Кінець війни та долар майже по 48 грн: українців попередили, що трапиться у 2025 році

Кінець війни та долар майже по 48 грн: українців попередили, що трапиться у 2025 році

Стало відомо, яким буде курс долара 2025-го і коли закінчиться війна

В Україні абсолютна більшість аналітиків та інвестиційних компаній у своїх економічних прогнозах на наступний рік не очікують швидкого завершення війни. У МВФ вважають, що війна триватиме до кінця наступного року, а серед великих українських аналітичних центрів лише один із семи очікує припинення вогню в першому кварталі 2025-го.

При цьому щодо курсу долара оцінки фактично збігаються на рівні в 45 грн/$ у середньому наступного року. Про те, який курс долара прогнозують ключові аналітики та як довго може тривати війна, читайте в матеріалі OBOZ.UA.

Більшість аналітиків, а також Кабінет міністрів прогнозують середній курс долара на наступний рік близько 45 грн/$. Дії Національного банку, який фактично дозволяє девальвацію гривні під кінець 2024-го, показує, що, ймовірно, регулятор і наступного року буде намагатись тримати курс у зазначеному в бюджеті діапазоні.

Також варто зазначити, що вказаний прогноз – середнє за рік значення. Тобто на початку наступного року очікувати різкої девальвації не варто, вона відбуватиметься поступово. Для порівняння, цей рік почався з курсом долара в 37,55 грн/$, а станом на 27 грудня становить уже 41,99 грн/$ (дані НБУ).

Тобто в 2024-му відбулася девальвація гривні на 11,8%. Для того, щоб досягти курсу в 45 грн/$ наступного року, гривня має девальвувати ще на 7,1%. Важливо, щоб темпи зростання зарплат та пенсій компенсували девальвацію гривні та інфляцію. У такому випадку подорожчання долара не призведе до погіршення матеріального становища українців.

Міжнародний валютний фонд (МВФ) у своєму огляді продемонстрував очікування щодо девальвації гривні в 2025-му до відмітки в 45 грн/$. А через рік – у середньому до 46,8 грн/$. Цей прогноз базується на наявних обставинах та може бути переглянутий у випадку, якщо, наприклад, на початку наступного року закінчиться війна, що спричинить значні зміни і для валютного ринку.

Читайте також  Журналіст викрив схему нелегального ввезення в Україну товарів з Китаю (відео)

За оцінками МВФ, зараз в Україні проживає 33,44 млн осіб. У 2025 році населення, за оцінками аналітиків, має скоротитись до 32,9 млн осіб. І це при тому, що в останньому документі йдеться про те, що за базовим прогнозом МВФ війна триватиме до кінця наступного року. В 2027 році населення країни почне зростати та досягне 34,1 млн осіб. Рівень безробіття наступного року – 12,7% (у 2026-му – 10,7%).

Уряд у Бюджетній резолюції на три роки (прогноз сформувало Мінекономіки, його використали також і в бюджеті на 2025-й) передбачив подорожчання долара в наступному році до 45 грн/$. Що цікаво, якщо в 2026-му, за оцінками міністерства, долар має подорожчати в середньому за рік до 46,5 грн/$, то вже в 2027-му очікується ревальвація (укріплення) гривні до 46,4 грн/$.

Консенсус-прогноз (усереднені значення основних прогнозних показників, не є офіційним прогнозом) востаннє Міністерство економічного розвитку публікувало ще в квітні. Тому цифри з нього можуть бути дещо застарілими. Більшість аналітиків переглядали в бік збільшення прогноз щодо курсу долара на наступний рік (бо ще пів року тому деякі аналітики розраховували прогнози з надією, що під кінець року закінчиться активна фаза війни). Отже, у консенсус-прогнозі передбачено зростання курсу долара на наступний рік до позначки в 42,7 грн/$.

Водночас на 2026-й в консенсус-прогнозі передбачено подорожчання долара до 46,22 грн/$, а в 2027-му – до 46,37 грн/$. Серед цікавого в цьому прогнозі: оцінки зростання середньої зарплати. Наступного року українці в середньому будуть заробляти 23 950 грн. Якщо врахувати інфляцію, то реальна зарплата (тобто спроможність купувати товари, послуги) зросте на 4,3%. У 2026-му, згідно з консенсус-прогнозом, реальна зарплата зросте на 5,3% до номінального рівня в 27 585 грн, а в 2027-му – 30 820 грн (на 5,9%).

Читайте також  Це було неминучим! Курс долара вразив різкими змінами. Чого очікувати далі

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело