«Тиха епідемія» ВІЛ-інфекції в Україні через війну на Донбасі – дослідження

Збройний конфлікт на Донбасі сприяв поширенню в Україні вірусу імунодефіциту людини, стверджують автори дослідження, опублікованого 15 січня в американському виданні PNAS. Дослідники вказують, що ВІЛ-інфекція в Україні стала «тихою епідемією», оскільки половина ВІЛ-інфікованих людей не знає про наявність проблеми, а близько 40% людей зі щойно підтвердженим діагнозом перебувають уже на пізніх стадіях захворювання.

Науковці виявили зв’язок між переміщенням внаслідок бойових дій приблизно 1,7 мільйона людей та поширенням ВІЛ-інфекції.

«Війна змінила багато речей в Україні, і епідемія ВІЛ є однією з них. Коли ми проводили наш аналіз, ми змогли показати, що внаслідок війни поширення вірусу зі сходу на решту території країни було посилено», – сказала провідний автор Тетяна Васильєва, яка працює у відділі зоології Оксфордського університету.

В дослідженні говориться, що в Донецька та Луганська області, які охоплені від 2014 року збройним конфліктом, є головними «експортерами» ВІЛ-інфекції до інших частин України, таких як Київ та Одеса.

Україна посідає одне з перших місць за показниками захворюваності на ВІЛ у Європі, маючи приблизно 220 тисяч інфікованих у країні з населенням близько 45 мільйонів людей.

Дослідження також встановило тривожно високий рівень спротиву, порівняно з рештою Європи, препаратові PrEP, який вважають загально прийнятим лікувальним засобом проти ВІЛ-інфекції, сказав один з авторів доповіді Грікас Магіоркініс.

«Це тривожний розвиток і ті, хто ухвалює рішення, мають стривожитись, бо буде дуже-дуже важко використати PrEP у найближчому майбутньому в Украні», – сказав Магіоркініс.

За його словами, Україна має посилити втручання в процес поширення ВІЛ-інфекції для уникнення подальшого її розповсюдженя, а також звернутися по міжнародну допомогу для уникнення, як він висловився, «трагедії зі станом здоров’я суспільства».

Читайте також  Два симптоми COVID-19, при яких потрібно негайно викликати швидку

Для підготовки дослідження міжнародна команда науковців, очолювана фахівцями Оксфордського університету та громадської організації Public Health England, проаналізувала процеси міграції вірусів в Україні у 2012 – 2015 роках.

Загалом у світі майже 37 мільйонів людей мають ВІЛ-інфекцію, яка спричиняє захворювання на СНІД.

Від часу, коли було повідомлено про перший випадок ВІЛ-інфекції 35 років тому, 35 мійльонів людей померли у світі від СНІДу чи пов’язаними з ним хворобами.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -