В Україні обіцяють нові правила іпотеки: скільки треба збирати на квартиру

У Верховній Раді зареєстрували законопроєкт, який захистить права інвесторів. Вони отримають більше інформації про споруджувану будівлю, а також і гарантії на житло. Це дасть банкам змогу видавати кредити на таке житло з меншими ризиками, значить, зможуть знизити і ставки.

Про це розповів під час форуму “Україна 30. Інфраструктура” 22 лютого голова НБУ Кирило Шевченко. “Загальний приріст іпотечного кредитування склав 11%. Ставка за іпотечними кредитами знизилася на 6 пунктів: з 19 до 12,8-16% річних. У середньому іпотеку бере українець у віці 38 років. Тільки чверть отримали сім’ї з доходом менше 20 тис. грн”, – сказав він.

Міністр фінансів Сергій Марченко розповів про програму іпотечного користування у 2021 році. “У січні було започатковано програму “Доступна іпотека” під 7%. Ми скористалися тим, що є такий проєкт, як програма 5-7-9. Використовуючи інструментарій цієї програми, те, що вона минулого року показала свою ефективність, наразі для програми видано більш ніж 20 млрд кредитів. Їхня кількість становить понад 9 тисяч, значна частина – на інвестиції”, – сказав він.

Марченко зазначив, що враховуючи досвід та наявну інфраструктуру, було ухвалено рішення, яке передбачає спрощення доступу громадян до іпотечного користування. “Це буде стимулювати будівництво і дозволить громадянам, починаючи з березня, скористатися цією програмою. Ми хочемо видати 5 млн грн кредитів, і вже 5 тис. сімей зможуть цим скористатися”, – заявив міністр.

Для українців купівля житла є важкодоступною, незважаючи на зростання доходів. Про це розповіла модераторка, народна депутатка, голова міжфракційного об’єднання “За Велике будівництво” Олена Шуляк.

“Світовий банк розробив методологію, за якою доступне житло – це те, яке родина з трьох осіб може придбати із середніми статками протягом 3 років. Зазвичай, береться квартира розміром 54 кв.м. Звичайно, для кожної країни показник доступності житла є різним. У США, для такого міста як Клівленд, цей показник досить низький. Для Гонконгу він становить 21 рік, для канадського Ванкуверу – 20. Можна здогадатися, що для українських міст – для Києва, для обласних центрів, навіть незважаючи на те, що зростають доходи громадян, українське житло для більшості людей є важкодоступним. Я хочу зазначити, що в Україні менше ніж 10% громадян можуть взяти власні кошти, піти до банку, або скористатися іпотекою щоб придбати житло. Для всіх інших потрібно трохи більше за 10 років, щоб заощаджувати, нічого не купувати, а все збирати гроші для купівлі омріяних квадратних метрів”, – розповіла Шуляк.

Читайте також  Били лопатою і пилкою: 17-річний хлопець із Харкова розкрив нові деталі про тортури

Вона зазначила, що доступне житло є складовою соціально-економічного розвитку. “Мені дуже прикро визнавати, що протягом останніх десятиліть у держави не було стратегії щодо забезпечення українців житлом, адже доступне житло має не тільки соціальний характер, а ще й складову соціально-економічного розвитку”, – додала депутатка.

Раніше президент України Володимир Зеленський заявив, що співробітники бюджетних організацій у 2021 році зможуть отримати іпотеку під 5%. Решта українців, за словами глави держави, зможе отримати кредит на житло під 7% річних.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело