Е-декларування для всіх: яке покарання передбачено за несплату податків

Ініціатива представників команди новообраного президента Володимира Зеленського – запровадити загальне для всіх українців е-декларування – спровокувала резонанс у суспільстві. Хоч ініціатива й не нова, проте раніше її реалізовувати побоювались: тотальне е-декларування могло нищівно вдарити по рейтингу політиків. Водночас, вже сьогодні законодавство зобов’язує нас всіх декларувати свої доходи.

Які новації в декларуванні пропонуються та як легалізувати гроші “наперед” – про це в матеріалі 24 каналу.

Всі за деклараціями!
Коли ми говоримо про запровадження е-декларування для всіх українців, багато хто хапається за голову. Мовляв, це ж доведеться про всі свої доходи розповідати державі та ще й сплачувати з цих грошей податки. Мабуть, доведеться відкрити Америку для цих боязких українців, сказавши, що подання декларації – це наш конституційний обов’язок.

В Конституції України записано: “Кожен зобов’язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом. Усі громадяни щорічно подають до податкової інспекції за місцем проживання декларації про свій майновий стан та доходи за минулий рік у порядку, встановленому законом”.

Тож, обов’язок платити податки прописаний в Основному законі України. Новація, запропонована представником команди лідера президентських перегонів, полягає в тому, щоб це відбувалось в електронному варіанті з деякими процедурними змінами.

На думку експерта команди Володимира Зеленського Данила Гетьманцева, який відповідає за сферу економіки, фінансів і оподаткування, декларуватись мають всі.

“Загальнообов’язкове декларування – можливість, зокрема, максимального використання податкових відрахувань (податкових знижок). Коли платник податків, враховуючи власні доходи і видатки, протягом року зможе суттєво зменшити суму податків до платежу”, – зазначає Данило Гетьманцев на своїй сторінці у Фейсбук.

Загальне декларування, за пропозицією експерта, не має стосуватись тих, хто отримує доходи лише від держави. Це немає сенсу. Якщо платник податків не подає декларацію, він підтверджує, що жодних інших доходів у нього немає. Звісно, загальнообов’язкове декларування має здійснюватися в електронній формі. Щоправда, експерт впевнений – е-декларування потребує удосконалення.

Читайте також  10 фактів про секс, які повинна знати кожна дівчина

Всі ми щороку подаємо декларації. Інша справа – багато хто цього не робить, хоч і зобов’язаний. Водночас, вже введено так зване е-декларування для певної категорії громадян. Також подається декларація для бажаючих отримати субсидію. За великим рахунком, це не є величезним ноу-хау, оскільки багато хто подає декларації. Щоправда, це роблять не настільки відповідально, як у випадку з електронною декларацією,
– роз’яснює політичний експерт Михайло Чаплига.

Декларування для заробітчан
Коли ми говоримо про загальне е-декларування, потрібно розуміти – йдеться про всіх українців. В такому випадку пропонується всім одночасно задекларувати все, що є. Якщо говорити про заробітчан, вони декларуватимуть все вперше і вказуватимуть в декларації наявну суму. Щоправда, сьогодні, за відсутності покарання за незаконне збагачення, е-декларація, яка заповнюється вперше, може вважатись нульовою.

В е-декларації можна вказати будь-яку суму, навіть якщо її у людини немає, але є перспектива отримати. Приміром, людина заробила 10 тисяч доларів в Італії, а протягом найближчих 3-5 років планує заробити ще 50 тисяч, тоді одразу в декларацію вноситься 60 тисяч. Це робиться на перспективу. Адже перевірити наявність вказаної суми неможливо, тому краще легалізувати доходи наперед. А якщо в податковій запитають звідки гроші – назбирав з 1991 року. І все, в такому випадку легалізуються навіть ті доходи, які українець отримає в майбутньому.

У багатьох виникне питання – як можна проконтролювати всі ці доходи? Відповідь проста – ніяк і нічим, адже жодного покарання за внесення в декларацію недостовірних даних не передбачено. Єдине, така завбачливість може зіграти на руку крадіям.

Насправді, ідея щодо електронного декларування всіх – абсолютно правильна. Якщо ми будуємо здорове суспільство і державу – так має бути. Інша справа, електорально це, вочевидь, вдарить по Зеленському: він багато втратить. Тому що в країні, де не працює сила права, а працює право сили, робити такі публічні реєстри власності чи будь-які інші реєстри з загальним доступом та запровадження е-декларування – шлях до розгулу бандитизму. Ми це спостерігаємо останні кілька років у державі,
– додає Михайло Чаплига.

Читайте також  Дочекалися! Тищенко відкрив секрет імені свого сина. Незвичне ім’я!

Про необхідність реформувати правоохоронні органи говорилось перед тим, як запроваджували систему е-декларування для чиновників. Саме на необхідності цього наголошували експерти з безпеки, зокрема, українські правозахисники. Вони застерігали від сплеску хвилі насилля та беззаконня. Власне, якщо ми подивимось стрічку новин, це й побачимо.

Власне, це реформа яка може “зірвати” країну. Адже ми всі прекрасно розуміємо, що в існуючій економічній системі неможливо легально отримувати хоча б середній рівень доходів. 90% доходів громадян України – сірі. Тому що 90% українців живуть, ігноруючи державні інституції: вони сприймають державу як мародера, який виймає їхні кошти. Відтак, це може бути бомбою, яка спричинить втрату електорального поля для Зеленського. Водночас, з точки зору оздоровлення економіки, цілком можливо, що це було би правильно,
– наполягає Михайло Чаплига.

Тож, не варто страхатись е-декларування пенсіонерам і тим, хто отримує легальні доходи. Натомість тим, у кого доходи чималі, а от пояснити їх походження вони не можуть – бажано подумати над легалізацією. Адже, загалом ідея е-декларування правильна і працює вона в багатьох країнах, проте як реалізовуватиметься в нас – побачимо.

 

Шукайте деталі в групі Facebook


-