Відповідальність водія за забруднення пішохода брудом з калюжі

Відповідальність водія за забруднення пішохода брудом з калюжі

Виправдовуємо такий несвоєчасний пост тим, що колись сніг розтане, будуть калюжі й якийсь громадянин Х на своїй «ластівці» таки скупає вас брудною водою. А ви вже будете знати що до чого!

Тож, поїхали!

Ні, окремої статті в КУпАП щодо цього немає. Тож сьогодні говоримо у рамках цивільного законодавства України.

Насамперед у подібній ситуації потрібно визначити в чому потерпіла особа вбачає завдану таким випадком шкоду. ЦК України передбачає відшкодування матеріальної та моральної шкоди.

1️⃣ Так згідно статті 22 ЦК України, особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.

Збитками є:

втрати, яких особа зазнала у зв’язку зі знищенням або пошкодженням речі, а також витрати, які особа зробила або мусить зробити для відновлення свого порушеного права (реальні збитки);

доходи, які особа могла б реально одержати за звичайних обставин, якби її право не було порушене (упущена вигода).

Збитки відшкодовуються у повному обсязі, якщо договором або законом не передбачено відшкодування у меншому або більшому розмірі. На вимогу особи, якій завдано шкоди, та відповідно до обставин справи майнова шкода може бути відшкодована і в інший спосіб, зокрема, шкода, завдана майну, може відшкодовуватися в натурі (передання речі того ж роду та тієї ж якості, полагодження пошкодженої речі тощо).

2️⃣ Згідно статті 23 ЦК України, особа має право на відшкодування моральної шкоди, завданої внаслідок порушення її прав.

Моральна шкода полягає:

у фізичному болю та стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з каліцтвом або іншим ушкодженням здоров’я;

у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку з протиправною поведінкою щодо неї самої, членів її сім’ї чи близьких родичів;

Читайте також  У Києві шматок моста упав на авто: водієві майже відрізало руку (фото)

у душевних стражданнях, яких фізична особа зазнала у зв’язку із знищенням чи пошкодженням її майна;

у приниженні честі та гідності фізичної особи, а також ділової репутації фізичної або юридичної особи.

Для того щоб добитись відшкодування завданої шкоди у судовому порядку така шкода має бути доведена доказами.

Відповідно до статті 76 ЦПК України, доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи.

Ці дані встановлюються такими засобами:

1️⃣ письмовими, речовими і електронними доказами (це можуть бути квитанції з хімчистки про вартість очищення одягу, документ який підтверджує вартість пошкодженого або знищеного майна, відеозапис або фото факту облиття брудом);

2️⃣ висновками експертів (наприклад висновок спеціаліста про характер та розмір завданої шкоди);

3️⃣ показаннями свідків (які можуть підтвердити факт такої події, та допоможуть ідентифікувати особу яка завдала шкоду).

У разі настання ситуації в якій вас забруднили брудом із калюжі варто одразу викликати працівників поліції, які зможуть зафіксувати цей факт.

Подібна пригода може супроводжуватись порушенням правил дорожнього руху, наприклад, водій не зменшив швидкість при наближенні до пішоходного переходу (що передбачено пунктом 18.1 Правил дорожнього руху) й облив пішохода який стояв перед ним. В такому випадку водій може понести адміністративну відповідальність згідно з положенями статі 122 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело