Categories: Україна

Як в Україні будуть встановлювати інвалідність під час ліквідації МСЕК: пояснення експерта

Як в Україні будуть встановлювати інвалідність під час ліквідації МСЕК: пояснення експерта

За словами правозахисниці, для цього будуть створені експертні команди з оцінювання повсякденної працездатності людини.

Під час ліквідації Медико-соціальної експертної комісії (МСЕК) люди цікавляться, як буде відбуватися процедура встановлення інвалідності на цей період. Тому правозахисниця та очільниця Українського центру захисту прав людини Людмила Денісова розповіла про всі нюанси в ефірі “Еспресо”.

За її словами, з 1 січня 2025 року встановлювати інвалідність для повнолітніх осіб будуть експертні команди з оцінювання повсякденної працездатності людини.

“Тобто замість окремих організацій МСЕК оцінювання будуть проводити команди лікарів-практиків на базі лікарень. Під кожен випадок обиратиметься команда за принципом випадкового добору відповідно до профілю справи. Індивідуальні дані лікарів та пацієнтів будуть приховані одні від одних до дня оцінювання. Планується створити Центр оцінювання функціонального стану осіб, який перевірятиме обґрунтованість рішень експертних команд та займатиметься справами, направленими на оскарження. Команда Центру складатиметься з лікарів різних закладів охорони здоров’я”, – пояснила правозахисниця.

Денісова запевнила, що для тих людей, які мали пройти повторний огляд під час періоду ліквідації системи МСЕК, його буде продовжено ще на пів року.

“До 3 грудня 2024 року вже ці лікарні, де будуть такі оцінювання проводитись, керівником закладу потрібно визначити цей перелік лікарів та зробити наказ, затвердити цих лікарів, які будуть здійснювати вже з 1 січня цю роботу та адміністраторів, які будуть забезпечувати роботу команди. І тут важливо, що після 1 січня 2025 року документи для людей із безстроковим статусом інвалідності залишатимуться чинними, для решти людей з інвалідністю чий повторний огляд якраз припадає на час реформування системи МСЕК, продовжується термін повторного огляду на 6 місяців”, – зазначила вона.

За словами правозахисниці, всі права, документи, виплати, соціальні послуги та відстрочки зберігаються. Для осіб, які під час воєнного стану не проходили встановлений повторний огляд, потрібно буде його пройти.

Експертка додала, що уряд порадив нацагентству з питань запобігання корупції включити лікарів, які мають право входити до складу експертних команд та переліку посад з високим та підвищеним рівнем корупційних ризиків, таким чином вони стануть суб’єктами декларування.

“Для чоловіків призовного віку, тобто 25-60 років, яким була встановлена 2 чи 3 група інвалідності потрібно пройти з 1 квітня до 1 листопада 2025 року. Для решти – до 1 квітня 2026 року. Виключення становлять особи, які проживають на тимчасово окупованих територіях та особи з важкими станами здоров’я за визначеним у цій постанові 1338 Кабінету міністрів переліком”, – зауважила Денісова.

Також вона підкреслила, що незалежно від дати прийняття рішення про встановлення інвалідності серед військовослужбовців та ступінь втрати професійної працездатності, продовжується на період проходження особами військової служби та ще на 60 календарних днів з моменту звільнення з військової служби або до дати проведення оцінювання повсякденного функціонування людини.

“Щодо встановлення інвалідності дітям, то наразі для дітей залишається чинна система. Дітям статус інвалідності призначається за рішенням лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я”, – наголосила правозахисниця.
Ліквідація МСЕК – що відомо
Як писав УНІАН, в Україні до кінця року ліквідують медико-соціальні експертні комісії через постійні зловживання під час оформлення інвалідностей. Відповідний указ опублікований на сайті Офісу президента.

Також Володимир Зеленський доручив уряду, правоохоронцям і обласним адміністраціям перевірити рішення МСЕК щодо встановлення інвалідності посадовим особам відповідних державних органів.

Крім того, стало відомо, що Міністерство охорони здоров’я спільно з правоохоронцями перевіряє рішення медико-соціальних експертних комісій (МСЕК) щодо встановлення інвалідності понад 1,6 тисяч посадовців. Такий перелік осіб, справи яких підлягають перегляду, збільшується під час надходження додаткових даних від представників правоохоронних органів.

sviti

Recent Posts

Юрист б’є на сполох через бажання дати право ТЦК стріляти по ухилянтах: “Ми відкриємо скриньку Пандори”

Юрист б'є на сполох через бажання дати право ТЦК стріляти по ухилянтах: "Ми відкриємо скриньку…

2 години ago

“Ми не можемо всю націю відправити на фронт”: військовий про заклики мобілізувати 18-річних

"Ми не можемо всю націю відправити на фронт": військовий про заклики мобілізувати 18-річних Після перемоги…

8 години ago

Тепло буде нормою: синоптики попередили про неймовірну погоду у грудні 2024 року

Тепло буде нормою: синоптики попередили про неймовірну погоду у грудні 2024 року Як показують багаторічні…

12 години ago

Село в Україні стало одним із найкращих у світі: який вигляд воно має і що там унікального

Село в Україні стало одним із найкращих у світі: який вигляд воно має і що…

18 години ago

В Україні пенсії ставлять на “паузу”: у ПФУ відповіли, чому люди залишаються без грошей

В Україні пенсії ставлять на "паузу": у ПФУ відповіли, чому люди залишаються без грошей Пенсіонери…

20 години ago

Ядерний удар по Україні: що треба робити, щоб урятувати своє життя

Ядерний удар по Україні: що треба робити, щоб урятувати своє життя Паніка – головний ворог.…

22 години ago

This website uses cookies.