Нейропластика мозку: Як Ви думаєте, так з вами і стається

Мозок може змінюватися під силою тих думок, якими він наповнений, розум може впливати на мозок. Коли ми вчимося, ми змінюємо роботу мозку, прокладаючи нові шляхи для уявних електричних імпульсів.

У нашому мозку 100 млрд нейронів – це більше, ніж зірок у нашій галактиці! Кожна клітина, в свою чергу, може створити 200 тисяч відгалужень. Саме так мозок має величезні ресурси, щоб зберігати спогади об’ємом приблизно за 3 млн. років.

Чарівні дерева розуму
Вчені називають їх «чарівними деревами розуму», тому що нервові клітини мозку схожі на гіллясті дерева. Уявні електричні імпульси між нейронами передаються через синапси – зони контакту між нейронами. Середній нейрон людського мозку має від 1000 до 10000 синапсів або контактів з сусідніми нейронами. Синапси мають невелику щілину, яку має подолати імпульс.

Коли ми вчимося, ми змінюємо роботу мозку, прокладаючи нові шляхи для уявних електричних імпульсів. При цьому електричний сигнал повинен «перестрибнути» через щілину синапсу для утворення нових зв’язків між нервовими клітинами. Цю дорогу йому найважче пройти вперше, але по мірі навчання, коли сигнал долає синапс знову і знову, зв’язки стають «ширшими і міцнішими», зростає число синапсів і зв’язків між нейронами. Утворюються нові нейронні мікромережі, в які й «вбудовуються» нові знання: переконання, звички, моделі поведінки. І тоді ми, нарешті, чогось навчилися. Цю здатність мозку називають нейропластичністю.

Саме число мікроз’єднань в мозку, а не його обсяг або маса, мають визначальний вплив на те, що ми називаємо інтелектом.

По ходу хочу зауважити, що в ранньому дитинстві, коли проходить найбільш інтенсивний період навчання, для дитини вкрай важливе багате і різноманітне розвиваюче середовище.

Нейропластика – це одне з найдивовижніших відкриттів останніх років. Раніше вважалося, що нервові клітини не відновлюються. Але в 1998 році група американських вчених довела, що нейрогенез відбувається не лише до 13-14 років, а й через усе наше життя, і що у дорослих людей теж можуть з’являтися нові нервові клітини.

Вони встановили, що причиною зменшення наших розумових здібностей з віком є не відмирання нервових клітин, а виснаження дендритів – відростків нервових клітин, через які проходять імпульси від нейрона до нейрона. Якщо дендрити постійно не стимулювати, то вони атрофуються, втрачаючи здатність до провідності, немов м’язи без фізичного навантаження.

Одні і ті ж щоденні дії формують шаблонну поведінку – наші звички, при цьому використовуються і зміцнюються одні й ті самі нейронні зв’язки. Так відбувається вбудовування нашого «автопілоту», але при цьому страждає гнучкість нашого мислення.

Наш мозок потребує вправ. Необхідно щодня змінювати рутинні та шаблонні дії на нові, незвичні вам, які залучать кілька органів відчуття; виконувати звичайні дії незвичайним способом, вирішувати нові проекти, намагаючись уникати «автопілоту» звичних схем. Звичка послаблює здатності мозку. Для продуктивної роботи йому потрібні нові враження, нові завдання, нова інформація, одним словом зміни.

До 1998 року вважалося, що зростання дендритів відбувається лише в ранньому віці, але дослідження довели, що і у дорослих людей нейрони здатні відрощувати дендрити для компенсації втрачених старих. Доведено, що нейронні мережі здатні змінюватися протягом усього життя людини і наш мозок зберігає в собі величезні ресурси нейропластичності – здатності змінювати свою структуру.

Відомо, що наш мозок складається з ембріонної тканини, тобто тієї, з якої складається ембріон. Тому він завжди відкритий для розвитку, навчання і для майбутнього.

Мозок здатний простою думкою, уявою, візуалізацією змінювати структуру і функцію сірої речовини. Вчені переконуються, що це може відбуватися навіть без зовнішніх впливів. Мозок може змінюватися під владою тих думок, якими він наповнений, розум може впливати на мозок. Наш мозок створений природою з розрахунком на навчання і схожі зміни. У Біблії сказано: «змінюйтеся оновленням вашого розуму».

Все вищесказане підводить нас до розуміння того, що для реального досягнення цілей потрібна фундаментальна зміна способу роботи вашого мозку – подолання генетичної програми і попереднього виховання з усіма багаторічними переконаннями. Ви не просто повинні плекати думки в своїй уяві, які присутні не довше за новорічне «все, більше не п’ю», а переучувати свій мозок, створюючи нові нейронні структури. Нейрологи кажуть: «Нейрони, які разом сходяться, разом і водяться». Нові нейронні структури вашого мозку будуть створювати абсолютно нові мережі, «блок-схеми», пристосовані для вирішення нових завдань.

«Ваше завдання – збудувати міст через прірву між вами і бажаними цілями».

Ерл Найтінгейл

Метафорично цей процес можна ілюструвати на наступному прикладі. Уявіть, що ваш мозок з його обмежуючими переконаннями – це склянка з каламутною водою. Якби ви відразу вилили брудну воду, помили стакан і набрали чистої – це був би шок для всього організму. Але, підставивши склянку під струмінь чистої води, ви поступово заміните каламутну.

Так само для того, щоб навчити мозок нового способу думок не треба різко «стирати» старий. Необхідно поступово «заливати» підсвідомість новими позитивними переконаннями, звичками і рисами, які в свою чергу будуть генерувати ефективні рішення, приводячи вас до потрібних результатів.

Для підтримки високої працездатності нашому мозку, як і тілу, необхідна «фізична гімнастика». Професор нейробіології Лоуренс Кац (США) розробив комплекс вправ для мозку – нейробіку, що дозволяє нам підтримувати гарну «ментальну» форму.

Вправи нейробіки обов’язково залучають всі п’ять відчуттів людини – причому, незвичайним чином і в різних комбінаціях. Це допомагає створювати в мозку нові нейронні зв’язки. При цьому наш мозок починає виробляти нейротропін – речовину, що сприяє росту нових нервових клітин і зв’язків між ними. Ваше завдання – кожного дня змінювати звичні і шаблонні дії на нові, незвичні.

Мета вправ нейробіки – стимуляція мозку. Займатися нейробікою просто – потрібно зробити так, щоб в процесі звичної діяльності по-новому були залучені ваші органи чуття.

Наприклад:

прокинувшись вранці, прийміть душ закритими очима,
почистьте зуби іншою рукою,
постарайтеся одягтися на дотик,
вирушайте на роботу новим маршрутом,
зробіть звичні покупки в новому місці і ще багато чого.
Це захоплююча і корисна гра.

Нейробіка корисна абсолютно всім. Дітям вона допоможе краще концентруватися і засвоювати нові знання, а дорослим – підтримувати свій головний мозок у чудовій формі та уникнути погіршення пам’яті.

Головний принцип нейробіки – постійно змінювати прості шаблонні дії.

Давайте завдання своєму мозку вирішувати звичні завдання незвичним для нього чином, і поступово він віддячить вам прекрасною працездатністю.

Отже, ми здатні навчати свій мозок нового способу мислення. Почавши змінювати свої шаблони і переконання, ви побачите, що змінюючись зсередини, ви почнете змінювати все навколо, немов породжуючи ефект хвиль, що розходяться.

Пам’ятайте: зовнішній Успіх завжди є похідним від Успіху внутрішнього. Ісус учив: «Як ви думаєте, так вам і станеться». Так створюється нова «матриця» вашого мислення, яка приведе вас до змін.

Natalia

Recent Posts

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію

«Будемо чути про гучні смерті людей, які знищували Україну»: Коли Вищі сили покарають росію Відьма…

5 години ago

Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження

Потужна негода насувається на Україну: у яких регіонах оголосили штормове попередження Синоптики попереджають про те,…

8 години ago

Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя

Інвалідність оцінюватимуть за новими критеріями: правила змінять життя Уряд готує сюрприз – оцінюватимуть кожного за…

9 години ago

Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют

Долар та євро лихорадить по повній: банки та обмінки знову змінили курс валют Трамп почав…

11 години ago

Умови Кремля для припинення війни у 2025 році

Умови Кремля для припинення війни у 2025 році «Мета все та ж: підштовхування всіх сторін…

13 години ago

Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році

Мобілізація аспірантів: у Раді відповіли, чи матимуть вони відстрочку у 2025 році Питання надання аспірантам…

14 години ago

This website uses cookies.