Вбивство Фаріон: хто замовив екснардепку та про що мовчить підозрюваний і не говорять слідчі

Вбивство Фаріон: хто замовив екснардепку та про що мовчить підозрюваний і не говорять слідчі

25 липня у Дніпрі спецпризначенці затримали підозрюваного у вбивстві Ірини Фаріон. Ним виявився 18-річний студент. Журналісти-розслідувачі проєкту Слідство.Інфо розкрили ім’я та інші деталі. За їхніми даними, начебто це В’ячеслав Зінченко. Хлопець грав у юнацькій футбольній команді, а торік заочно вступив до Дніпровського державного університету внутрішніх справ й навчався за спеціальністю Право.

Ідентифікувати підозрюваного правоохоронцям вдалося за численними кадрами з камер відеоспостереження. У Львові він встиг поміняти три квартири. Усі – з балконами і неподалік центру.

За словами воєнного експерта та ексспівробітника СБУ Івана Ступака, склалося враження, що хлопець відвертав своєю персоною увагу від інших людей, які там перебували.

І ще одна важлива деталь. Підозрюваний постійно змінював одяг, щоби його не відстежували. Найбільше він запам’ятався червоним блайзером, чорним капелюхом та великими темними велоокулярами. Можливо, так було зроблено навмисно?

— З таким же успіхом можна було одягнутися в костюм Рональда Макдональда і ходити навколо цього будинку. Він дійсно привертав до себе увагу. Цим капелюхом, цими окулярами. Моя особиста думка, що, можливо, його хтось використовував, – каже Ступак.

Відомо, що планувати злочин підозрюваний почав від середини травня. Тоді став шукати зброю і одяг. Та чи саме він зробив постріл? Цей момент камери відеоспостереження не зафіксували. Чи діяв один або мав спільників? Відповіді на ці питання ще доведеться відшукати слідчим. Але правоохоронці вже зараз переконані: підозрюваний був лише виконавцем.

— Перше питання – логічне, де він взяв гроші? Тому що проживання, 10 ночей, це приблизно 10 тис. грн, ще харчування, ще речі. З листувань ми приблизно знаємо звідки вони надходили, – сказав очільник МВС Ігор Клименко.

Читайте також  З’явились нові деталі щодо вбивства 17-річної дівчини на Тернопільщині

Хто може бути замовником цього вбивства? І тут ще одна цікава деталь. Журналісти-розслідувачі проєкту Схеми дослідили: підозрюваний був підписаний на низку ультраправих спільнот і на сторінки в соцмережах, що належать російським рухам неонацистів та націоналістів. Та судячи з його дописів, і сам підтримував ці погляди.

Перший заступник голови СБУ Сергій Андрущенко повідомив, що вони перевіряють його причетність до неонацистського руху, центр якого знаходиться на території РФ.

Що відомо про угруповання NS/WP
Цікаво, що через 5 днів після вбивства екснардепки в російських пабліках з’явився такий допис. “Маніфест” невідомого, який бере на себе відповідальність за цей злочин. І начебто відео того, як все сталося. Але це миттєво підхоплюють і розганяють російські пропагандисти.

А ще на відео є вотермарк, який належить угрупованню NS/WP, що в пабліках РФ називають неонацистським. А того, хто взяв відповідальність за злочин – його “автономним учасником”.

З відкритих джерел вдалося дізнатися, що це націонал-соціалістичне угруповання ультраправого спрямування.

Цей рух зародився у Росії в середині нульових, а друге дихання отримав на початку 2020-х. Учасники переважно були неповнолітніми й збивалися у банди. На їхньому рахунку – тисячі расистських нападів і сотні вбивств. Вони полювали на мігрантів з Азії, Африки, кавказців чи ромів, а також безхатьків.

Але у РФ це начебто заборонена організація. Та не все так однозначно, – кажуть наші експерти.

— Це проєкт ФСБ-шний, про це говорили свого часу різні так звані хороші рускіє, і вони говорили про те, що це ФСБ проєкт, – каже виконавчий директор Українського Інституту майбутнього Вадим Денисенко.

Подібних організацій в Росії безліч. Цікава історія і з самим маніфестом. Там повно наративів Кремля. Тобто, де його писали – можна зрозуміти.

Читайте також  Зґвалтування та вбивство 7-річної дівчинки: підозрюваний не постане перед судом

— Заявили про те, що за цим стоять націонал-соціалісти білої раси, які говорять російською мовою на території України. Які вбивають Ірину Фаріон, і перед цим роблять, російські шовіністи роблять, чи російські соціал-націоналісти роблять, заяву про те, що вони борються за ідеали Майдану. Тобто там набір всіх кліше, які тільки можна придумати, – каже Денисенко.

Але чому за жертву було обрано саме Фаріон?

Під час обшуку оперативники знайшли в телефоні підозрюваного листа. Кому він його адресував – невідомо… Але, можливо, там теж можуть бути ниточки до замовників. Голова Національної поліції України Іван Вигівський сказав, що підозрюваний “розумів, що може піти щось не так, і тому для себе готував такий текст”.

Своєї вини молодик зараз не визнає, зі слідством не співпрацює. Правоохоронці стверджують: підозрюваний мав цілий список потенційних жертв.

Але яка головна мета? Очевидно, розрахунок був на те, щоб викликати внутрішній конфлікт в Україні. Кому це вигідно? Здогадатися теж не складно. Схоже на те, що це могла бути ціла спецоперація. Та у Кремлі знову прорахувалися.

— Думка була така, що буде між собою сваритися частина людей, які підтримували ідеї Фаріон, і ті, хто до неї ставився, скажімо так, м’яко контроверсійно. Нічого подібного не відбулося, тому що попри те, що відбувались певні дискусії чи навіть перепалки в Facebook між цими групами, але водночас обидві групи вийшли на одну і ту ж саму ідею, що за цим стоять росіяни і головний наш ворог – Росія, – каже Денисенко.

Але у цьому плані може бути ще один етап, який росіяни спробують запустити далі. Головна мета – це внести розбрат у коаліцію країн, які підтримують Україну. Щоби, приміром, зірвати подальші постачання зброї. Та всі ці гібридні методи агресорки давно знайомі нашим західним партнерам. Тому і цей етап приречений на провал.

Читайте також  “Поранена втікала від нападника”: На Закарпатті невідомі жорстоко вбили циганку

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело