У лісі народилась ялиночка. Історія пісні

Йшла Велика Вітчизняна. До кабінету секретаря Союзу письменників Олександра Фадєєва увійшла незвичайна відвідувачка: злиденна стара з мішком в руках. Фадєєв насупився.

– У вас до мене якусь справу?

Старенька поклала свій мішок на коліна і сказала якось несподівано щиро:

– Жити важко, Олександр Олександрович. Допоможіть як-небудь.

– А що, невже і ви теж письменник? – з іронією запитав він.

– Я пишу вірші, – сказала жінка, ніби вибачаючись.

– Їх друкували колись. Тільки дуже давно.

– Як же вас звати? – Раїса Адамівна Кудашева.

– Ну прочитайте що-небудь, – приречено сказав Фадєєв.

– Прошу, – погодилася жінка і почала: «В лісі народилась ялиночка, в лісі вона росла»

Минуло 60 років. У 2003-му до письменника Михайла Холмогорова прийшов приятель і сказав: «Але ж ти можеш бути мільйонером! Потрібно тільки оформити папери».

Михайло був спантеличений. Як племінник і єдиний спадкоємець Раїси Кудашевої він дійсно міг би отримувати авторські відрахування. Але як потомствений інтелігент навіть думати про такі речі не міг.

Але чому б не спробувати? І Михайло почав розбирати сімейні архіви – в офіційних інстанціях спорідненість потрібно було ще довести.

Історія ця почалася давно – в 1878 році, коли у Адама і Софії Гедройц (в дівоцтві Холмогорової) народилася дочка Раїса. Потім у подружжя Гедройц з’явилися на світ ще три дівчинки. Це було типове Старомосковське сімейство – хлібосольне, веселе, з прислугою у білих фартухах і домашніми спектаклями у свята.

У старших класах гімназії Раїса почала писати вірші для дітей. Та так вдало, що її охоче друкували в дитячих журналах. Раїсу чекало безхмарне майбутнє господині інтелігентного московського будинку і поетеси-любительки, але сталося нещастя – помер батько. Як старша дочка Рая взяла на себе турботу про матір і молодших сестер – пішла працювати гувернанткою в багатий будинок.

Тепер вона вже не могла підписувати вірші своїм ім’ям. У вищих колах творчість вважалося справою ганебним.

У 1902 році Раїса влаштувалася на роботу до князя Олексія Івановича Кудашева. Він овдовів і ніяк не міг прийти до тями після втрати коханої дружини, тому турбота про спадкоємця майже повністю лягла на плечі гувернантки. Раїса по-материнськи прив’язалася до вихованця, який втратив матір і майже не бачив батька, і він, в свою чергу, теж обожнював Раєчку.

– Раечка, а у нас буде ялинка? – запитав він напередодні Нового року.

– Звичайно буде, – відповіла Рая.

– А гості будуть?

– І гості.

– А який віршик я буду їм читати?

– Ну, хочеш, вивчимо з тобою Пушкіна.

– А у Пушкіна є вірші про ялинку?

Раїса задумалася і нічого не змогла згадати.

– А ти неодмінно хотів би про ялинку?

Читайте також  Початок ЗНО: правила та поради перед тестуванням

– Неодмінно.

Хлопчик заснув. Раїса пішла до себе в кімнату і почала складати. Вона уявила собі діточок, що бігають навколо ялинки, і Альошенька в ошатному оксамитовому костюмчику. Він стоїть під ялинкою і читає: «Гнуться гілки волохаті / Вниз до голівок дітей. / Блищать намиста багаті / переливу вогнів »

А потім уявила собі ялинку, але тільки в лісі. Як вона стоїть там, самотня: «Заметіль їй співала пісеньку, спи, ялинка»

І вона згадала, що їй вже 27 років, а вона ніяк не дочекається свого свята. Вийшло щось особисте. І чомусь згадався князь. Йому було 50 – не такий вже й старий. Вранці він подивився на неї якось тепло і уважно і чомусь назвав Раєю, а не Раїсою Адамівна, як зазвичай. Вона похитала головою, щоб відігнати непотрібні думки і марні надії. До ранку віршик був готовий.

А днем ​​вона віднесла його в журнал «Малятко», де її чекали і любили як постійного автора.  Підписалася, як зазвичай, буквами «А. Е. ». Ось, власне, і все.

Раї не здалося: князь дійсно став звертати на неї увагу. Вони все частіше залишалися вдвох неначе випадково. Князю в терміновому порядку потрібно було обговорити з гувернанткою позначки хлопчика, новий вірш чергового декадента …

Але обидва не наважувалися зізнатися в своїх почуттях навіть собі самим. Вона – бо не сміла й думати про таку вигідну партію. Він – бо боявся образити її гордість. Все-таки різниця в віці. Тільки через три роки князь запропонував своїй гувернантці руку і серце.

Так Раїса Гедройц стала княгинею Кудашевою.

– Тітка Рая зовсім не була схожа на княгиню, – згадує Михайло Холмогоров. – Коли мені було п’ять років, мама взяла мене до неї в гості. Тітка Рая виявилася зовсім старенькою. Вони з сестрою, такою ж старенькою, тулилися в маленькій кімнаті, схожій на комору. А потім під час прогулянки мама показала мені особняк на розі Воротніковскій і Старопіменовского провулка.

«Раніше цей будинок належав тітці Раї», – сказала вона раптом.

Міша ніяк не міг повірити, що злиденна старенька жила колись в палаці. У 70-ті особнячок зламали, і від єдиного щасливого часу в житті Раїси Кудашевої не залишилося ні сліду. Тоді, на початку століття, її називали княгинею, у неї був власний будинок, люблячий чоловік і прийомний син. Раїса вже майже забула про свої віршики про ялинку.

Якось Раїса Адамівна з сімейством їхала до Петербурга. Попутницями виявилися бабуся і її внучка. Познайомилися, розговорилися. Старенька попросила внучку заспівати пісеньку. І дівчинка, розправивши спідничку, заспівала: «В лісі народилась ялиночка, в лісі вона росла»

– А що ж це за чудова пісенька? – запитала Кудашева з завмиранням серця.

Читайте також  Як позбутись страху перед сповіддю. Важливі поради, які допоможуть наблизитись до Бога

– О, це знаменита новорічна пісенька з альбому композитора Бекмана.  Просто скарб для домашнього музикування!

Князь слухав неуважно і читав газету. Коли вони залишилися одні, Рая вирішила: момент настав. Те, що вона таємно друкує вірші, обтяжувало її. Їй хотілося, щоб чоловік знав все.

– Ти чув пісеньку? – запитала вона нерішуче.

– Так. Чарівна, – посміхнувся князь. Схоже, він здогадувався, куди хилить дружина.

– А слова? Слова тобі сподобалися?

– О, я б хотів познайомитися з автором, – князь посміхнувся ще ширше.

– Це я написала. Для нашого сина, – промовила, червоніючи, княгиня.

– Ніколи не сумнівався в твоїх талантах, – сказав князь і поцілував дружину.

Так Рая зізналася, що вона автор слів модної пісеньки. Вперше шляхи пісні і її творця перетнулися, щоб знову розійтися, і вже надовго.

До 1914 року обожнюваний вихованець Альоша виріс. Він марив війною і втік на фронт. Батько, який вже переступив рубіж 60-річчя, зліг, не витримавши хвилювань, і незабаром помер – не витримало серце. Через деякий час прийшло повідомлення про смерть хлопчика. Княгиня втратила все. Так що втрати революції вона прийняла майже байдуже.

1917 рік Кудашева проводжала в повній самоті. Княгиня сиділа біля грубки і гріла руки.Прислуга розбіглася. Вона була одна, куталась в шаль і підкидала у вогонь залишки меблів. Всі папери, що нагадують про минуле, давно пішли на обігрів кімнати.

Тільки деякі вона залишила собі. І серед них – чернетка вірша про ялинку. Раптово в двері постукали. Вона відкрила. Червоні матроси зайшли в двері, залишаючи чорні сліди на паркеті. Один з них, мабуть, головний, вийняв з рота недопалок, загасив об стіну і кинув на підлогу.

– Що бажаєте? – запитала княгиня якомога спокійніше.

– Нам завгодно, – знущально примружився матрос, – щоб ти протягом десяти хвилин зникла з дому, незаконно забраного у трудового народу.

Раїса Адамівна покірно зібрала речі. Так почалася її нове життя. У цьому житті головним було стати якомога непомітнішою, щоб нікому навіть в голову не прийшло про щось її розпитувати. Зрештою їй вдалося влаштуватися в районну бібліотеку, де вона і просиділа тихою мишкою до самого 1941 року.

Тим часом пісенька жила тріумфальним і святковим життям. Її співали на всіх дитячих ранках, виконували на головній ялинці країни, за її сюжетом малювали листівки. Це була головна новорічна пісня країни. А творець її тексту, ніким не упізнана, видавала в районній бібліотеці радянські книжки і класику, а вечорами поверталася в комуналку до своїх книг, кота і спогадам.

Якось по радіо вона почула бадьорий дикторський голос: «Пісенька про ялинку, слова і музика композитора Бекмана». Вона зателефонувала дружині свого племінника, Ганні Холмогорової (мамі Михайла). Та обурилася. Мало того що автор слів всенародної пісні живе на жебрацьку зарплату, так про нього ще й ніхто не знає! Може бути, і гроші за це отримує хтось інший!

Читайте також  Українські зірки розповіли про новорічний відпочинок у Закарпатті

– Давайте спробуємо довести, що автор – це ви, – несподівано для себе запропонувала вона старій родичці.

– Та як же це? – злякалася Раїса Адамівна. – Голубонько, не потрібно. Стара я вже для таких подвигів. Та й походження моє … Не дай бог хто дізнається.

– А ми все ж спробуємо, – Не вгамовувалася родичка.

Ось тут-то і знадобилася чернетка вірша, збережена Раїсою Адамівна в далекому 18-му році. А ще в архіві дивом знайшлися гонорарні відомості усіма давно забутого журналу «Малятко». Відбувся суд. Делікатне питання про приналежність до експлуататорських класів вдалося обійти.

Процес був виграний, і Кудашева була офіційно визнана автором пісні і повинна була отримувати гроші з кожного її виконання.

Але по-справжньому відомою Раїса Адамівна стала тільки в 1958 році. Тоді в журналі «Огонек» працював майбутній «батько» Електроніка – Євген Велтистов. Він бродив по місту в пошуках цікавих людей і набрів на Кудашеву.

Інтерв’ю, що з’явилося в новорічному журналі «Огонек»,  змінило життя 80-річної бабусі. Їй стали писати і телефонувати незнайомі люди, її запрошували в школи і дитячі садки. Але було занадто пізно.

«Я намагаюся кріпитися і не падати духом, – писала Кудашева своїй подрузі Ганні Іванівні Ситін. – Чи не під силу я затіяла справу, занадто пізно ця історія підійшла до мене ».

Михайло Холмогоров сидів біля головного нотаріуса міста Москви. Той уважно вислухав історію дитячої пісеньки і її творця.

– На жаль, я нічого не можу для вас зробити. Коли померла ваша родичка, термін дії авторського права був іншим. І він давно закінчився. А закон зворотної сили не має.

Михайло вислухав вердикт, зрозумів, що мільйонером йому ніколи вже не стати і … зовсім не був він засмучений. Нехай залишиться все як є. Нещодавно на могилі Кудашевої на П’ятницькому цвинтарі Михайло поставив пам’ятник. На ньому – слова пісеньки про ялинку. А сама пісенька належить всім.

Невідома «Ялинка»

Раїса Кудашева присвятила своєму вихованцю НЕ пісеньку, а сценарій дитячого ранку. Діти повинні були по черзі зачитувати строфи. Але повний варіант пісні починається чотирма невідомими строфами:

«Гнуться гілки волохаті

Вниз до голівок дітей;

Блищать намиста багаті

Переливом вогнів;

Куля за кулькою ховається,

А зірка за зіркою,

Нитки світлі котяться,

Немов дощ золотий:

Пограти, побавитися

Зібралися діти тут

І тобі, ялина-красуня,

Свою пісню співають.

Все дзвенить, розростається

Голосків дитячих хор,

І, виблискуючи, гойдається

Ялинки пишний убір.

В лісі народилась ялиночка,

У лісі вона росла,

Взимку і влітку струнка,

Зелена була “

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -