Як реклама впливає на дітей: користь і шкода
Реклама нас атакує з усіх боків. Варто зайти в Інтернет, увімкнути телевізор або спуститися в метро… Навіть якщо просто вийти на вулицю, то на першому ж паркані або стовпі побачиш якусь рекламу. Вона як постійний нав’язливий фон, який намагаєшся не помічати, але він все одно проникає в твій мозок і залишається в пам’яті. Як результат: ми мимоволі цитуємо смішні або незвичайні рекламні слогани і навіть складаємо з ними анекдоти.
Але батьки рідко замислюються над тим, як саме реклама діє на дітей з їхньою вразливістю і нестійкою психікою? У чому полягає її позитивний і негативний вплив? Про це розповіла житомирська психологиня Наталя Сідорьонок.
Дізнайся щось нове
Завдяки рекламі дитина постійно дізнається щось нове: як працює пральна машинка, чим краще мити вікна, чим і як слід годувати домашніх тварин і так далі. Завдяки рекламі діти набувають впевненості в тому, що нежить, біль у горлі та кашель обов’язково вилікуєш, якщо приймати потрібні ліки. І лікуватися зовсім не страшно, а навіть весело. Реклама часто діє оптимістично: дитина дізнається масу нової інформації і точно знає, що від будь-яких проблем існує засіб, головне — не лінуватися і дотримуватися розумних порад.
Буду їсти корисне, як у рекламі!
Коли дитина бачить в рекламі натуральні продукти і з яким задоволенням їх поїдають діти, вона готова погодитися харчуватися точно так само і навіть полюбити те, чого раніше терпіти не міг. Адже так красиво ллється молоко і такий апетитний вигляд мають сирники зі свіжого сиру, а які гарні і смачні овочі та фрукти! За це багато батьків готові сказати спасибі рекламі.
Хочу такі самі білі зуби!
Дитина починає переймати звички мити руки запашним милом, користуватися різними чудовими шампунями і витиратися м’яким рушником. І вже не потрібно десять разів повторювати, що вранці і перед сном слід чистити зуби — дитина сама біжить у ванну і чистить зуби так само ретельно, як це робить гарний хлопець із білосніжною усмішкою в рекламному ролику.
Я-господиня
Завдяки рекламі діти розуміють, як потрібно правильно займатися домашнім господарством: вибілювати білизну, готувати смачні страви, доглядати за молодшими дітьми, які захворіли, а ще приділяти увагу своїм домашнім вихованцям.
Старші діти, хоч і вдають, що все давно знають і не терплять жодних нотацій, неохоче дослухаються до соціальної реклами: про роль протизаплідних засобів, страшні наслідки безладних статевих зв’язків, шкоду куріння, алкоголю та наркотиків. Такі рекламні ролики врізаються в пам’ять, змушують задуматися і робити висновки.
Для дітей корисна реклама, де йдеться про вибір майбутньої професії, особливо якщо вона мотиваційна за змістом і оптимістична за духом.
Все це сприяє тому, що дитина починає розмірковувати, порівнювати, планувати і намагатися наслідувати героїв рекламних роликів.
“Купи мені все це!”
Однак не всіляка реклама корисна для дитячої психіки і виховання. Коли з усіх боків тобі розповідають, що для гарного настрою необхідно купити такі-то іграшки або ласощі, дитина починає вимагати у батьків негайно придбати все це. Адже кожен день реклама обіцяє велике щастя тим, хто купить їхні товари, тому дитина просто не може встояти перед спокусою. І батькам варто величезних зусиль пояснити, чому неможливо і не потрібно купувати одразу все, що рекламують.
В рекламах часто показують, як люди несуть додому гори всіляких товарів, і діти думають, що це правильно! В результаті вони витрачають на рекламні товари не тільки ті гроші, які випрошують у батьків, а й свої власні зі скарбнички, подаровані на день народження.
Багато рекламодавців використовують різні маніпуляції і заборонені прийоми в своїх роликах, які можуть бути небезпечними для нестійкої дитячої психіки.
“Щасливий тільки той, хто купив дорогу річ?”
У дітей складається оманливе враження, що по-справжньому щасливий лише той, хто зумів купити дорогу річ. У дитини починають превалювати матеріалістичні погляди на світ.
Коли діти починають запам’ятовувати назви фірм-виробників і конкретні бренди, вони вже ні за що не бажають купувати товари менш відомих виробників, незважаючи на те, що ті набагато дешевші і не поступаються за якістю. Діти хочуть іграшки, одяг, взуття і техніку лише тих виробників, яких постійно рекламують. А якщо у батьків немає можливості їх придбати, у дітей розвивається почуття власної неповноцінності, вони соромляться носити інші речі і відмовляються користуватися ґаджетами інших виробників. Діти бояться, що однокласники почнуть їх дражнити і вважатимуть невдахами.
Мало того, в рекламі нерідко висміюються ті люди, які не користується рекламованим товаром. І діти починають комплексувати і почуватися практично вигнанцями в світі красивих і дорогих речей.
Іноді діти не можуть зрозуміти суть рекламного ролика, особливо якщо там присутні брехня, хитрість і навіть гумор, який дитина поки що не може оцінити, тому діти можуть розцінити цю рекламу по-своєму і зробити неправильні висновки на кшталт того, що брехати іноді дуже навіть корисно, та й хитрість піде тільки на користь.
Що робити батькам?
Щоб рекламні ролики не зіпсували характер дитини, її взаємини з батьками і не зруйнували ті цінності, які прищеплюють мама і тато, слід дуже уважно стежити за тим, що привертає увагу дитини. На час реклами намагайтеся приглушити звук телевізора.
Обмежте час, який дитина проводить з ґаджетами. Разом обговорюйте ролики, які найбільш зацікавили дитину.
Поясніть, що красива реклама зовсім не означає, що потрібно купити саме цей товар. Розкажіть, навіщо потрібна реклама і як вона працює. Можна показати на прикладі, що товари, які не рекламують, можуть бути зовсім не гіршими рекламованих. Наприклад, можна купити два види йогурта — один із рекламного ролика, а інший — ні. Спробувати обидва продукти і проаналізувати: наскільки вони відрізняються за смаком, якістю, наявністю корисних інгредієнтів, який йогурт має оптимальну ціну. Навчіть дитину читати склад продукту, оскільки гарний рекламний ролик — це зовсім не гарантія того, що сам продукт виявиться дійсно корисним, без шкідливих добавок.
Ніколи не піддавайтеся на вмовляння дитини купити їй дорогу річ, яка йому зовсім не потрібна. Допоможіть розібратися в тому, що йому дійсно необхідно наразі, а без чого можна обійтися. Навчіть бачити різницю між своїми бажаннями і потребами. Перед походом в магазин разом складайте чіткий перелік товарів, які потрібно купити і намагайтеся не відхилятися від списку.
Убезпечитися від реклами абсолютно неможливо, тому головне — навчити дитину сприймати рекламу критично: так, красива і якісна картинка; так, чудово зняті самі продукти або речі, все має яскравий, смачний і привабливий вигляд. Хочеться доторкнутися і спробувати. Значить, творці реклами знають свою справу. Однак це зовсім не означає, що потрібно негайно бігти і купувати рекламовані товари.
«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…
Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…
Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…
Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…
Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…
Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році Питання надання аспірантам…
This website uses cookies.