8 березня: справжня історія цього свята

8 березня в Україні щороку все ще святкують тисячі жінок.

Проте пояснити, чому ми святуємо Жіночий день саме 8 березня та яка взагалі історія цього свята – не так вже й просто. Як “nовій” в історії замінили на “трудящих” та про протести жінок, 24tv.

Ми вирішили зібрати усі історії, які так чи інакше пояснюють виникнення цього свята. Деякі з них можуть дивувати, а то й шокувати, адже в них немає того святкового настрою, як ми звикли.

І якби тим жінкам, яким ми зобов’язані за свято 8 березня – суфражисткам, сказали, що через сто років жінки стануть готуватися до цього дня в салонах краси, а потім приймати в подарунок від чоловіків квіти, парфуми і компліменти, – ці дами точно би втратили самоконтроль. А реакцію революціонерки Клари Цеткін, яка надала Жіночому дню статус щорічного та Міжнародного, взагалі важко уявити.

Історія 8 березня – версія перша, офіційна: День солідарності трудящих жінок

Хоч ця версія створення свята 8 березня в часи СРСР і була визнана офіційною (і більше жодних версій не розглядали), вона має кілька “помилок”.

Отже, за офіційною версією, свято пов’язане із “маршем порожніх каструль”, який відбувся 8 березня 1857 року в Нью-Йорку. Тоді жінки, які працювали на текстильних фабриках, протестували проти поганих умов праці та низьких зарплат. Під час маршу вони били в ці самі каструлі, вимагаючи надати їм 10-годинний робочий день замість 16-годинного, рівну з чоловіками заробітну плату і виборче право.

Ця ж версія говорить і про відому німецьку комуністку – Клару Цеткін. Саме її часто називають жінкою, яка заснувала свято 8 березня. У 1910 році на форумі жінок в Копенгагені Цеткін закликала світ заснувати Міжнародний жіночий день 8 березня. Вона мала на увазі, що в цей день жінки будуть влаштовувати мітинги і демонстрації, і тим самим звертати увагу громадськості на свої проблеми.

Читайте також  Доля 8 березня: соцмережі шоковані несподіваними результатами соцопитування

Тут ще варто нагадати й про неоднозначний заклик Цеткін. Вона була заядлою комуністкою, а отже була готова на все заради власних переконань. В 1920 році, під час війни Польщі і Радянської Росії, Цеткін заявила з трибуни Рейхстагу таке:

Жоден вагон зі зброєю для польських військ, з верстатами для військових заводів, побудованих в Польщі капіталістами Антанти, не повинен перетнути кордон Німеччини.

Для цього Цеткін закликала мобілізуватися всім “свідомим пролетарським жінкам”, які повинні пропонувати свою любов будь-якому “свідомому” робітникові, що відмовляється брати участь у виконанні військових замовлень.

До тодішньої Російської імперії це свято потрапило через подругу Цеткін – полум’яну революціонерку Олександру Колонтай. Ту саму, яка підкорила Радянський Союз “великою фразою”:

Віддаватися першому зустрічному чоловікові треба так само легко, як випити склянку води.

8 березня 1917 року відбулась жіноча демонстрація в Петрограді. У той час як два мільйони солдатів загuнули під час війни, жінки вийшли з вимогами “хліба і миру”. Ця історична неділя припадає на 23 лютого за юліанським календарем, або 8 березня за григоріанським – на початку російської революції.

Чотири дні потому цар зрікся престолу і тимчасовий уряд надав право голосу жінкам. 8 березня стало офіційним святом в СРСР в 1921 році.

Історія 8 березня – версія друга: протести nовій, а не робітниць фабрик

Ця версія походження свята, мабуть, найскандальніша і найнеприємніша для всіх представниць прекрасної статі, які з трепетом очікують Міжнародного жіночого дня.

У 1857 році в Нью-Йорку жінки справді протестували (як ми писали вище), але були це не текстильниці, а nовії. Вони вимагали виплатити зарплату матросам, адже ті користалися їхніми послугами та не мали грошей заплатити.

