсидій”, – сказав він в коментарі.
Хто може залишитися без субсидій
Згідно з новими правилами по нарахуванню житлових субсидій, такої допомоги позбавляються:
1. Власники квартири площею більше 120 кв.м. і вдома – понад 200 кв.м. Виняток становлять будинки сімейного типу, а також сім’ї, в яких не менше року проживають троє і більше дітей, з урахуванням тих, над якими встановлено опіку чи піклування.
У Мінсоцполітики вважають, що квартири загальною площею понад 120 кв.м. і вдома – 200 кв.м. відносяться до житла “преміум класу”. Однак, як бути сім’ям, які у складчину орендують, або купили великий будинок, щоб заощадити на житло? На це питання відповіді немає.
До слова, згідно з офіційною статистикою, в минулому році субсидіями скористалися 23400 домогосподарств в будинках площею понад 200 квадратних метрів і 28500 домогосподарств в квартирах площею більше 120 квадратних метрів.
2. Якщо в складі сім’ї є власники транспортного засобу (крім мопеда), якому менше п’яти років. При цьому не враховуються транспортні засоби, отримані безоплатно або придбані на пільгових умовах через структурні підрозділи з питань соціального захисту населення, в тому числі за рахунок грошової допомоги на придбання автомобіля.
Примітно, що субсидії позбудуться не тільки власники нових автомобілів, які отримують субсидії, а й члени їхніх сімей, навіть якщо вони не проживають разом. Наприклад, якщо у сина є машина молодше п’яти років, і він, скажімо, проживає в Києві, то його мама, яка отримує субсидію в Запоріжжі, позбавляється допомоги від держави. Це випливає з тексту нового положення про призначення субсидій.
3. Якщо одержувач субсидії або член його сім’ї за останні 12 місяців зробив покупку на суму понад 50 тисяч грн. (Крім оплати медичних, освітніх та житлово-комунальних послуг).
4. Якщо є прострочена понад два місяці заборгованість по оплаті житлово-комунальних послуг, загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (340 грн. – “ОстроВ”).
5. Субсидія також не призначається, якщо в складі домогосподарства або в складі сім’ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку, які офіційно не працевлаштовані та не перебувають на обліку в центрі зайнятості як безробітні; або якщо їх середньомісячний дохід менше, ніж офіційно встановлена мінімальна заробітна плата. Виняток становлять студенти, які навчаються за денною формою навчання.
Таким чином, Мінсоцполітики планує боротися з тіньовою зайнятістю населення. У міністерстві переконані, це буде стимулювати українців до офіційного працевлаштування, що буде сприяти детінізації і усунення соціальної несправедливості, коли “субсидію насправді отримують люди з досить високими доходами”.
За інформацією уряду, в минулому році налічувалося 925 000 домогосподарств, до складу яких входили особи, які декларували повна відсутність доходів.
“Мета прийняття триста двадцять дев’ятої постанови Кабінету Міністрів – мотивація населення легалізувати свої трудові відносини, зробити систему призначення субсидій адресною і здійснити верифікацію для можливості впровадження монетизації програми житлових субсидій”, – пояснив Міністр соціальної політики Андрій Рева.
Залишається незрозумілою логіка визначення сім’ї, якою керувалися автори проекту. Що таке сім’я? Це люди, які проживають разом де-факто, або прописані за однією адресою, або взагалі, просто родичі? Як бути тим сім’ям, в яких, наприклад, син не спілкується з батьками і не допомагає їм, але при це працює закордоном або в Україні неофіційно. Невже сім’я через це може втратити субсидій?
В управлінні соцзахисту поки не знають відповідей на ці питання. Поки всім рекомендують лише заповнювати нові декларації і заяви, і чекати.
Згідно з новими правилами, тепер будуть враховуватися доходи не тільки тих, хто фактично проживає (або зареєстрований) в квартирі або будинку, але всіх членів сім’ї (чоловіка, дружини і неповнолітніх дітей).
“Є чимало сімей, в яких чоловік прописаний за однією адресою, дружина і діти по іншому. Чоловік працює, дружина, скажімо, в декретній відпустці або взагалі не працює. Таким сім’ям раніше (з огляду на те, що дружина зареєстрована з дітьми в будинку одна), надавалася велика субсидія. Доходи чоловіка не враховувалися, але гроші в цю сім’ю щомісяця приносив саме він. У той же час, на квартиру, де прописана людина оформлялася субсидія, виходячи з кількості незареєстрованих, а фактично проживаючих осіб. Відповідно доходи такої людини не принимались до уваги для призначення допомоги ні там, ні тут. Тому Мінсоцполітики з 1 травня 2018 змінює форму декларації про доходи. Тепер декларувати необхідно буде доходи всіх членів сім’ї (чоловіка, дружини і неповнолітніх дітей), навіть тих, хто зареєстрований за іншими адресами”, – пояснюють у профільному міністерстві.
