Борги за комуналку зростають в Україні, немов снігова куля. Чим вище стають тарифи на комунальні послуги, тим вищі й борги наших співвітчизників по квартплаті. Зокрема, на сьогодні в Україні сумарний борг за комуналку становить 79,1 млрд гривень – майже 80 мільярдів.
Все це не минеться безкарно. Вже зараз у злісних боржників заарештовують банківські рахунки, а також забирають в рахунок оплати за комуналку майно і навіть квартири. Українцям розповіли, в яких випадках, через комунальний борг, вони можуть опинитися на вулиці.
Якщо порівну розбити 79-мільярдний борг на кількість українських сімей, то вийде, що кожна сім’я в середньому винна за комунальні послуги 5,3 тисячі гривень. У середньому, кожна десята квартира має борги по комунальних платежах. Причому у деяких домовласників сумарний борг за комуналку вже перевищив 100 тисяч гривень. За рік, із березня 2020 по березень 2021, відчутно зросли борги по всіх комунальних платежах.
Як виросли борги за рік:
за газ – 30,2 млрд грн (було 27,3 млрд грн);
за опалення і гарячу воду – 28,7 млрд грн (було 22,3 млрд грн);
за воду – 6,1 млрд грн (було 5 млрд грн);
за електроенергію – 7,8 млрд грн (5,4 млрд грн).
Комунальне підприємство, якому заборгували за комуналку, подає на боржника до суду і виграє його практично у 100 відсотках випадків. Відразу після ухвалення судового рішення, воно надходить до виконавчої служби.
Далі можуть бути варіанти:
У боржника заарештовують банківські рахунки і призначають щомісячну суму платежу в рахунок сплати боргу;
Судовий виконавець приходить додому до боржника та описує майно. Цінні речі можуть вилучити і віддати під реалізацію на аукціоні. Однак при цьому слід пам’ятати, що предмети першої необхідності, які є в одному екземплярі, вилучати не мають права. Наприклад, єдиний диван (пральна машина, холодильник) вилученню не підлягають. Якщо ж у вас в домі є кілька аналогічних речей, то вилучать те, що коштує дорожче.
Беруть на продаж також автомобілі, побутову техніку та, навіть, дорогий посуд і особисті речі. Наприклад, якщо у вас дві шуби – з кролика і соболя, то в рахунок сплати боргу заберуть соболину.
Якщо у боржника є дві квартири, то одну з них він також може втратити. Але можуть забрати і єдине житло. Правда, зараз, у період епідемії, забирати єдину квартиру не можна. Але ж пандемія добігає кінця, і коли-небудь вона завершиться і в нас, в Україні. Тому краще, якщо до її завершення у вас не буде боргу за комуналку.
В якому випадку можуть забрати єдину квартиру
Закон говорить, що єдину квартиру можуть забрати за борги в тому випадку, якщо сумарний борг за комуналку перевищує двадцять мінімальних зарплат. На сьогодні це становить 120 тисяч гривень, каже адвокат Богдан Мотузюк.
“Визначають, яке майно є у боржника. Якщо у нього немає ніякого доходу, коштів, іншого майна, за рахунок якого можна покрити заборгованість, тоді цілком можливим є стягнення нерухомості”, – попереджає юрист.
Правда, до такого, крайнього, заходу все ж вдаються у тому випадку, якщо в боржника є ще якесь житло. Якщо квартира – його єдиний притулок, то до такого вдаються лише в поодиноких випадках, каже адвокат. Однак, хто дасть гарантію, що ваш випадок не стане саме таким?
Шукайте деталі в групі Facebook