Українцям виплатять по дві пенсії? Яку реформу готує Кабмін і до чого це може призвести

Напередодні місцевих виборів у Кабінеті міністрів знову нагадали про обіцяну реформу: запустити накопичувальний рівень пенсійної системи.

Як виплачуватимуть пенсії в Україні

Мовляв, частину зарплати потрібно буде віддавати в солідарний рівень (ті пенсії, що виплачують зараз), а ще частина – на особистий накопичувальний рахунок. Це, так би мовити, дозволить перед виходом на заслужений відпочинок отримати відразу дві виплати.

І хоча такі обіцянки з боку влади звучать уже не перший рік, насправді нова система несе в собі цілу низку ризиків.

Скільки доведеться платити?

Зараз є кілька проєктів запуску накопичувальних пенсій. Той, що зареєстрували “Слуги народу” в парламенті, обговорювати вже зовсім перестали. У ньому пропонувалося підвищити виплати із зарплати на користь накопичувальних пенсій. І такий крок дійсно здається розумним. Кілька років тому ЄСВ скоротили майже удвічі і з того часу дефіцит Пенсійного фонду різко збільшився. Але про це пізніше.

Згідно з новою ідеєю уряду, платити більше не доведеться. Зараз українці платять 22% ЄСВ і 18% ПДФО. Кабмін пропонує забрати по два відсотки і віддавати їх на накопичувальний рахунок. Наприклад, з 10 тис. грн це буде близько 400 грн.

Припустимо, що ви протягом 35 років щомісяця відкладаєте по 400 грн. Унаслідок можна зібрати 168 тис. грн. Водночас за підрахунками прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, можна буде накопичити всього 1 млн грн. “Ці 4% дозволяють за сьогоднішніх цін під час виходу на пенсію отримати 1 млн гривень”, – зазначив Шмигаль. Така капіталізація практично неможлива.

У коментарі OBOZREVATEL аналітик Володимир Мазуренко розповідає: реально ж підрахувати, скільки грошей можна накопичити, практично неможливо. Усе залежить від того, яка буде інфляція в країні, куди будуть вкладати кошти, що буде з курсом гривні.

Читайте також  Уп'ятеро менше за зарплату: стало відомо, яку пенсію отримають українці із середнім доходом

Навіщо потрібні накопичувальні пенсії?

В уряді кажуть, що без них майбутні виплати будуть стрімко скорочуватися і на гідну старість претендувати не доведеться. Як підрахувала міністрка соцполітики Марина Лазебна, якщо зарплата в 10 тис. грн і повний стаж, то можна отримувати пенсію всього близько 3 тис. грн. Тобто це всього лише 30% звичного заробітку.

“Якщо в державі нічого не зміниться, і буде тільки солідарний рівень пенсійного забезпечення, то навіть з великою офіційною зарплатою, виплатою внесків і придбанням стажу, пенсія буде 20-30% від зарплати. Наприклад, зарплата 10 000 гривень – це 3 000 пенсії”, – сказала міністрка в ефірі одного з радіоефірів.

Але далеко не факт, що для України накопичувальні пенсії – панацея. Колишній міністр соцполітики Андрій Рева в коментарі OBOZREVATEL неодноразово заявляв, що це спочатку провальна ідея, яка ні до чого не приведе. Мовляв, багато країн вже пробували і в них нічого не вийшло. Гарантувати, що зібрані гроші збережуть і примножать, ніхто не може.

І в чому ж ризики?

Куди вкладати гроші? В Україні немає можливості розділяти ризики. Банки гарантують повернення тільки 200 тис. грн, решта вкладу згорає, якщо фінансова установа закривається. Фондовий ринок працює дуже мляво, а державні цінні папери через високі боргові навантаження також не можуть вважатися надійними.

Кому віддадуть заощадження? Один із найважливіших питань: кому довірять кошти для зберігання. Це може бути як централізована (один фонд), так і децентралізована (багато різних). У будь-якому разі доведеться платити за те, щоб ваші гроші зберігали і намагалися примножити. І ніхто не може дати гарантію, що в підсумку ви отримаєте більше, ніж віддали.

Що буде із солідарними пенсіями? Уже зараз дефіцит Пенсійного фонду сягає рекордних позначок. Як виплачувати ті пенсії, які вже є зараз, якщо забрати ще 2%. І це в умовах, коли в Україні всього за рік, з липня минулого року до липня 2020 року, кількість співробітників, які сплачують внесок до Пенсійного фонду, скоротилася на 565 тис. осіб.

Читайте також  Мати-зозуля із Черкас хоче повернути дuтuну.

“Слуги народу” намагаються догодити дрібному бізнесу, але б’ють по пенсіонерах. Зараз для більшості українців такі зміни непомітні: пенсії платили і платитимуть. Але ось проблеми в Пенсійному фонді накопичуються. Тільки за перше півріччя 2020 року “чистий” (без урахування гарантованих державою доплат) дефіцит ПФУ злетів з 23 до 34 млрд грн.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело