Завідувач кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб Львівського національного медичного університету професор Роман Дутка застерігає, Covid-19 ушкоджує всі судини в організмі
Завідувач кафедри пропедевтики внутрішніх хвороб Львівського національного медичного університету професор Роман Дутка застерігає, Covid-19 ушкоджує всі судини в організмі. Про це він повідомив в інтерв’ю “Високому Замку“.
За його словами, у повному геномі коронавірусу (природній субстанції) дослідники виявили послідовність з іншого вірусу — ВІЛу. Про це заявив нобелівський лауреат у галузі медицини і фізіології, французький вірусолог, один із першовідкривачів вірусу імунодефіциту людини Люк Монтаньє. Цим можна пояснити, чому коронавірусна інфекція не підлягає законам сезонності, чому неможливо спрогнозувати перебіг Covid-19 і чому він нерідко буває настільки важким.
“Вважається, що основною мішенню коронавірусу є тканина легень, а головним ускладненням Covid-19 — пневмонія. Але перше, на що він діє у нашому організмі, — це судини. Коронавірусна інфекція ушкоджує всі судини організму. Першими, звісно, руйнує внутрішню стінку тих судин, в яких є найбільший відсоток кисню, — судин легень. Коронавірус сприяє розвитку генералізованого васкуліту (запалення судинних стінок) з подальшим утворенням тромбів”, – повідомив Дутка.
За його словами, у своїх інтерв’ю завідувач хірургічного відділення Львівської клінічної лікарні швидкої медичної допомоги Гнат Герич розповідав, що останнім часом почастішали випадки госпіталізації пацієнтів зі синдромом “гострого живота”. Під час оперативного втручання з’ясовується, що у хворих розвинувся некроз тонкої кишки, а причиною цього стало ураження судин коронавірусної природи.
Дутка розповів, що коли судинна стінка ушкоджується, у цьому місці нагромаджуються тромбоцити, які, злипаючись, утворюють тромби. Саме ці згустки крові й провокують вторинний некроз. У першу чергу — легеневої тканини. На розтині померлих від ускладнень Covid-19 патологоанатоми бачать зміни у легенях, але ці зміни є результатом не пневмонії, а пневмоніту, коли запалення легень провокує не патологія легеневої тканини, а патологія судин, розташованих у легенях. Ось чому ковідним пацієнтам призначають антикоагулянти (передусім гепарин, а також ривароксабан) — препарати, які розріджують кров.
Хворим зі серцево-судинними недугами (передусім артеріальною гіпертонією) призначають інгібітори ангіотензинперетворювального ферменту і блокатори рецептора ангіотензину ІІ. Це — ціла група препаратів, які безпосередньо впливають на ангіотензинові рецептори, котрі коронавірус вважає “своїми”. Коли блокують ці рецептори, коронавірусна інфекція вже не здатна виявляти агресію до судин.
Шукайте деталі в групі Facebook