Весілля – найяскравіша та найщасливіша подія у житті молодят. Однак клопотів у них – море! Знаю не з чуток: видала заміж рідну сестру. Оскільки весільного координатора не замовляли, вся організація свята впала на плечі наречених і родини, пише “ВЗ”.
Здавна порою весіль вважаються літо-осінь. Але вибрати дату святкування не так просто, як здається на перший погляд. По-перше, важливо не потрапити на період посту. По-друге, ресторан треба замовляти завчасно – бажано за рік! Бо на призначену дату всі ресторани можуть бути зайняті. У нашому випадку в жовтні було важко знайти вільну дату на липень. Тож раджу майбутнім молодятам спочатку шукати ресторан, а потім визначати дату весілля.
Вдало вибраний ресторан – запорука гарного святкування. Але знайти заклад, де якісно обслуговують, смачно годують і ціни хороші, непросто. Вартість місця за особу стартує від 500 гривень. Це мінімум. Але на цьому клопоти з наїдками не закінчуються. Чи не у всіх ресторанах – зокрема у тому, який ми обрали, – потрібно привозити свій солодкий стіл, м’ясне, фрукти, aлкoголь, воду. Додаючи ці витрати, виходить, що на одну людину витрачається 1000 гривень.
Крім того, гостей негоже проводжати з весілля з порожніми руками: кожному дають із собою кошичок з весільними пляцками. У нас з боку нареченої було спечено 40 пляцків – на фуршетний стіл і на роздачу гостям. Вартість кожного – близько 200 гривень, враховуючи роботу господині, яка пекла солодке.
Замовляти задовго до весілля треба не лише зал, а й музику. У багатьох музикантів весільний період також розписаний по днях, тому, як тільки визначилися з датою, домовляйтеся за музику. Не відкладайте це на потім. Більшість музичних гуртів оцінюють свою роботу у 300−400 доларів. Наша музика обійшлася в 11 тисяч гривень. На цьому економити не варто: від того, як музиканти будуть забавляти гостей, залежить атмосфера весільної забави. До речі, обравши веселих музикантів, можна обійтися і без тамади. Деякі гості скаржаться, що він забагато говорить і починає набридати. Фахові музиканти впораються і з функціями тамади: порозважають гостей, проведуть традиційні конкурси, церемонії на кшталт благословення, викупу нареченої і знімання фати.
Важливо мати професійних фотографа і відеооператора. Про їхні послуги також слід домовлятися завчасно. За світлини треба викласти не менш ніж 200 доларів: нам послуги фотографа обійшлись у 250 «зелених». У ціну входить зйомка весілля від ранку нареченої до першого весільного танцю та післявесільна фотосесія. А от за якісне відео доведеться віддати вдвічі, а то й утричі більше: відеооператор нашого весілля оцінив свої послуги у 700 доларів.
Для молодої найвідповідальніша місія – вибір сукні. У відомих весільних салонах Львова вартість суконь визначається у доларах. За найскромнішу з торішньої колекції доведеться викласти щонайменше 300 «зелених». Ексклюзивна сукня потягне на 1000 (а то й більше) доларів. Для порівняння завітали на базар. Тут ціни значно демократичніші: можна знайти сукню навіть за 2000 гривень. Звісно, за такі гроші вона вже далеко не «останнього писку моди». Хоча є й інші, цілком симпатичні сукні. Але коштують вдвічі-втричі дорожче.
Наша наречена Зоряна свою весільну сукню, яка коштує 11 тисяч гривень, знайшла в одному з салонів у центрі міста. Доповнити образ необхідно було фатою – на неї витратила ще 1000 гривень. За туфлі віддали 2400 гривень. Зачіска, макіяж і манікюр обійшлися у понад 1000. Тож, аби зібрати молоду до шлюбу, треба викласти з кишені мінімум 15 тисяч гривень.
Витрати на молодого значно менші. Ціни на чоловічі костюми стартують від 1500 гривень. Наречений Левко придбав свій весільний костюм за 4000 гривень. Взуття молодого не таке дороге, як жіноче, – 800 гривень. Метелик до сорочки – 100. Навіть на сорочку витрачатися не потрібно: згідно з весільними традиціями, її повинна купити наречена. А от наречений має придбати молодій весільний букет. Ціни – від 500 до 1500 гривень. Левко витратив 650 на букет і 50 собі на бутоньєрку.
Останнім часом модно організовувати весілля у певному кольорі. У нас весілля було персикове. Персиковим було оформлення залу, букет нареченої, букетики гостям, стрічки на весільних дрібничках, прикраси, сукні дружок і метелики дружбів.
На весіллі я була другою подругою нареченої. З першою дружкою вирішили, що маємо вдягнутися однаково. Сукні можна купувати або шити – найпростіші обійдуться не менш ніж у 1000 гривень. Ми вибрали бюджетніший варіант – прокат. За оренду кожної сукні заплатили 350 гривень, ще 50 – за метелики дружбам під колір наших суконь.
На плечі дружок падає чи не уся організаційна робота. Ми мали придбати бутоньєрки для всіх 160-ти гостей весілля, кожному причепити їх на одяг. Звичайний бантик коштує 1 гривню 30 копійок, букетики для дружбів і старостів – по 50 грн. Однак щедрі гості віддають дружкам у рази більше – по 10, 20, 50 гривень. Я «напрацювала» 860 грн «чайових».
Перед початком весільного застілля є можливість заробити у молодших братів і сестер нареченої. Молодий повинен викупити у них своє місце біля молодої. Здавалося б, Левкові пощастило: сестра у Зоряни тільки одна, тож витрати невеликі. Після хвилинного торгу я «здерла» з нареченого аж 2500 гривень.
Зворушлива традиція – перший весільний танець. До нього наречені готувалися заздалегідь, відвідуючи уроки танців. Одне заняття коштує 100 гривень, ще 80 – оренда танцювального залу. Аби вивчити найпростіший танець, знадобилося чотири заняття. Роблять дійство ефектнішим різноманітні сердечка і холодні вогні. Таке задоволення не з дешевих: три хвилини спецефектів обійшлись у майже 2000 гривень.
Незважаючи на захмарні ціни, можна сказати, що витрати на весілля повернулись. З речей подарували лише телевізор. Решта подарунків – виключно гроші. І порожніх конвертів, на щастя, не було.
Шукайте деталі в групі Facebook