Чому від відповіді Трампу залежить життя Путіна

Коли адміністрація Трампа дала зрозуміти, що російська демагогія більше нікого не цікавить, у Кремлі виявились банально неготові зробити чіткий і осмислений вибір стосовно майбутніх стосунків із США.

Від вчорашньої різкої заяви держсекретаря США Рекса Тіллерсона стосовно того, що Путін мусить прибрати Асада – або опинитись у міжнародній ізоляції, минула без малого доба.

До “ультиматуму Тіллерсона” цієї ночі приєднався і офіційний Білий дім – пресовий представник Шон Спайсер заявив журналістам, що “якщо ми не зможемо укласти угоду (з Росією стосовно майбутнього Сирії – ред.), яка буде відповідати нашим національним інтересам, тоді ми не будемо її укладати. У даному конкретному випадку, ніяких питань, що Росія буде ізольована”. Додавши, що Москва самоізолюється від світової спільноти, тому що ставить себе в один ряд з Сирією і КНДР. Ця заява однозначно дала зрозуміти, що озвучена Тіллерсоном позиція є скоординованою позицією виконавчої влади США. А можливо – і не тільки виконавчої. Більше того, скоординована позиція США, Франції та Великої Британії в ООН стосовно нової резолюції про хімічні атаки у Сирії наштовхує на думку, що про “нову лінію” Білого дому поінформовані і європейські партнери США.

При тому адекватна реакція російської сторони на нову й консолідовану позицію США на разі відсутня. Ні, звичайно, є заяви Маші Захарової, яка в двох різних інтерв’ю вчора спочатку заявила, що “ніякого ультиматуму не було”, а потім додала, що “їздити до нас із ультиматумами немає сенсу”. Після чого її шеф, очільник російського МЗС Сергій Лавров заявив, що візит Тіллерсона до Росії навпаки – дуже-дуже вчасний, бо Кремлю хочеться негайно зрозуміти позицію Білого дому стосовно широкого ряду міжнародних питань. Це Лавров говорив Тіллерсону, в той час як його замісник Сергій Рябков інформував російські ЗМІ, що зі США насправді все зрозуміло – вони просто намагаються зараз всіма можливими засобами, в тому числі і через ООН, легітимізувати свою “злочинну атаку” в Сирії. Додавши, що сучасна “американська риторика – це примітив і хамство”.

Читайте також  "3 роки війни: мольфарка розповіла про свій прогноз щодо Путіна та закінчення війни в Україні до 2026 року"

Всі ці хаотичні дипломатичні тіло рухи залишають одне-єдине враження. Яке полягає в тому, що в Москві банально розгубились. За багато років звикнувши до пустопорожньої балаканини про “діалог”, “всестороннє вивчення проблем” і “пошук компромісних рішень”, вельми звичної для адміністрації часів Обами, просту і пряму пропозицію нової вашингтонської адміністрації тут просто не змогли перетравити. Тому й метушаться, бідаки, намагаючись піти на всі чотири сторони одразу.

Путін, який звик грати в мутній воді обіцянок і недомовок, пустопорожньої риторики і завуальованих погроз опинився раптом перед вельми простим вибором. Вибором, нав’язаним йому новою американською адміністрацією.

Путін може “злити” Асада і спробувати почати торг зі США. Довгий, складний, сповнений демаршів і взаємних звинувачень торг, в результаті якого США і Росія поділять зони впливу. А також, не виключено, проведуть “червоні лінії” стосовно того, що можна, а чого не можна робити навіть у “своїх” зонах. Наприклад, використовувати зарин проти житлових кварталів з мирними мешканцями.

Згода на подібний варіант вибору означатиме для Кремля колосальну втрату престижу. Бо якщо Асад – злочинець, якого треба прибрати з політичної арени, то чому тоді стільки зусиль, мільярдів доларів і життів російських військових і найманців витрачено на його захист? І якщо Путін зіллє Асада – то де гарантія, що він не “зіллє в нуль” і “ЛДНР”, і Абхазію з Південною Осетією, і Курильські острови, що завгодно іще?

Також Путін у відповідь на пропозиції США може “піти у тотальну відмову”. І запросити в гості до Кремля Кім Чен Ина. Для обміну досвідом стосовно особливостей життя в “обложеній фортеці”. Можливо, Володимир Володимирович і не проти такого варіанту розвитку подій – тим паче що ядерні бомби і засоби доставки у нього, на відміну від Пхеньяну, є в достатній кількості. Проте окрім зброї у нього є іще дещо таке, чого у Кім Чен Ина немає. В нього є Сєчин і Володін, Сурков і Кадиров, соратники по ФСБ і колишні сусіди по кооперативу “Озеро”. І ще багато-багато різних людей, які зовсім не хочуть жити в країні, де керівник може розстрілювати будь-якого представника еліти з кулемета за будь-яку реальну чи уявну провину. І вони можуть вжити радикальних заходів для того, щоб Росія на таку країну не перетворилась. Більшість подібних заходів, схоже, включатиме пункт про передчасну кончину національного лідера.

Читайте також  В Україну прийде антициклон Trudi, який спричинить різку зміну погоди

Таким чином, від офіційної позиції російського президента на американську пропозицію залежить не тільки майбутнє Асада, який може залишитись у президентському кріслі, переїхати на Рубльовку чи поселитись в одній з безіменних могил, якими він рясно заселив свою землю.

Від цієї позиції залежить і майбутнє самого Путіна, для якого після довгих років мутних дипломатичних та “гібридних” маневрів настав момент істини. Цю відповідь не сформулює ні Лавров, ні Маша Захарова одразу після сьогоднішньої зустрічі з держсекретарем США у Москві. Цю відповідь формулюватимуть Путін із Шойгу впродовж найближчих тижнів. Але буде вона від того тільки більш чіткою та рельєфною.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -