Українцям підвищать податки на квартири та авто, збори з частини ФОПів

Президент Володимир Зеленський на своїй пресконференції анонсував податкову реформу в Україні. І хоч документ все ще перебуває на погодженні Мінфіну, Кабмін уже встиг його затвердити. Найскандальніші нововведення стосуються підвищення ренти на залізну руду, втричі хочуть підвищити ставки екологічного податку. Однак деякі зміни можутьстосуватися й пересічних українців.

Про це пише OBOZREVATEL.

Податок на елітні машини розширять

Уже кілька років в Україні обговорюють можливість переглянути критерії для визначення «елітного авто». Зараз такими авто вважаються ті, що не досягнули віку 5 років і коштують не менш ніж 375 мінімалок (2,2 млн грн). Зі зростанням мінімальної зарплати кількість платників податку скорочується.

Наприклад, за мінімальної зарплати в 4,7 тис. грн платити треба було за машини, вартість яких становить від 1,7 млн грн. У Кабміні пропонують, щоб податок на машини платили всі власники авто, ціна яких перевищує 200 мінімалок. Зараз це 1,2 млн грн. Розмір податку становить 25 тис. грн. Він сплачується раз на рік.

Подорожчають цигарки і алкоголь

Міністерство фінансів вважає, що акцизи на сигарети і алкоголь потрібно додатково підвищити на рівень торішньої інфляції. А це 5%. В результаті пропорційно можуть вирости в ціні всі алкогольні напої та тютюнові вироби.

Тютюнові компанії виступають категорично проти такого рішення. Вони запевняють, що через уже затверджене щорічне зростання акцизів нібито галузь йде в тінь. Крім того, їм також заборонять виробляти з запасом і заповнювати склади продукцією, за яку заплатили більш низький акциз.

Більше доведеться платити тим, хто продає багато квартир

Прості українці (фізособи) у разі продажу нерухомості повинні заплатити податок у розмірі 5%, а компанії – 18%. У Мінфіні пропонують ввести норму, згідно з якою починаючи з третьої квартири пересічні українці повинні будуть платити стільки ж, скільки й компанії.

Читайте також  У Зеленського анонсували нові податки: кому боятися, а кому радіти

Це дозволить позбутися схеми, за якої девелопери оформлюють на себе квартири і потім продають їх уже як фізособи.

Збільшать єдиний податок для деяких ФОПів

Фізособам-підприємцям на четвертій групі єдиного податку (фермерам) доведеться платити більше за кожен гектар. Так, планують переглянути такі ставки:

для ріллі, сіножатей та пасовищ – із 0,95 до 1,9;

для ріллі, сіножатей і пасовищ, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – з 0,57 до 1,14;

для багаторічних насаджень (крім багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях) – з 0,57 до 1,14;

для багаторічних насаджень, розташованих у гірських зонах та на поліських територіях, – з 0,19 до 0,38.

Істотно зростуть ставки на залізну руду. За новою шкалою ставка ренти на залізорудну сировину (ЗРС) буде залежати від індексу цін на ЗРС з 62% вмістом заліза CFR China. Найвища складе 16% (за ціною вище від $ 180/тонну), потім 14% (від $ 150 до $ 180/тонну), 12% (від $ 120/тонну до $ 150/тонну), 8% (від $ 85 до $ 120/тонну), 3% (від $ 65 до $ 85/тонну) і, нарешті, 0,1% (нижче за $ 65/тонну).

Крім того:

дозволять проводити перевірки, коли є інформація про порушення в обігу палива, заборонять знижувати вартість корисних копалин (+3 млрд);

перенесуть на виробників та імпортерів сплату 5% акцизного податку на максимальну роздрібну ціну тютюнових виробів (+1,9 млрд грн);

впровадять мінімальний податок на 1 га сільськогосподарської землі (+10,3 млрд);

обмежать відшкодування ПДВ для посередників у продажу споживчих товарів (+3 млрд грн).

Що кажуть про нововведення експерти

У довгостроковій перспективі вплив на економіку адміністративних норм, позначених у проєкті змін до Податкового кодексу, може бути негативним, заявив народний депутат, член парламентського комітету з питань фінансів, податкової та митної політики Ярослав Железняк. За його словами, в короткостроковій перспективі законопроєкт дійсно збільшить надходження до бюджету. Але ось у майбутньому можуть бути проблеми:

Читайте також  Податкова зробила подарунок українським підприємцям: можуть більше не платити ЄСВ

«Є еластичність ринку, яка говорить про те, що якщо податки надвеликі, бізнес на це реагує. Якщо податкове навантаження непомірне, бізнес йде в тінь. Особливо це стосується малого і середнього бізнесу. На мою думку, у нас як у держави повинні бути справедливі податки. Я не кажу про те, що вони повинні бути низькі або нульові. Це неправильно. Але ми завжди заробимо більше на інвестиціях і створенні робочих місць, ніж на зборі податків», – говорить Железняк.

«Проблема ідеї: «я підвищив податки в 3 рази і в мене в 3 рази більше грошей», – у тому, що вона не працює», – впевнений Железняк.

Генеральний директор Baker Tilly Ukraine Олександр Почкун вважає, що збільшення податків у не зовсім багатій країні, в якій відбувається ще первинне нагромадження капіталів, ніколи не призводить до позитивних результатів. На думку Почкуна, збільшення податків – це “латання дірок”, хоча зменшувати дефіцит бюджету ефективніше буде через урізання витрат. Адже у відповідь реакцією на збільшення податків буде відхід бізнесу в тінь.

До речі, на запитання про те, чи не призведе підвищення податків до відходу бізнесу в тінь, на своїй пресконференції розповів президент Володимир Зеленський. «Чи боюся я, що підприємства підуть у тінь? Вважаю, що це нечесно. Надра належать українському народові. Ми зацікавлені, щоб ніхто не пішов у тінь. Ми розуміємо, хто і скільки заробляє», – пояснив глава держави.

У той же час прем’єр Денис Шмигаль вважає, що насправді податкові нововведення зачеплять багатьох, мовляв, пересічні українці від цього не постраждають. «Можуть бути зміни для того, щоб наповнити бюджет, змінити ситуацію в окремих галузях – медицині, освіті та інших соціальних напрямах. Але це буде стосуватися не простих людей, не малого і середнього бізнесу. Це дійсно стосуватиметься окремих напрямів, які мають високу маржинальність і повинні платити більше, як це є в інших цивілізованих країнах світу», – сказав прем’єр.

Читайте також  При 5-річному братику: Педофіл поглумився над маленькою дівчинкою, а потім розбестив 7-річну сусідку жертви

Головна проблема в Україні – не розмір податкових ставок, а необов’язковість платежів. Левова частка бізнесу, як і пересічні українці, приховує свої реальні доходи. Також у ситуації, що склалася, виникає резонне питання: чому для олігарха Андрія Веревського ставку ПДВ знизили з 20 до 14%, а для деяких інших галузей, навпаки, хочуть збільшити.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело