Новою валютою в Україні стане євро: коли може розпочатись обмін грошей
НБУ приголомшив несподіваною заявою про європейську валюту
Наприкінці березня Нацбанк повідомив про готовність у майбутньому розглянути зміну основної курсової прив’язки гривні з долара на євро, а до того щодня почати розраховувати довідковий курс гривня/євро. Україна подала офіційну заявку на вступ до Євросоюзу і вже виконує для цього безліч вимог, тож рішення регулятора вважають природним, пише “Мінфін”.
Нові валютні заяви Нацбанку були опубліковані 26 березня 2024 року, а розглядалися на Раді оверсайту (нагляду) грошового та валютного ринків ще 28 лютого. Тоді відбувся перший огляд валютних індикаторів, у тому числі за офіційним, довідковим курсом та ціною банківських металів.
В результаті робилися різні висновки, але громадськість більше зацікавила акцент на зростанні частки євро в загальному обсязі клієнтських угод – на купівлю євровалюти цей показник, за заявою регулятора, наблизився до 50%. Тож у НБУ і заговорили про зміну основної валютної прив’язки гривні від долара саме до євро.
“Продовження цієї тенденції з огляду на євроінтеграційні прагнення України може вже в найближчому майбутньому актуалізувати питання про доцільність переходу від долара до євро як основної валюти курсової прив’язки”, – йдеться у підсумковому документі Національного банку.
Наразі НБУ щодня розраховує лише довідковий курс гривня/долар, і робиться це рівно опівдні за підсумками двогодинної торгівлі міжбанку (торгівля стартує о 10 годині). До вечора, вже разом із рештою угод (о 15:30), регулятор встановлює офіційний курс української валюти по відношенню до американської.
Одночасно з доларом Нацбанк також розраховує офіційний курс ще до 32 грошових одиниць (загалом 33). Від данської крони та мексиканського песо до новозеландського долара та турецької ліри. Звичайно ж, у цьому списку 33 присутні євро, але основна курсова прив’язка зберігається по відношенню до долара.
Тепер НБУ хоче щодня о 12 годині розраховувати довідковий курс гривня/євро (одночасно з гривня/долар), і подумати про перехід до основної курсової прив’язки нашої грошової одиниці до євровалюти. Коли саме це станеться, з якою конкретно дати невідомо, але важливо, що вже відкрито такий намір. А з огляду на план нашої країни вступити до ЄС можна оцінювати реалістичність цілей.
“Відповідних оцінок та прогнозів поки немає. На засіданні Ради оверсайту індикаторів грошового та валютного ринків України 28 лютого 2024 року говорилося, що можливе подальше збільшення частки євро у розрахунках на валютному ринку може в майбутньому “актуалізувати питання доцільності переходу з долара до євро, як основної валюти курсової прив’язки”. Однак про початок цієї роботи говорити поки що рано”, – відповіли “Мінфіну” у Нацбанку.
Шукайте деталі в групі Facebook