Монетизація субсидій на житлово-комунальні послуги опинилася під загрозою. Усе – через відсутність системи обліку у постачальників і зростання пенсій.
За словами міністра соцполітики Андрія Реви, видавати субсидії грошима населенню почнуть не раніше 1 січня 2019-го. А ось пільги на ЖКП, за його словами, Кабмін планує монетизувати 1 липня. Нагадаємо, субсидії нараховуються тим, кому не вистачає доходів на оплату «комуналки», а пільги – це право на знижку на оплату ЖКП для певних категорій людей, наприклад, багатодітних сімей та учасників бойових дій, пише «Сегодня».
При цьому монетизація вже має запрацювати для постачальників послуг. Вони зобов’язані щомісяця подавати до місцевих рад дані про обсяг спожитих населенням послуг і отримувати з бюджетів гроші на субсидії.
Втім, за словами віце-прем’єра Павла Розенка, у багатьох постачальників зараз немає можливості звітувати: «На сьогодні немає 100% системи обліку та здатності надавати нам інформацію у підприємств немає».
Відзначимо, що за даними Держстату, в грудні 2017-го року субсидії отримали майже 7 млн сімей з 14,98 млн. Для прикладу, в грудні позаминулого року таких сімей було лише 4,4 млн. Зменшився і розмір допомоги, який в минулому місяці склав 993 грн (в грудні 2016-го – 1 364 грн). Найбільші субсидії отримують жителі Тернопільської (1555 грн) та Рівненської (1 518 грн) областей. Найменші – у Одеській (548 грн) і Закарпатській (630 грн) областях.
Експерт у сфері житлово-комунального господарства Андрій Никончук каже, що у постачальників послуг «на виході» лічильники є скрізь.
«Всі обсяги, які виходять від постачальника, враховуються на 100%. А ось те, що проходить по мережах, йде в землю, випаровується у вигляді тепла і що доходить до зрізу будинку, а після зрізу по внутрішньобудинкових мереж до конкретної квартири – тут ще є білі плями. Там все-таки не скрізь лічильники є, – пояснює Никончук. – Коли абсолютно вся логістика конкретної послуги буде враховуватися і контролюватися, щоб ми розуміли на якій ділянці були втрати і під чиєю вони відповідальністю, на кого «вішати» ці втрати, тільки тоді можна говорити про те, що ринок прозорий і зрозумілий. Інакше вийде, що з пункту А в пункт Б вийшло 100 куб. м води, а дійшло 99. І ніхто не знає, куди цей куб подівся».
При цьому експерт вважає, що поки не можна сказати, коли лічильники з’являться всюди. За його словами, людям або доведеться чекати установки лічильників у себе вдома, або ставити їх самим з компенсацією за рахунок обсягу споживання.
«Правда, порядок цієї процедури ще має затвердити уряд», – зазначив він.
Шукайте деталі в групі Facebook