В Україні можуть скоротити робочий тиждень до чотирьох днів
Робочий тиждень в Україні може бути скорочений до чотирьох днів. При цьому працівникам зберігається їхня зарплата за п’ятиденку і не збільшується тривалість робочого дня. Такий макет трудового тижня вже активно впроваджується в Європі і в деяких інших країнах світу. Україна теж до цього рухається, але поки дуже повільно.
Чотириденний робочий тиждень, в принципі – не таке вже й нове явище. У деяких європейських компаніях вже давненько практикують такий графік роботи. Причому, як показав досвід, він вельми ефективний. Однак вперше таке дослідження було проведено в масштабах країни, і чотириденка повністю підтвердила свою ефективність.
Центром експерименту стала Ісландія. Загалом у ньому взяв участь 1% від усього працездатного населення країни. Тобто, експеримент проводився в різних компаніях і вийшов масштабним.
Що показало дослідження
Експеримент призвів до приголомшливих результатів. Роботодавці побоювалися падіння продуктивності праці від впровадження чотириденки і, в кращому випадку, сподівалися, що вдасться зберегти її на тому ж рівні. Однак результат перевершив будь-які очікування. У переважній більшості випадків підсумки чотириденного робочого тижня виявилися кращими, ніж підсумки п’ятиденного.
Що змінилося при чотириденному робочому тижні
Звичайно, є професії, в яких скорочення робочого тижня неминуче призведе до скорочення обсягів виробництва. Йдеться про людей, які працюють на конвеєрі, або трудівників аграрної сфери. У різних країнах відсоток таких людей і таких професій різний. Зокрема, в Ісландії експеримент показав, що на чотириденку можна сміливо переводити 86% працюючих. І тепер уряд цієї країни подумує про те, як би цим досвідом охопити більшість громадян.
Ісландія – не єдина країна, в якій практикують скорочення тривалості роботи
Де не хочуть впроваджувати чотириденку?
При цьому є кілька країн із високим рівнем економіки, що ніяк не хочуть переймати цю практику. Це, зокрема, США і Китай. В обох цих супергігантів, які багато в чому рухають прогрес людства, правилом хорошого тону вважається наднормативна робота. Особливо це популярно серед молодих співробітників, які хочуть добре себе зарекомендувати і зробити кар’єру. Ці настрої всіляко заохочує в них і керівництво. Тому, поки там не зміниться філософія відпочинку і роботи, чотириденки тамтешнім громадянам не бачити.
У США навіть жінкам не дають оплачувану відпустку по догляду за дитиною, ставлячи багатьох перед вибором: або продовження роду, або кар’єра.
Схожа ситуація панує в Японії і Південній Кореї. Там також народ живе заради того, щоби працювати, а не навпаки – працює, щоб жити.
Для кого чотириденку можна вводити повсюдно
Це стосується працівників IT-сфери. Ось там точно, як показує досвід, чотириденний тиждень набагато ефективніший, ніж п’ятиденний. Працівникам цієї сфери оплачують не час їхнього перебування на роботі, а результат. І, як показує досвід, при меншій тривалості робочого тижня результати виявляються кращими.
Що говорять про Україну
В Україні впровадити чотириденку також можна було б у багатьох компаніях. Однак, як кажуть експерти, ні роботодавці, ні самі працівники ще в загальній масі не дозріли до такого рівня трудових відносин.
Щодо останніх, то вони можуть сприйняти скорочення робочого часу просто як можливість поменше працювати. Ну, а з першими – взагалі біда. Навіть якщо працівники будуть відмінно справлятися з обсягом п’ятиденки за чотири дні, це буде сприйнято багатьма роботодавцями неоднозначно.
Кар’єрна консультантка Тетяна Пашкіна перелічила типові реакції українських роботодавців на можливий результат
Крім того, в Україні до цього часу у багатьох сферах зберігається погодинна оплата праці. І, звичайно, люди, які працюють на таких умовах, будуть категорично проти скорочення тривалості робочого тижня.
Чи буде перехід на літній час в Україні у 2025 році: всі подробиці У 2024…
На прийомі у стоматолога помер 7-річний хлопчик: деталі трагедії У Києві в приватній клініці після…
"Пенсія буде підвищена людям з цієї категорії, гроші попливуть рікою": виплати зростуть, якщо ви належете…
Потужна злива і могутній дощ хлинуть на авто і дороги, прогноз налякав самих синоптиків: куди…
"Новий курс долара в українських банках приголомшив усіх": скільки тепер коштує валюта, чи треба бігти…
"Долар різко змінив напрям руху, курс валют приголомшив усіх": що відбувається в обмінниках та чи…
This website uses cookies.