На думку експерта “Фонду громадської безпеки” Юрія Гаврилечко, впровадження цієї норми може призвести до “казусних моментів”.
“Їх впровадження призведе до досить специфічним і казусних моментів, таким як обов’язкове декларування доходів членів сім’ї, що викличе по суті подвійний облік одних і тих же доходів… Якщо в сім’ї місце реєстрації чоловіка і дружини відрізняються, а в декларації вони змушені будуть вказувати доходи обох, то вийде, що то домогосподарство, до якого відноситься чоловік, по суті, буде двічі показувати один і той же сумарний вид доходу, хоча фактично він у них не подвоїться”, – вважає він.
Ще одним нововведенням є те, що безробітні українці не зможуть тепер оформляти субсидії з нульовим доходом, якщо вони офіційно не перебувають на обліку в центрі зайнятості. У такому випадку їм автоматично буде нараховуватися дохід в розмірі трьох прожиткових мінімумів (5286 грн), і з таким “офіційним доходом” вже складно буде розраховувати на хорошу субсидію.
“Тепер тим, хто дійсно безробітний, необхідно буде стати на облік в центр зайнятості”, – констатують в Мінсоцполітики.
Змінилися правила нарахування субсидій і для тих, хто орендує квартиру. По-перше, орендодавець тепер зобов’язаний вказувати дохід від здачі житла в декларації в розділі “інші доходи”, і вони тепер будуть враховуватися при оформленні субсидії. По-друге, орендарі повинні надати договір оренди житла і в новій декларації вказати, що вони проживають в орендованій квартирі, відповідно, субсидія буде переоформлена з власника житла на фактичних жителів. Правда, як уряд збирається контролювати цей процес і змушувати укладати договори про оренду – неясно.
Змінилися і соціальні норми на газове опалення: “з метою стимулювання енергозбереження” вони тепер будуть наближені до реальних обсягів споживання та складуть 4,5 куб. м на 1 кв. м площі, електроопалення – 30 кВт на 1 кв. м площі. При призначенні субсидії на понаднормову площу житла, норма може бути збільшена не більше як на 30%.
Кабмін також спростив процедуру отримання субсидій для жителів об’єднаних територіальних громад. Відтепер ОТГ мають право приймати від громадян документи для оформлення субсидії для передачі їх органам соціального захисту населення.
Що зміниться для переселенців
Нові правила нарахування субсидій торкнуться і внутрішньо переміщених осіб. Спочатку переселенцям було досить складно оформити субсидію, так як для цього був потрібний договорів про оренду житла, на що не завжди погоджувалися власники квартир. Представники громадських організацій неодноразово зверталися до уряду з проханням переглянути такий порядок, так як переселенці масово скаржилися на відсутність субсидій. І в грудні 2017 року міністр соціальної політики Андрій Рева пообіцяв пообіцяв це виправити.
“Я думаю, що ми, можливо, підемо на те, щоб без реєстрації, без договору, по статусу внутрішнього переселенця, якщо людина проживає за цією адресою, давати йому субсидію”, – сказав він.
Міністр дотримав свого слова, і з травня місяця уряд дозволив переселенцям, котрі орендують житло, не надавати договір про оренду житла для отримання субсидії. Але не все так просто, як може здатися на перший погляд.
“Внутрішньо переміщені особи відтепер зможуть оформити субсидію без договору оренди житла – на підставі заяви та декларації, із зазначенням складу домогосподарства”, – говорять в Мінсоцполітики.
Разом з цим подача декларації та заяви стає приводом для обстеження матеріально-побутових умов житла, а сам акт про обстеження – підставою для призначення субсидії.
Простими словами, спеціальна комісія перевірятиме матеріально-побутові умови орендованого житла переселенців, і на підставі цієї перевірки складати акт обстеження, де буде зазначено, рекомендується субсидія чи ні.
