Радикальний спосіб: як з українців почали стягувати борги за комунальні послуги

У постачальників комунальних послуг є три шляхи стягнення боргів: через суд, шляхом переконання боржників розрахуватися і через колекторів.

До послуг останніх вирішили звернутись через зниження обсягу проплат, яке сталось після заборони Кабміну відключати боржникам комунальні послуги під час карантину.
За даними Держслужби статистики, структурам ЖКГ тільки населення заборгувало майже 60 млрд грн. Про це повідомляє finance.ua.

Через складну ситуацію комунальники почали співпрацювати з колекторами – приватними фірмами, які за певний відсоток займаються стягненням боргів. Як розповідає співробітник однієї з колекторських компаній Юрій, альтернатива у вигляді подачі позовів до суду вимагає від комунальників матеріальних витрат – сплати держмита, розмір якого залежить від суми боргу. Цей спосіб використовують неохоче, бо справи можуть тягнутися роками, а мито треба внести відразу.

“Ми діємо набагато ефективніше. Якщо борг невеликий – до 10 тис. грн, і недавній, утворився протягом року-двох, а за неплатника взятися щільно, то результат буде вже через місяць. Ми не застосовуємо жодних заходів фізичного впливу, тільки психологічний тиск”, – пояснює Юрій.

З його слів, спочатку колектор дізнається телефони боржника, членів його родини і регулярно телефонує, вимагає розплатитися.

“Ставимо “робота” на автодозвін з невідомого номера, він телефонує щохвилини і нагадує про борг. Хтось змінює номер телефону, але для багатьох людей це може призвести до втрати контактів. Тому понад 70% боржників незабаром здаються і вносять гроші. А ми отримуємо свій відсоток”, – каже Юрій.

Юристи називають діяльність колекторів законною лише за умови коректного спілкування з боржниками.

“Колектори мають право тільки на інформаційне спілкування. Вони можуть нагадувати про борг будь-якими способами – дзвінки, листи, SMS тощо, причому виключно в коректній формі. За грубість, образи, не кажучи вже про спроби фізичного впливу чи заволодіння майном, на них можна подати в суд, і фірму позбавлять ліцензії”, – пояснює юрист Володимир Столітній.

Читайте також  Отримають не всі: у МОЗ зробили несподівану заяву щодо вакцини від COVID-19

В Асоціації водоканалів підтверджують, що окремі водоканали співпрацюють з колекторськими структурами.

“Рішення Кабміну про заборону відключення послуг та нарахування пені зіграло негативну роль. Платежі за воду по Україні впали майже на 10% – з 91,9% в лютому до 82,6% в березні”, – розповідає директор Асоціації водоканалів з інформаційної політики Вікторія Яковлєва.

З її слів, відключати споживачам воду водоканал не має права, тому у великих містах – Харкові, Одесі, Львові – можуть почати подавати воду за графіком. Іншої можливості для беззбиткової роботи немає.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело