Медреформа в 2019 році боляче вдарить по українцях: що варто знати вже сьогодні

У медпрограми «Доступні ліки» і «Сімейний лікар» внесуть зміни.

«Гроші йдуть за пацієнтом» з таким слоганом два роки тому в Україні стартувала реформа системи охорони здоров’я. На 2019 рік на медицину передбачено 132 млрд гривень. Багато це чи мало?

Одним з напрямків медреформи є програма «Доступні ліки». Відповідно до неї українці з цукровим діабетом, бронхіальною астмою, ті, що страждають серцево-судинними захворюваннями, можуть отримати ліки за рецептом лікаря. З 261 ліків, що значилися в списку, 59 медпрепаратів хворий отримує на руки, не заплативши за них ні копійки, а 202 – з частковою оплатою.

«Доступні ліки» повинні знизити смертність по тих захворювань, за якими наша країна знаходиться в сумному списку лідерів. Все б добре, але програма має мінус. Це – горезвісна прописка. Тобто отримання ліків прив’язане до місця проживання людини. Якщо, наприклад, столичний житель відправиться відпочити на Чорне море, то програма там для нього буде недоступною, а такі необхідні для життя медичні препарати доведеться купувати, викладаючи за них повну вартість.

У наступному році ситуацію обіцяють виправити. Так, аптеки будуть отримувати гроші безпосередньо від Нацслужби здоров’я України (НСЗУ), а не як зараз – через регіональні «прокладки».
Тим часом, знайшлися і критики програми «Доступні ліки». Так, президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів Віктор Сердюк зазначає, що всього на закупівлю ліків потрібно 60 млрд грн, а виділяють лише 1 млрд. При цьому в програмі потребують понад 10 млн осіб і якщо виділену суму розділити на всіх, то виходить, що кожен пацієнт отримає всього лише 50 грн.

Сердюк наводить як приклад інші країни, де компенсується до 70% витрат на ліки. «А в Польщі пенсіонери отримують всі ліки безкоштовно. Немає жодного критерію успішності цієї програми. Чому немає статистики, скільком людям це допомогло? Ці показники не публікують», – обурений Сердюк.

Критиці екс-міністра охорони здоров’я Василя Князевича піддалася і програма «Сімейний лікар». Колишній чиновник оцінив її на 3 з плюсом за п’ятибальною шкалою. Втім, Князевич віддає належне цій частині реформи, вважаючи, що це важливі зміни.

«Було непросто відштовхнутися від однієї системи до іншої, від дільничного лікаря – до сімейного. Але перехід в цілому здійснений успішно», – зазначив колишній міністр охорони здоров’я.

Декларації з сімейними лікарями підписали вже 23 млн жителів України. Медзаклади не приховують, що програма їм вигідна – за кожного пацієнта клінікам платить держава. Тобто, чим більше пацієнтів прийде в клініку, тим більше фінансів вона отримає з бюджету і зможе підвищити зарплати своїм співробітникам. На це тільки в грудні НСЗУ перерахувала понад 900 млн гривень. У наступному році очікується розширення програми сімейних лікарів.

Втім, президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів і тут знайшов мінуси. Віктор Сердюк турбується за збереження персональних даних пацієнтів. Він вважає: «Їх можна вигідно продати. Хворим будуть приходити СМС-ки купити ті або інші ліки ».

Tanya

Recent Posts

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…

5 години ago

Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження

Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…

7 години ago

Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя

Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…

9 години ago

Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют

Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…

11 години ago

Умови Кремля для припинення війни у 2025 році

Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…

12 години ago

Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році

Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році Питання надання аспірантам…

13 години ago

This website uses cookies.