Переселенці не з чуток знайомі з подібними перевірками. Всі внутрішньо переміщені особи, які отримують соціальні виплати від держави (включаючи пенсії), регулярно проходять подібні перевірки, результатом яких може стати припинення виплат, наприклад, якщо вас не було вдома (а комісії можуть прийти без попередження).
Переселенка з Криму Світлана, яка живе в Київській області і отримує субсидію, вже звернулася в управління соціального захисту, де їй сказали подати нову декларацію та заяву. Однак, коли прийде комісія для перевірки, їй не змогли нічого сказати.
“Чекайте – ось і вся відповідь. В управлінні соцзахисту зараз великі черги, а більше персоналу не стало. Ось і уявіть собі, коли зможе прийти така комісія. Коли була остання перевірка на отримання допомоги для переселенців, пройшло близько місяця між подачею документів і приходом фахівця. Тепер же, мабуть, доведеться чекати довше. І добре, якщо за час очікування не позбавлять субсидій”, – говорить вона.
В даний час в Мінсоцполітики звертають увагу, що всім внутрішньо переміщеним особам, які отримують субсидії, необхідно повторно подати заяву та декларацію.
Повторно заяву і декларацію потрібно буде подати також:
– всім орендарям житла;
– сім’ям, яким субсидія була призначена не на всіх зареєстрованих, а на фактично проживають в квартирі осіб;
– сім’ям, де є непрацюючі люди працездатного віку, у яких або відсутні доходи, або вони менше мінімальної заробітної плати;
– сім’ям, в яких відбулися зміни в складі сім’ї протягом останнього року;
– сім’ям, у яких станом на травень 2018 є заборгованість за житлово-комунальні послуги (більше 2-х місяців).
Під гаслом монетизації…
Міністерство соціальної політики прийняло ці зміни під гаслом монетизації субсидій, яку планується впровадити вже восени цього року. Це означає, що українці зможуть отримувати субсидію не у вигляді знижки (як це зараз), а у вигляді живих грошей на свої персональні рахунки і вже з них розраховуватися за комунальні послуги.
Разом з цим, експерт Юрій Гаврилечко стверджує, що українцям не варто радіти тому, що держава буде нараховувати їм живі гроші на оплату послуг ЖКГ.
“На сьогоднішній момент громадяни України не є одержувачами субсидій, вони – оформлювачі субсидій. А одержувачами субсидій є компанії, що надають послуги, тобто ці компанії отримують від держави гроші або не отримують, якщо в бюджеті немає цих грошей, тому що “великі фінансисти” не вміють рахувати. Нагадаю, що з 71 млрд грн, які в цьому році закладено в бюджеті на субсидії, вже 30 млрд повернуто в якості боргу за попередній період, ще близько 30 млрд повинно бути погашено як борги місцевих бюджетів перед компаніями-постав ікамі послуг, і на увесь інший період залишається тільки 11 млрд грн, яких у кращому випадку вистачить на покриття 12-15% від необхідного. А то, що хочуть зробити в уряді, це не монетизація субсидій, а перекладення фінансової відповідальності на кінцевих одержувачів послуг, тобто громадян”, – вважає він.
За його словами, на сьогоднішній момент, якщо держава не виконує свої зобов’язання по субсидіях, то компанія, яка не отримала гроші з бюджету, в кращому випадку може судитися з урядом (з шансами близькими до нуля), то після впровадження монетизації вся відповідальність ляже на самих споживачів.
“Після зміни порядку надання субсидій, а саме перерахування субсидій на рахунки громадян з фізичним зобов’язанням платити за послуги в повному обсязі з наступною компенсацією частини витрат, вийде наступне: ви спочатку повинні будете сплатити повний обсяг послуг, які вам виставили в рахунках, а потім коли -небудь держава компенсує частину, яка оформлена в субсидії. А може і не компенсує. і тоді вже будете ви судитися з державою, і не компанія-постачальник послуг”, – говорить експерт.
Юрій Гаврилечко також рекомендує українцям, хто буде позбавлений субсидій у зв’язку з новими правилами, звертатися до Конституційного суду України з конституційною скаргою.
В цілому нові правила надання субсидій лише посилюють існуючий порядок і спрямовані на скорочення числа одержувачів субсидій. Це не дивно, враховуючи прийдешнє подорожчання цін на природний газ для населення (умова МВФ для надання чергового траншу кредиту) та інші послуги ЖКГ. А нинішні зміни виглядають як спроба заощадити хоч трохи бюджетних коштів.
Владислав Булатчік
Шукайте деталі в групі Facebook