Хвороби, що розвиваються внаслiдок укусу клiща, симптомами схожi на грип чи застуду, попереджають медики. Цього року дуже рано активiзувалися клiщi. Цi членистоногi, щоб вижити, полюють на тварин та людей, кров’ю яких живляться i водночас заражають їх небезпечними недугами. Тож, виходячи на пікнік, будьте уважні!
— Найчастiше спеціалістам доводиться мати справу з пiроплазмозом (iнша назва — бабезiоз). Вiд цiєї недуги потерпають собаки та iншi домашнi й свiйськi тварини, — розповiдає Галина Бiлецька, керiвник Українського науково-дослiдного центру з вивчення проблем iксодових клiщових борелiозiв. — А якщо вчасно не почати лiкування, ця хвороба вбиває.
Лише всерединi минулого столiття з’явилась iнформацiя, що хвороба розвивається i в органiзмi людини. Природним резервуаром i носiєм небезпечної iнфекцiї є клiщi. До речi, клiщ може перебратися на тiло людини навiть удома, якщо потрапить туди на шерстi собаки або разом iз квiтами.
У людини хвороба найчастiше проявляється гострим станом, коли з’являються гарячка, нудота, бiль у м’язах. Проблема в тому, що цi симптоми нагадують грип, а згодом виникає пiдозра на запалення легень, навiть анемiю. Дiагноз же можна поставити лише на основi лабораторних дослiджень. А неналежне лiкування може стати причиною розвитку печiнкової чи ниркової недостатностi й навiть смертi. Торiк в Українi через бабезiоз померла дитина.
Додам, що клiщ може заразити людину одночасно збудниками кiлькох хвороб. Вiдомо, що один клiщ може передати навiть п’ять-сiм збудникiв.
— Якi найчастiше хвороби констатують в українцiв пiсля присмоктування клiща?
— Клiщовий енцефалiт та хворобу Лайма (борелiоз). При енцефалiтi хворий потерпає через гарячку (до 40 градусiв) та iншi схожi на грип симптоми, серед яких слабiсть, нудота, бiль й онiмiння в м’язах, бiль голови. Недуга уражає нервову систему, тому є загроза розвитку паралiчiв, парезiв. При хворобi Лайма на
тiлi може з’явитися так звана мiгруюча еритема (червона пляма, що збiльшується в розмiрах), проявляються грипоподiбнi симптоми (збiльшення лiмфовузлiв, бiль в суглобах). А уражає недуга одночасно кiлька систем органiзму.
Скажiмо, був випадок, коли до лiкарнi через проблеми з серцем потрапив 22-рiчний пацiєнт. Стан хворого щодня погiршувався, медики не розумiли, що з ним коїться. А коли взяли на аналiз сироватку його кровi, виявили борелiї. Почали вiдповiдне лiкування, i хворий одужав.
Але мушу додати: йдеться про смертельно небезпечнi хвороби. Тож будьте обережнi на прогулянцi (до речi, клiщi останнiм часом виявляють навiть бiля житлових будинкiв та в дворах) й уважнi до свого здоров’я.
Шукайте деталі в групі Facebook