Язичники вірили, що геометричні знаки – це символ сонця та енергії, тому кожен хто носив такий одяг, був захищений від зла
В Україні 18 травня відзначають День вишиванки. Споконвіків саме це національне вбрання вважається візитною карткою нашого народу, а кожен візерунок на ньому наділений особливими змістом.
Про що розкажуть орнаменти на вишиванці?
Геометричні візерунки
Один із найдавніших способі прикрашати одяг. Самі по собі вони трапляються дуже рідко – майстрині часто компонують їх з іншими типами малюнків. Язичники вірили, що геометричні знаки – це символ сонця та енергії, тому кожен, хто носив такий одяг, був захищений від зла. Квадратні візерунки вважали запорукою гармонії та порядку у домі, а трикутник символізував єдність всіх проявів світу.
Наші предки вірили у земне, підземне та небесне буття, тому носили трикутники, як символ святого вогню.
Часто вишиванки прикрашали ромбами: вони означали, що власник буде жити у достатку і ніколи не хвилюватиметься за свій урожай. Ромби із гачками називали вусиками, або “жабами” – знак плодючості та народження нового життя. Жінки носили таке вбрання як оберіг.
Вишивали також сорочки хвилястими лініями, які пов’язували із водою. Спіралі означали циклічний рух сонця, а сучасні дослідники стверджують, що вони нагадують структуру людського ДНК.
Зустрічалися й прямі хрести як символ чоловічого начала, місяця, а накладені один на одну фігури означали єдність протилежної статі.
Калина
Найбільш популярний орнамент в різних регіонах, асоціювався зі святом, тому часто його можна будо зустріти на весільних рушниках та сорочках. Якщо калина поєднувалася із листям дуба, то вона була запорукою нев’янучої краси та сили.
Мак
Сорочку із маками дозволяли носити переважно незаміжнім дівчатам, адже ця квітка підтримувала молодих і давала їм гарну пам’ять. Якщо в родині хтось загинув, то маки носили як символ роду та на згадку про покійного.
Виноград
Українці вірили, що його плоди, зображені на вишиванці, допоможуть зберегти міцну родину і ростити дітей.
Лілія
Квітка дівочих чарів та невинності, показувала триєдність народження, розвитку людину та вічного життя. В поєднанні із хрестом – значила батьківську турботу та материнську енергію.
Троянди
Червоний колір цієї квітки нагадував кров, яка також вважалася символом життя та постійного оновлення. Троянди також часто зображувалися у вигляді замкнутого орнаменту, або – зіркоподібними.
Хміль
Символ молодості та закоханості, найчастіше зустрічався на чоловічих сорочках і віщував довге життя та успіх у стосунках.
Дерево життя
У давнину вважали, що десь за межею світу починається окремий простір і час, а дерево було його знаком. Його вишивали на рушниках, а на сорочках – рідко. Коріння означало минуле, стовбур – теперішнє, а крона – майбутнє.
Шукайте деталі в групі Facebook