Читайте також  Та це скандал року! Маша Єфросиніна показала справжню розпусту на відео, ви тільки подивіться на це

Ще пізніше – 8 березня 1894 року – у Парижі відбулася ще одна демонстрація nовій. Цього разу вони вимагали визнати їхні права нарівні з тими працівницями сфери послуг, які шиють одяг чи печуть хліб, і заснувати спеціальні профспілки.

Схожі акції відбулися в 1895 році в Чикаго, а в 1896 – в Нью-Йорку. Ці протести й стали передумовою пам’ятного з’їзду суфражисток (від англійського слова suffrage – “виборче право”) в 1910 році, де і було вирішено оголосити 8 березня день жіночим і міжнародним, як це запропонувала Цеткін.

До слова, сама ж Клара Цеткін також брала участь у подібних акціях. В 1910 році разом зі своєю подругою Розою Люксембург вона вивела на вулиці німецьких міст повій з вимогою припинити безчинства поліції. Ось тільки в радянській версії “nовій” замінили на “трудящих жінок”.

Історія 8 березня – версія третя: вшанування іудейської цариці

Існує версія, що Цеткін народилася в сім’ї єврея-шевця, а саме тому вона пов’язала 8 березня з євpейським святом Пурим.

Згідно з легендою, кохана перського царя Ксеркса, Естер, врятувала іудейський народ від винищення, скориставшись своїми чарами. Ксеркс хотів винищити всіх євpеїв, але Естер переконала його не тільки не вбuвати євреїв, а навпаки – знищити всіх євpейських ворогів, включаючи самих персів. Сталося це в день 13 Арда за євpейським календарем (цей місяць припадає на кінець лютого – початок березня). Вшановуючи Естер, євреї стали святкувати Пурим. Дата святкування була “плаваючою”, але в 1910 році вона припала саме на 8 березня.

Інші версії

Дехто переконаний, що 8 березня – день народження пані Цеткін. Інші ж, чи то жартома, чи то серйозно стверджують, що цього дня Клара Цеткін (Ейснер) стала жінкою, а згодом вирішила вписати цю інтuмну дату в світову історію, завуалювавши її під день “міжнародної солідарності жіночого пролетаріату”.

Читайте також  30 ударів ножем, а все через помсту: стали відомі подробиці жорстокого вбивства 9-річного хлопчика

Версію щодо дня народження Цеткін – можна легко спростувати, бо, якщо вірити історичним документам, вона народилася 5 липня. А інша – про втрату цнотu – так і залишається лише дивакуватим припущенням. Саме ж свято 8 березня з роками все більше обростає подібними і малоймовірними легендами.

Що ми святкуємо 8 березня?

Якщо говорити сухо, то 8 березня – звичайна політична “піар-кампанія” соціал-демократів. На початку XX століття по всій Європі протестували жінки. І щоб привернути до себе увагу, їм навіть гpуди не потрібно було показувати, як це роблять сучасні активістки Femeп. Досить було просто пройти вулицями з плакатами, на яких були написані соціалістичні гасла.

8 березня довгий час був звичайним робочим днем, тільки 8 травня 1965 року, напередодні 20-річчя Перемоги у Великій вітчизняній війні, Міжнародний жіночий день 8 березня був оголошений в СРСР святковим днем.

Якщо сказати, що 8 березня – це комуністичний пережиток, ви не помилитесь. Однак, не можна ігнорувати й той факт, що з іншого боку – це вияв феміністuчного руху. Не так вже й важливо, представниці яких професій вийшли на вулиці з протестами. Після десятків років нас цікавить лише сам факт.

Та і якби це стосувалось ще комунізму, то 8 березня не стало би державним святом в Азербайджані, Анголі, Білорусі, Буркіна-Фасо, В’єтнамі, Грузії, Північній Кореї, Казахстані, Камбоджі, Киргизстані, Китаї, Республіці Конго, Лаосі, Македонії, Молдові, Монголії, Непалі, Таджикистані, Туркменістані, Росії, Уганді.

Якою б не була справжня історія цього дня, 8 березня вже давно стало символом краси, ніжності, жіночності та весни. Проте, сміємо нагадати, що жінки заслуговують уваги, турботи та романтики щодня, а не один раз на рік.

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -