Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) за узгодженням з владою Італії могла навмисно приховати детальний звіт, який свідчив про неготовність країни до пандемії та міг би допомогти іншим країнам у боротьбі з коронавірусом.
Про це в п’ятницю, 11 грудня, пише у своєму матеріалі британська газета The Guardian, наводячи ексклюзивні коментарі осіб, причетних до скандальної історії.
НВ розповідає про її головні подробиці.
Що це за звіт?
Видання нагадує, що 13 травня 2020 року на сайті ВООЗ було опубліковано 102-сторінковий звіт під назвою An Unprecedented Challenge: Italy’s First Response to Covid-19 (Безпрецедентний виклик: перша відповідь Італії на COVID-19). Однак вже наступного дня документ зник з офіційної сторінки ВООЗ.
Звіт підготував італійський вчений Франческо Замбон, який працює у ВООЗ, та 10 його колег з інших країн Європи. Дослідження профінансувала влада Кувейту, а одним з його завдань було інформування держав, які ще не постраждали від пандемії – щодо того, як максимально підготувати до удару свої системи охорони здоров’я.
Італія в цьому сенсі представляла особливий інтерес, оскільки була першою європейською країною, де поширення коронавірусу (після китайського Уханя) набуло катастрофічного масштабу. Досі країна залишається однією з головних жертв пандемії: тут загинуло понад 60 тис. осіб, що є антирекордом серед країн Європи в абсолютних цифрах.
У зазначеному звіті стверджувалося, що влада Італії фактично провалила підготовку до можливої надзвичайної ситуації у сфері охорони здоров’я, оскільки італійський план дій на випадок пандемії не оновлювався з 2006 року. Формально він був перезатверджений у 2017 році, проте жодних змін не зазнав, стверджують дослідники.
«Команда [авторів звіту для ВООЗ] ретельно перевірила його і виявила, що всі плани, які з’явилися після 2006 року, були насправді копіпастом — у тексті не було змінено ані слова, ані коми», — розповів The Guardian Франческо Замбон, ключовий автор документу.
Через це він і його колеги дійшли висновку, що початкова реакція на поширення коронавірусу в провінції Ломбардія та далі по країні була «хаотичною, імпровізованою і «творчою».
Тому ще якийсь час Італії знадобився на те, щоб виробити системні рекомендації для клінік, медиків і всієї системи охорони здоров’я, стверджують автори вилученого дослідження.
Чому його видалили з сайту ВООЗ?
Імовірно документ був відкликаний і зник з вебсторінки ВООЗ на прохання Раньєрі Герра, заступника генерального директора ВООЗ зі стратегічних ініціатив, пише The Guradian.
Видання дає зрозуміти, що італієць Герра — сторона вельми зацікавлена: саме він у 2014−2017 був генеральним директором з профілактики захворювань у МОЗ Італії. А отже, він і відповідав за своєчасне оновлення плану країни на випадок пандемії відповідно до нових рекомендацій ВООЗ та Європейського центру профілактики та контролю захворювань (ECDC). Крім того, Герра є одним із вчених, які входять до складу робочої групи італійського уряду щодо боротьби з COVID-19.
Чому приховані від громадськості факти важливі?
Проблема застарілого плану боротьби з пандемією — один з важливих об’єктів розслідування, яке веде прокуратура Бергамо. Це адміністративний центр провінції Ломбардія, яка більше за інших постраждала в Італії під час першої хвилі пандемії. Місцева прокуратура зараз розслідує можливу злочинну халатність з боку органів влади.
У розпорядженні слідчих є також звіт, складений після першої хвилі пандемії відставним генералом італійської армії П’єром Паоло Лунеллі. Він дійшов висновку, що близько 10 тис. смертей в Італії могли бути пов’язані з відсутністю в країні актуальних протоколів на випадок пандемії.
Франческо Замбона, автора відкликаного після публікації звіту ВООЗ, прокурори викликали вже тричі, пише The Guardian. Востаннє – 10 грудня. І хоча він живе та працює в Венеції, керівництво ВООЗ наполягло на тому, щоб італійський науковець та інші 10 співавторів документа не давали свідчень — оскільки як працівники ВООЗ вони мають імунітет для подібних процедур.
Зокрема чиновники ВООЗ заявили, що регіональні прокурори Ломбардії мають звертатися з такими повістками через дипломатичні канали, зокрема міністерство закордонних справ Італії.
Сам же Замбон стверджує, що хоче свідчити особисто і навіть просив про такий дозвіл.
«Коли я отримав першу повістку, то повідомив про це в юридичний відділ ВООЗ, — розповів він британській газеті. — Незабаром після цього вони відповіли, що я не можу піти [дати свідчення прокурорам], оскільки я захищений імунітетом, хоча я хотів піти, оскільки мені було що сказати».
Замбон стверджує, що за місяць до публікації звіту для ВООЗ він відправив загальні результати цього дослідження Раньєрі Геррі, який, своєю чергою, поділився ними з міністром охорони здоров’я Італії Роберто Сперансою.
Далі, як пише The Guardian, Франческо Замбон отримав серію листів від Герри і Ханса Клюге, директора Європейського регіонального бюро ВООЗ, «які схоже, відображають домовленість з міністерством охорони здоров’я Італії про те, щоб зберегти звіт в таємниці».
На цей час свідчення прокуратурі Бергамо дав лише Раньєрі Герра (у листопаді 2020), проте деталі його бесіди зі слідчими невідомі.
Позиція ВООЗ
The Guardian попросила ВООЗ прокоментувати ситуацію з вилученням скандального звіту з сайту організації. Там визнали, що такий крок викликав безліч питань.
«Ми розуміємо, що випуск і подальше видалення звіту спровокувало непорозуміння, і відповідним чином поновили наші процедури публікації», — йдеться у письмовій відповіді ВООЗ британській газеті.
Всесвітня організація охорони здоров’я також заявила, що «у цей час працює з урядом Італії над проясненням цієї проблеми».
Ключовою проблемою критичного звіту Замбона і його колег ВООЗ раніше назвала той факт, що в ньому нібито було виявлено «неточності та невідповідності».
В організації пояснили The Guardian, що документ не був опублікований пізніше, оскільки ВООЗ прийняла рішення використовувати «новий механізм, створений у перші місяці пандемії, щоб допомогти державам-членам проводити внутрішні перевірки та оцінювати своє реагування на COVID-19; наслідувати найкращі практикм; запобігати помилкам; та оновлювати національні плани стратегічної готовності й реагування».
Замбон же стверджує, що заяви щодо «неточності» його звіту несправедливі, оскільки до публікації документ пройшов усі необхідні перевірки.
«Справа не в наслідках [розслідування], від яких можу постраждати і я, — каже Замбон про свою рішучість дати свідчення. — Я роблю це тому, що твердо вірю: світові потрібна прозора і незалежна ВООЗ, яка фокусується насамперед на людях».
Шукайте деталі в групі Facebook