Українців змушують платити за ”чужий” газ: що потрібно знати кожному

В Україні близько 3,3 млн сімей платять за газ за нормативами через відсутність лічильників. Це майже кожен четвертий побутовий споживач. У Міненерго впевнені: нормативи потрібно підвищувати, а українці без приладів обліку не доплачують майже 2,6 млрд грн.

Самі українці скаржаться: компанії коректують платіжки на свій розсуд і платити доводиться “за повітря”. Наприклад, в Києві майже п’ять місяців не було гарячої води і тепер “Київгаз” змушує споживачів без лічильників заплатити майже на 40% більше. Там, керуючись постановами, справили “коригування”. Навіть якщо користувалися електричним бойлером, платити доведеться за газ, який нібито використовували для підігріву води у відрах і тазах.

Заплати за відсутність води

Мільйони сімей платять за газ за нормативами. Так, згідно з постановою Кабміну №203, якщо є тільки газова плита (більшість мешканців багатоквартирних будинків), платити потрібно за 3,3 кубометра на кожну людину. Наприклад, якщо в квартирі прописано четверо, кожен місяць газове підприємство буде надсилати платіжку за 13,2 куба.

При цьому в цій же постанові сказано: якщо відсутнє центральне гаряче водопостачання, “норма” збільшується до 5,4 куба / чол. Тобто майже на 40%. Логіка таких правил проста: якщо немає гарячої води, сім’я буде використовувати більше газу і нагрівати воду на плиті. Однак, норма збільшується навіть в тому випадку, якщо гаряча вода є – встановлений електричний бойлер.

Наприклад, в столиці, де близько п’яти місяців не було гарячої води, почали надсилати платіжки з “корекцією” оплати. Навіть якщо встановлений електричний бойлер, за газ все одно доведеться заплатити так, ніби його спалювали для підігріву води в каструлях і відрах. На “гарячу лінію” “Київгазу” і на офіційну сторінку компанії в Facebook. Жителі столиці скаржаться: “за що платити, якщо встановлений електричний бойлер?”, “Це грабіж!”.
У відповідь прес-служба компанії повідомила: “Частина абонентів, що на сьогоднішній день розраховується відповідно до показань лічильника, могла отримати донарахування за минулі періоди ще до встановлення комерційного обліку. Додатково зазначаємо, що наявність електричного водонагрівача не є підставою для незастосування донарахувань”. Тобто незалежно від того, є бойлер або його немає, платити за газ за завищеним нормативу все одно доводиться.

Читайте також  Розстріляли впритул: вбито відомого українського бізнесмена

А ось думка експертів про те, чи варто переглядати постанову уряду, розходяться. Так, в той час як в профільній комісії впевнені: нормативи навпаки занижені і їх необхідно переглядати в бік збільшення, частина експертів впевнена: в документі необхідно вказати “при відсутності гарячого водопостачання або електричного бойлера”. У такому випадку ті українці, які встановили бойлери та перестали користуватися гарячим водопостачанням, чи не будуть переплачувати в випадки, якщо постачальник на час відключає гарячу воду.

Що буде з нормативами: немає лічильника – плати більше

“Справа в тому, що постанова писалася ще три роки тому. Пік установки електричних бойлерів – останні кілька років. Звичайно, сам документ написаний таким чином, що він просто не враховує можливість відмовитися від гарячого водопостачання і при цьому не збільшити споживання газу. Звичайно, потрібно при відсутності гарячого водопостачання та наявності електричного бойлера норму не змінювати”, – упевнений експерт в сфері енергоеффктівності Олександр Яцко.

А ось в Міненерго дотримуються іншої думки. Там пропонують підвищити всі газові нормативи. Згідно з розробленим проектом постанови, який підвищить Норматив на плиту пропонують підвищити до 5,8-8,8 кубометрів (залежно від сезону), а на плиту при відсутності гарячої води – до 8,3 – 17,3 кубометра.

Олександр Яцко впевнений: єдиний спосіб платити менше – встановити квартирний газовий лічильник. Тоді в платіжках буде вказано ті кубометри, які насправді витратили. В такому випадку підвищення нормативів зовсім не відобразиться на платіжках.

“В тариф вже входить установка лічильників. Відповідно до закону, всіх споживачів повинні забезпечити приладами обліку. Газ – такий же товар, як морква або гречка. Ось ви ж зважуєте гречку, а потім оплачуєте. Уявіть, якщо ви хочете купити гречку, а вам пропонують заплатити за ту кількість, яка “в середньому використовують”. Хоча самі ви можете обмежитися 100 грамами, але платити доведеться за кілограм”, – розповідає Яцко.

Читайте також  Голубовська: ситуація з COVID-19 найгірша, потрібні комендантська година й заборона на авіасполучення

Шукайте деталі в групі Facebook


Джерело -